Češi mají vinou inflace enormní zájem i o dražší dovolené. Přesto se na nich snaží ušetřit

Chorvatský Zadar jako ideální destinace pro dovolenou

Řada lidí si i přes extrémní zdražování nechce odpustit dovolenou v zahraničí. Češi ale zároveň hledají alespoň způsoby, jak při tom ušetřit. Řešením může být i návštěva destinace mimo hlavní sezonu. Návštěvníci zaplatí méně a užijí si dovolenou bez davů dalších turistů. Platí to i pro dlouhodobě nejnavštěvovanější destinaci – Chorvatsko.

„Před sezónou jezdíme každý rok. Není to tu tak narvané lidmi a ve finále je oproti hlavní sezoně nižší i cena,“ popisuje maminka ze severních Čech. S dcerou a manželem vyrazili do Chorvatska obytným vozem. A z duše mluví celé řadě podobně smýšlejících tuzemských výletníků.

I když se zadarské resorty už postupně plní turisty, rodina si pochvaluje, že předešlých pět týdnů si užila pohody a klidu. „Sezona v Chorvatsku obvykle začíná už po velikonočních svátcích, ještě však není na vrcholu, ale už se to blíží. Od chvíle, kdy se moře oteplí a přijde slunce, lidé začínají přijíždět,“ potvrzuje marketingová manažerka jednoho z chorvatských resortů Ana Pavlović.

PŘEHLEDNĚ: Nastává čas dovolených. Kam budete potřebovat negativní test či roušku?

Mnoho Čechů se již vypravuje na své letní dovolené v zahraničí. Nepříjemným překvapením na cestách přitom mohou být přísnější covidová pravidla, než na jaká jsme v tuzemsku zvyklí. Řada států už sice po turistech žádné covid pasy nepožaduje, přesto ale zůstávají některé oblíbené destinace, kde budete očkovací certifikát či negativní test potřebovat. V jiných zemích zase budete muset znovu vytáhnout roušky či respirátory. Aktuálně se lidem více otevřelo třeba Německo nebo Itálie.

Také všechny další letní resorty startují hlavní turistickou sezonu červencem. „Rodiny, které nejsou vázané školní docházkou, vyráží v červnu, čímž určitě ušetří. Pro ostatní to může být dobrý tip, protože poslední školní týden se už učivo většinou neprobírá,“ radí rodinám s dětmi mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

A Češi podle něj mohou ušetřit bez ohledu na to, do jaké destinace míří. „Procentuálně je to velmi podobné. Samozřejmě u dražší dovolené je pak sleva citelnější,“ vysvětluje pro CNN Prima NEWS mluvčí Fischeru.

To potvrzuje i student Marek, který vyrazil do Itálie už na začátku června. „Když jsem se díval na nynější ceny, ušetřil jsem asi deset tisíc. Z části na letence, další část za ubytování. Bydlel jsem totiž v centru Benátek,“ popisuje s tím, že kvůli zdražování musí více řešit svou ekonomickou situaci.

Ušetřit je možné i na jídle

Turistům se v konečném důsledku může vyplatit i hotelové „all inclusive“, kdy mají v ceně ubytování i stravu, mnohdy neomezenou. „Rozdíl mezi polopenzí a ‚all inclusive‘ je často menší než částka, kterou je rodina nucena zaplatit v restauracích,“ potvrzuje Bezděk.

Zároveň ale dodává, že mohutné zdražování v celé Evropě má i jeden pozitivní vliv pro turistický ruch. Lidé totiž investují peníze raději do dražší dovolené, než aby jim úspory „sežrala“ inflace, která se v Česku šplhá k 16 procentům. Růst táhnou ceny bydlení a potravin.

„Zájem je enormní, už se pohybuje výrazně nad rokem 2019. Vše přebírá zadržená poptávka, kdy lidé necestovali kvůli koronavirovým restrikcím,“ dodává mluvčí. Mezi oblíbené destinace i podle dalších cestovních kanceláří patří Chorvatsko, Řecko, Egypt a Turecko.

Tagy: