Ztlumte topení a kupte si župan. Ušetřit pomůže i jeden stupeň směrem dolů, radí experti

Ztlumte včas topení

Dopady inflace a vysokých cen energií pocítí všichni. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli ekonom Petr Bartoň a finanční poradce Oldřich Beránek. Uvedli několik rad, kterými by se nejen domácnosti měly řídit. „Otočte termostatem a kupte župany. Je to skutečně levnější,“ zdůraznil Bartoň. Beránek doplnil, že i jeden stupeň, který domácnosti při vytápění stáhnou, může při hledání úspor pomoci.

Situace s chudobou a energetickou krizí je v některých případech kritická. Lidé proto hledají možnosti, jak a kde co nejvíce ušetřit. Bartoň lidem radí, aby otočili termostatem směrem dolů. „A nakupte župan. Je možné, že s nástupem podzimu v regálech dojdou. Jedná se však o skutečně mnohem levnější řešení než vytápět domácnost pořád stejně,“ podotkl ekonom.

Mnozí lidé jsou prý toho názoru, že snížení termostatu o jeden či dva stupně žádný větší rozdíl v úspoře neudělá. „Přitom to může pomoci ušetřit i 10 nebo 15 procent. Stačí, když o pár stupňů upravím termostat. České domácnosti jsou zvyklé mít mnohem teplejší domovy. Kdykoliv k nám někdo přijede ze zahraničí, tak se diví, jaké v nich máme teplo,“ pokračoval Bartoň s tím, že na západě už prodělali energetickou krizi v 70. letech minulého století, takže mají zkušenosti s tím, kde šetřit.

„Podle norem je 17 °C ve vnitřních prostorách naprosto v pořádku. Tím můžeme dosáhnout velkých úspor,“ doplnil. Finanční poradce Beránek potvrdil, že stažení termostatu může lidem výrazně pomoci. „Říká se, že jeden snížený stupeň představuje zhruba šest procent spotřeby. Tím můžeme naší peněžence výrazně ulevit,“ souhlasil.

Stát musí jít příkladem

Osobně lidem radí, aby se podívali na rodinné rozpočty svrchu. „Snažil bych si dát zadání, které zní: Najdi 20 procent úspor z příjmu a nasměruj je na krátkodobou rezervu. To samé bychom měli dělat i za běžných okolností, nejen za této situace. Díky rezervě si vytvoříme polštář, se kterým budeme moci v zimě pracovat,“ dodal.

Bartoň doplnil, že v době, kdy si lidé utahují opasky, musí jít stát příkladem. „S vysokými cenami energií jsme začali již minulou zimu a stát nijak nereagoval. Čím více zlevníme provoz státu, tím budeme platit menší daně a zbyde více na podporu pro skutečně potřebné,“ vzkázal.

Podle něj je potřeba zamezit zbytečnému plýtvání všude. „My, jako občané, si utáhneme opasky například skrze termostat, a pak přijdeme na poštu, kde bude přetopeno a peníze budou létat pánubohu do oken,“ zdůraznil.

Tagy: