Putinův poker: Vypne Evropě plyn? Připravme se na nejhorší, radí experti

Začala plánovaná odstávka plynovodu Nord Stream 1 a celá střední a západní Evropa trne, zda se po deseti dnech nutné údržby komodita potrubím opět rozproudí. Zatímco racionální přístup velí, že Rusko si zavřením kohoutků nepomůže, neměli bychom podle CNN Prima NEWS oslovených expertů na rozum Vladimira Putina příliš spoléhat. A připravit se na horší variantu.

„Jsem opatrný optimista, že Rusko po odstávce Nord Streamu 1 plyn opět pustí. Kreml může ocenit vstřícný krok, který vůči němu udělalo Německo,” řekl CNN Prima NEWS Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energii (ANDE). Oním vstřícným krokem má na mysli zajištění dodávky potřebné turbíny, která nyní putuje z Kanady.

Podle Gavora bychom se při odhadech, zda Rusko opětovně Nord Stream 1 spustí, mohli řídit také průběhem odstávek jiných plynovodů, jimiž k nám z východu proudí plyn. „U plynovodu Turk Stream už odstávka proběhla a vše je v pořádku, podobný scénář by se tak mohl zopakovat i v případě Nord Streamu,“ dodal.

EU tahá za kratší konec

Ale ani tak bychom podle výkonného ředitele ANDE neměli usínat na vavřínech. „V tuto chvíli bych nevyhlašoval regulaci spotřeby plynu, nemůžeme se ale tvářit, že se nic neděje. S neobnovením dodávek bychom měli počítat a připravovat se na to. Pokud by nyní Rusko kohoutky uzavřelo, přišlo by to v moment, který pro nás není příznivý. Zásobníky by nám vystačily do listopadu či prosince,” dodal Jiří Gavor s tím, že zima by byla skutečně kritická.

O něco méně optimisticky vidí opětovné spuštění Nord Streamu 1 hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. „Zastavení dodávek je podle mého názoru velmi reálné, byť se nám takový krok jeví jako iracionální. Jenže Rusko už udělalo řadu kroků, které nedávají smysl, proto bych nespoléhal, že se teď zachová jinak,“ řekl Křeček CNN Prima NEWS.

Podle něho v současné chvíli Evropská unie tahá za kratší konec. „Situace je asymetrická. Z krátkodobého hlediska si Rusko může dovolit obětovat část příjmů z plynu, Evropa by se ale ocitla v energetickém a ekonomickém šoku,“ vysvětlil Křeček.

Posílení dodávek přes Turecko a Ukrajinu?

Rusko prý bude chtít i nadále šponovat ceny plynu, aby ve střednědobém horizontu získalo ještě dostatek prostředků pro přebudování své plynové infrastruktury. „Putin ví, že s ním Evropa coby dodavatelem plynu nepočítá, takže bude chtít postavit plynovody směrem do Asie. V tuto chvíli má asi pět let na to, aby ještě nějaké peníze z Evropy dostal,“ řekl Křeček s tím, že případné zastavení dodávek nebude trvat dlouhou dobu.

„Evropa však zůstane odkázaná na odebírání plynu z neideálních lokalit. Bude ho muset kupovat dráž, než kdyby jej dále odebírala z Ruska. Bude muset vynaložit obrovské investice, které by jinak mohla vložit jinam. A přitom plyn bude využívat už jen několik málo desítek let,“ dodal Štěpán Křeček, který je rovněž členem poradního týmu premiéra Petra Fialy (ODS).

Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, si počínání Ruska po odstávce Nord Streamu 1 netroufl odhadovat. Upozornil ale, že vůči zmíněnému plynovodu existují alternativy. I ty však mají svůj počátek v Rusku. „Gazprom by mohl část chybějících dodávek plynu do Evropy přes Nord Stream 1 nahradit posílením dodávek pomocí plynovodů, které vedou přes Ukrajinu a Turecko,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Potíž ale podle něho může spočívat v tom, že „zatím se tak však nestalo a nepředpokládá se, že by Rusko dodávky těmito cestami posílilo“.

Putin si s Němci hraje jako kočka s myší

Podle Sedláka je současně nutné pracovat na tom, abychom nepotřebovali nejen zemní plyn z Ruska, ale jakýkoli zemní plyn. „Vláda Petra Fialy usiluje o zajištění energetické bezpečnosti Česka pomocí zvýšeného úsilí plnění plynových zásobníků a zajištěním kapacity v nizozemském plovoucím terminálu na LNG. Diverzifikace dodávek je klíčovým opatřením pro zvládnutí letošní zimy a nejbližších let. Přesto je třeba nezapomínat na opatření, která pomohou Česku zajistit nezávislost na dovážených fosilních zdrojích. Zateplené domy s nainstalovanými tepelnými čerpadly a solárními panely ruský ani jiný plyn nepotřebují. Právě tuto část řešení naší energetické suverenity potřebuje vláda posílit,“ dodal.

Jako velmi nepravděpodobné opětovné spuštění Nord Streamu 1 vidí komentátorka týdeníku Echo Lenka Zlámalová. „Vladimir Putin si hraje s Němci, kteří do jisté doby fungovali jako jeho nejvěrnější spojenec, jako kočka s myší. Na to, že ruský plyn v budoucnu přes Nord Stream 1 poteče dál, bych si nevsadila nic. Rusko celou situaci dál bude využívat k tlaku na Evropu,“ řekla Zlámalová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zároveň upozornila, že některá opatření, která se v Německu zavádějí, musí vládci Kremlu naznačovat, že se znovuuvedením Nord Streamu 1 do provozu nemusí příliš spěchat. „Když Putin vidí, jak hystericky Němci reagují, tak myslím, že nepůjde o standardní údržbu,“ dodala politická komentátorka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové verbují, kde se dá. Nepohrdnou ani vrahy a násilníky z trestaneckých kolonií
Rusko

Rusové verbují, kde se dá. Nepohrdnou ani vrahy a násilníky z trestaneckých kolonií

Vrahové, narkomani, sexuální násilníci a dokonce i kanibal. Ani takové rekruty neodmítá ruská armáda, která se kvůli ztrátám na Ukrajině snaží doplnit stavy svých jednotek, jak jen to jde. Na internetu se začalo šířit video, v němž představitel Vagnerovy skupiny, ruské žoldácké organizace, Jevgenij Prigožin, vystoupil v jedné z trestaneckých kolonií, kde přesvědčuje místní vězně, aby se k němu přidali a odjeli bojovat na Ukrajinu. Nabízí tak odsouzencům druhou šanci.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?
Andrej Babiš

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:31

Charita poslala z Olomouce na Ukrajinu kamion se zdravotními pomůckami

09:18

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti

09:01

AP: Zhasnutá světla a vypnuté pece. Evropa se chystá na zimní energetickou krizi

08:32

Likérka Fruko-Schulz z J. Hradce opět vyváží do Ruska, podporuje Ukrajinu

Zoufalý útěk muže před mobilizací. Do EU se plavil na prkně, nakonec skončil zase v Rusku

Ruští muži houfně prchají před částečnou mobilizací. Někteří volí pro únik ze země i poněkud bizarní způsoby. Estonští pohraničníci v pondělí zadrželi muže, který nelegálně přicestoval z Ruska. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, „uprchlík“ se však snažil překročit hranici na surfovacím prkně v ústí řeky Narva. Úřady ho obratem poslaly zpět, informovala televizní stanice ERR.

Hurikán Ian se žene na Floridu. Z domovů prchají statisíce lidí, hlášena jsou i tornáda

Statisíce obyvatel amerického státu Florida se připravují na úder mimořádně silného hurikánu Ian, který může způsobit katastrofální škody. Hurikán s větrem o rychlosti téměř 200 kilometrů v hodině v úterý drtivě zasáhl Kubu, nad Mexickým zálivem ale dál zesiluje. Výzvu k evakuaci dostalo na západním pobřeží Floridy zhruba 2,5 milionu lidí, americké úřady i meteorologové varují, aby lidé hrozbu nepodceňovali, protože hurikán podle nich může být životu nebezpečný.

Mobilizace se zvrtává, děsí i KHL: Lži, povolávají také hráče, volá o pomoc kustod

Vyhlášená částečná mobilizace vyděsila statisíce Rusů. Skupují last-minute letenky za přemrštěné částky, auty prchají do Gruzie, Kazachstánu nebo Mongolska, jeden muž se dokonce zoufale pokusil dostat do Estonska na paddleboardu. Tuší totiž, že se stav pohotovosti nemusí týkat jen osob s předchozími vojenskými zkušenostmi, jak avizoval Kreml. Což dokládá i vzkaz kustoda klubu Kunlun hrajícího hokejovou KHL.

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Nových případů covidu je o tisíc více než před týdnem, rostou i počty hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. V úterý přibylo 4 212 nově potvrzených případů, zhruba o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje 1 724 podezření na opakovanou nákazu. Nemocniční péči vyžaduje přes 1 300 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 350 víc. V těžkém stavu je 41 pacientů, minulé úterý jich bylo 24. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ženy v ČR pracují na plný úvazek třikrát častěji než v západní Evropě. Trh práce nabízí změnu

V České republice je proti zemím ze západní Evropy stále nízký podíl pracujících žen na částečný úvazek. V Česku jej využívá zhruba deset procent žen, zatímco průměr v západní Evropě je 35 procent, vyplývá z dat Eurostatu. Tradičně jsou částečné úvazky nejvíce rozšířeny v Nizozemsku, kde takto pracují tři čtvrtiny žen. V Německu nebo Rakousku se podíl žen s částečným úvazkem blíží polovině.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Pospíšil se opřel do Pirátů: Nejsou nám nadřazení, přesto si diktují. Jednají nečestně

Povolební vyjednávání v Praze jsou teprve na začátku, už nyní však přichází první střety. Piráti, kteří ve volbách obsadili třetí místo, vítězné koalici Spolu diktují podmínky. S tím zvolený zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu 360° silně nesouhlasil. Možnému spojenci vyčítá, že jedná nečestně a v médiích zmiňuje pouze tu nejlíbivější podmínku.