reklama

Padlí, rzi a skvrnitosti listů na okrasných rostlinách

I okrasné rostliny občas mohou potrápit choroby. Co dělat, když rostlina onemocní padlím, rzí nebo skvrnitostí listů? Poradíme vám.

reklama

Padlí se projevují jako bílé moučnaté povlaky na listech, výhonech, květech i plodech rostlin. Zvláště v posledních letech je výrazný vzestup padlí na celé řadě hostitelů.

Padlí jsou ektoparazitické houby, které se při optimálních podmínkách mohou rozvinout do takové míry, že negativně ovlivní nejen estetickou hodnotu rostlin, ale mají vliv i na jejich růst a reprodukci, popř. následně na přezimování, kdy jsou nevyzrálá pletiva velmi citlivá na vymrznutí. Rozhodujícími podmínkami pro intenzitu výskytu padlí je průběh počasí. Teplotní optimum pro rozvoj mycelia je uváděno v širokém rozmezí 20–30 °C. Pro šíření konidií je vyhovující mírný pohyb vzduchu v porostu, rosa, mlhy, časté a mírné dešťové přeháňky za příznivých teplot. Nízká teplota (přibližně pod 15 °C), dlouhotrvající suché a teplé období, ale i dlouhotrvající deště nejsou pro rozvoj sekundárního mycelia optimální.

Také rez (Puccinia)  je houbové onemocnění rostlin. Rez potřebuje ke svému vývojovému cyklu hostitele. Je patogenem, který napadá rostlinu podle jejího druhu. Pro rostlinu není rez zásadní problém, spíše se jedná o estetickou vadu, která znemožňuje pěstovat rostliny jako okrasné. Vytváří na spodní straně listů hnědé puchýřky, na horní stranu listů prorůstá v podobě žlutavých puchýřků, červených flíčků, rezavých skvrn apod. Je známo několik druhů rzí podle rostlin, na kterých se vyskytují – rez růžová, hrušňová a vejmutovková. Rez se přenáší také na okrasné květiny Po napadení rzí přestávají okrasné rostliny růst a zasychají jim listy.

Na okrasných rostlinách se ještě velmi často vyskytují různé listové skvrnitosti. Tyto choroby jsou houbového charakteru a vznikají jako důsledek slabé kondice a imunity rostliny.

Míra jejich nebezpečnosti roste s intenzitou zasažení rostliny. Při vysokém napadení mohou rostliny až zcela uhynout. Proti uvedeným chorobám je řešením fungicidní přípravek proti padlí, skvrnitosti listů a rzím okrasných rostlin. Ochrání zimostráz (buxus), růže i okrasné rostliny. Má preventivní a částečně léčebný účinek s dlouhou dobou působení.

Tagy:
choroby rostlin okrasné rostliny
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Koronavirus

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem
Andrej Babiš

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v Ústeckém kraji, kde se utká s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Rozhodl o tom na středečním jednání republikový výbor ANO. Ve Středočeském kraji bude lídrem místo Babiše vicepremiér Karel Havlíček, kterého v čele jihočeské kandidátky nahradí ministr životního prostředí Richard Brabec.

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

Brankářská hvězda NHL se o vyhazovu dočetla z Twitteru. Za nový tým nechce hrát

Gólman Marc-André Fleury byl jedním ze základních prvků, díky kterým se Vegas Golden Knights hned po svém zrodu zařadil mezi nejobávanější týmy NHL. Za minulou sezonu Fleury dokonce dostal Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře zámořské soutěže. Jenže teď ho bez varování hodil klub z města hříchů přes palubu. Podle zpráv z USA se o svém konci dočetl Fleury na sociálních sítích.

Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují

Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.

reklama

Domácí zpravodajství

Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby

Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Vyplývá to z exekučního příkazu. Důvodem jsou nezaplacené pokuty, které v minulosti kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy uložili majitelům památkáři. Praha chtěla dříve budovu odkoupit, ale nedomluvila se s majiteli na ceně. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se město do případné dražby přihlásí.

reklama