Ztlumte topení a kupte si župan. Ušetřit pomůže i jeden stupeň směrem dolů, radí experti

Dopady inflace a vysokých cen energií pocítí všichni. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli ekonom Petr Bartoň a finanční poradce Oldřich Beránek. Uvedli několik rad, kterými by se nejen domácnosti měly řídit. „Otočte termostatem a kupte župany. Je to skutečně levnější,“ zdůraznil Bartoň. Beránek doplnil, že i jeden stupeň, který domácnosti při vytápění stáhnou, může při hledání úspor pomoci.

Situace s chudobou a energetickou krizí je v některých případech kritická. Lidé proto hledají možnosti, jak a kde co nejvíce ušetřit. Bartoň lidem radí, aby otočili termostatem směrem dolů. „A nakupte župan. Je možné, že s nástupem podzimu v regálech dojdou. Jedná se však o skutečně mnohem levnější řešení než vytápět domácnost pořád stejně,“ podotkl ekonom.

Mnozí lidé jsou prý toho názoru, že snížení termostatu o jeden či dva stupně žádný větší rozdíl v úspoře neudělá. „Přitom to může pomoci ušetřit i 10 nebo 15 procent. Stačí, když o pár stupňů upravím termostat. České domácnosti jsou zvyklé mít mnohem teplejší domovy. Kdykoliv k nám někdo přijede ze zahraničí, tak se diví, jaké v nich máme teplo,“ pokračoval Bartoň s tím, že na západě už prodělali energetickou krizi v 70. letech minulého století, takže mají zkušenosti s tím, kde šetřit.

„Podle norem je 17 °C ve vnitřních prostorách naprosto v pořádku. Tím můžeme dosáhnout velkých úspor,“ doplnil. Finanční poradce Beránek potvrdil, že stažení termostatu může lidem výrazně pomoci. „Říká se, že jeden snížený stupeň představuje zhruba šest procent spotřeby. Tím můžeme naší peněžence výrazně ulevit,“ souhlasil.

Stát musí jít příkladem

Osobně lidem radí, aby se podívali na rodinné rozpočty svrchu. „Snažil bych si dát zadání, které zní: Najdi 20 procent úspor z příjmu a nasměruj je na krátkodobou rezervu. To samé bychom měli dělat i za běžných okolností, nejen za této situace. Díky rezervě si vytvoříme polštář, se kterým budeme moci v zimě pracovat,“ dodal.

Bartoň doplnil, že v době, kdy si lidé utahují opasky, musí jít stát příkladem. „S vysokými cenami energií jsme začali již minulou zimu a stát nijak nereagoval. Čím více zlevníme provoz státu, tím budeme platit menší daně a zbyde více na podporu pro skutečně potřebné,“ vzkázal.

Podle něj je potřeba zamezit zbytečnému plýtvání všude. „My, jako občané, si utáhneme opasky například skrze termostat, a pak přijdeme na poštu, kde bude přetopeno a peníze budou létat pánubohu do oken,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?
Andrej Babiš

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:49

Heger: Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps

07:24

Čech bojující na Ukrajině: Mobilizace záložáků? Každý ozbrojený Rus může znamenat naši smrt

06:52

Ukrajinci sestřelili dron Orlan-10 v Chersonské oblasti a ruskou stíhačku Su-35 v Mykolajivské oblasti.

06:25

Ukrajinci hlásí další úspěch na jihu země

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?

Hurikán Ian se žene na Floridu. Z domovů prchají statisíce lidí, hlášena jsou i tornáda

Statisíce obyvatel amerického státu Florida se připravují na úder mimořádně silného hurikánu Ian, který může způsobit katastrofální škody. Hurikán s větrem o rychlosti téměř 200 kilometrů v hodině v úterý drtivě zasáhl Kubu, nad Mexickým zálivem ale dál zesiluje. Výzvu k evakuaci dostalo na západním pobřeží Floridy zhruba 2,5 milionu lidí, americké úřady i meteorologové varují, aby lidé hrozbu nepodceňovali, protože hurikán podle nich může být životu nebezpečný.

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Ženy v ČR pracují na plný úvazek třikrát častěji než v západní Evropě. Trh práce nabízí změnu

V České republice je proti zemím ze západní Evropy stále nízký podíl pracujících žen na částečný úvazek. V Česku jej využívá zhruba deset procent žen, zatímco průměr v západní Evropě je 35 procent, vyplývá z dat Eurostatu. Tradičně jsou částečné úvazky nejvíce rozšířeny v Nizozemsku, kde takto pracují tři čtvrtiny žen. V Německu nebo Rakousku se podíl žen s částečným úvazkem blíží polovině.

Pospíšil se opřel do Pirátů: Nejsou nám nadřazení, přesto si diktují. Jednají nečestně

Povolební vyjednávání v Praze jsou teprve na začátku, už nyní však přichází první střety. Piráti, kteří ve volbách obsadili třetí místo, vítězné koalici Spolu diktují podmínky. S tím zvolený zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu 360° silně nesouhlasil. Možnému spojenci vyčítá, že jedná nečestně a v médiích zmiňuje pouze tu nejlíbivější podmínku.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.