reklama

Otevřená válka Babiše s Rychetským: Chce mě odstranit z politiky, rozčílil se premiér

Velmi kriticky se premiér Andrej Babiš (ANO) pustil do Ústavního soudu a jeho předsedy Pavla Rychetského. Podle Babiše Ústavní soud otřásá politickým systémem a ovlivňuje politickou situaci v České republice.

reklama

„Ústavní soud ztratil všechny zábrany a aktivně se, stejně jako v roce 2009, snaží ovlivnit politickou situaci v naší zemi, což mu absolutně nepřísluší. Ukazuje se, že tuto republiku velmi často neřídí volení politici, ale soudci,“ prohlásil Babiš.

K tématu

„Nevěřil jsem, že je v České republice možné zneužít právní systém takovým způsobem, který bortí ústavní systém naší země. Nechápu, že teď, kdy začala volební kampaň a máme osm měsíců do voleb, někdo mění pravidla celé politické soutěže, se kterou Ústavní soud neměl 20 let problém,“ řekl premiér.

A pustil se i do šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Podle premiéra není nestranným ústavním soudcem. „Vrcholem arogance je vydání jeho stanoviska 19 hodin po jeho přijetí s tím, že ústavní soudci říkali, že nechtějí kazit překvapení. Je to jasné, Pavel Rychetský není nestranný ústavní soudce. Opakovaně hodnotí politiky, snaží se ze své pozice ovlivňovat výsledky voleb,“ rozčílil se Babiš.

„Na rozdíl od pana Rychetského –⁠ já jsem byl zvolen ve svobodných, demokratických volbách. Voličům budu skládat a skládám účty a nesedím 18 let na jedné židli jako pan Rychetský,“ hřímal Babiš.

Soud podle Babiše rozhodl pozdě a nedal zákonodárcům dostatek času, aby mohli připravit kvalitní novelu volebního zákona.

„Všichni víme, že měnit pravidla v průběhu hry je velmi nestandardní a neobvyklé. Ještě více šokující je, že tato stížnost ležela u Ústavního soudu tři roky a nikdo se jí nevěnoval,“ zlobil se premiér.

Rozhodnutí Ústavního soudu totiž při současném rozložení politických sil může poškodit právě hnutí ANO. Dosavadní systém podle soudu diskriminoval malé strany.

„Jde o účelové politické rozhodnutí. Načasování je jasný důkaz. Ústavní soud svým rozhodnutím způsobí to, že další vlády budou neakceschopné, Sněmovna bude nefunkční a nebude možné sestavit většinu,“ tvrdí Babiš. „Je to další způsob, jak odstranit Babiše z politiky,“ dodal premiér.

K tématu

Tagy: Andrej Babiš premiér ANO volby Ústavní soud vláda Pavel Rychetský volební zákon

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8 162 pacientů a z toho 1 661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Zdravotnictví kolabuje, schyluje se k uzavření průmyslu? Rozhodne vláda

Sledujte ŽIVĚ: Zdravotnictví kolabuje, schyluje se k uzavření průmyslu? Rozhodne vláda

Jak se vláda postaví k neustále se zhoršující situaci ve zdravotnictví? Přijde s novými opatřeními? Sáhne nakonec i k úplnému lock downu a uzavře průmysl, k čemuž ji odborníci i zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů už několik dnů vyzývají? Na programu je i zavedení povinného home officu nebo navýšení kapacit lůžek a zapojení třeba lázní nebo hospiců. Tiskovou konferenci po jednání vlády, která se schází v 18. hodin, vám nabídneme živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 20:00.

Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Gazdík: Babišova vláda je otřesná, Zemanovi odborníci by však byli možná ještě horší
Ujížděl na červenou a odmítal zastavit. Ten samý kousek zopakoval i další den
Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman
Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Další články
reklama
reklama