reklama

Nejčastější škůdci a choroby rostlin v zahradě

Škůdci a choroby nám v zahradě umějí pěkně zkomplikovat život. Nejen, že oslabují rostliny, které při silném napadení mohou až uhynout, ale mnohokrát dochází i k přenosu některých škůdců a chorob z jednoho druhu rostliny na jiný. Přínášíme přehled těch nejčastějších, které napadají rostliny na zahradě nejvíce.

reklama

A rovnou v rámci škůdců začněme mšicemi, které se vyskytují prakticky na každé zahradě. Patří k savým škůdcům, kteří vysávají rostlinné šťávy. Většinou se tomu tak děje na mladých výhonech, které vykazují často silné napadení. Prvotním poznávacím znakem jsou zkroucené listy a přítomnost mravenců, kteří se živí medovicí, kterou mšice produkují.

Najdete je na paprikách ve skleníku, venku pak často na třešních, višních, jabloních nebo třapatkách. Mšice se velmi rychle množí, a proto je nutné zasáhnout při sebemenším napadení. Zabírá na ně odvar z tabáku nebo směs rostlinného oleje, kypřicího prášku, vody a tekutého mýdla. Mravence potlačíte nejrychleji tak, že místo, kde se vyskytují, začnete zalévat a oni se odstěhují pryč. Podobným způsobem lze zatočit i se sviluškami, které vypadají jako malí pavoučci a řádí hlavně ve skleníku, kde napadají především okurky hadovky. Těm pak začnou žloutnout listy a mezi nimi se nacházejí velmi drobné pavučinky. Při silném napadení pak napadené rostliny hynou. Sviluška napadá také pokojové rostliny především v zimním období, kdy panelákové byty trápí suchý vzduch a tak vzniká pro tohoto škůdce ideální prostředí.

Mezi největší škůdce v zahradě patří rozhodně slimáci. Jejich noční nájezdy na zeleninovou i okrasnou zahrádku končí často zklamáním ze zničené sadby nebo klíčících rostlin, které ještě minulý den vypadaly čile k světu.

Proti slimákům pomáhá série účinných opatření, které spočívají především v pravidelném sečení kolem zahrádky, pokládání překážek z kávové sedliny a pilin a také použití pastí v podobě sklenice piva, zanořené do země. Bezpečné jsou také ekologické peletky s fosforečnanem železitým, který je neškodný vůči ostatním organismům v zahradě. Jeho výhodou je také to, že jej nerozpouští déšť. Klasické limacidní přípravky na chemické bázi nepoužívejte, protože mohou otrávit například ježky, kteří se v zahradách běžně vyskytují a slimáci patří k jejich potravě. K nejvážnějším chorobám patří moniliová spála, která napadá ovocné stromy, hlavně třešně a višně, kdy mladé výhony začnou zasychat. Důležité je odstranit napadené výhony a hlavně před začátkem kvetení stromy postříkat, a to nejlépe za soumraku, kdy nelétají včely a jiný hmyz.

Na zahradě často bojujete s plísní bramborovou. Ta napadá hlavně vegetaci brambor a rajčat, které nikdy nepěstujte vedle sebe. U rajčat ve skleníku je nutné taktéž pravidelné větrání. Podobně se chovejte i u okurek, které plísně také napadají. Nabízí se mnoho osvědčených přípravků, které se aplikují ještě před nasazením plodů, důležité je ale opravdu dbát na prevenci, protože problémy takového rázu potom není nutné řešit. Napadené výhony rostlin nikdy neukládejte do kompostu, je zapotřebí je co nejdříve spálit, aby nedocházelo k šíření spor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Předvolební superdebata Česko hledá premiéra: Hlasujte v anketě, kdo vás nejvíce přesvědčil
Sledujte v TV

Předvolební superdebata Česko hledá premiéra: Hlasujte v anketě, kdo vás nejvíce přesvědčil

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

ON-LINE: Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů v superdebatě Česko hledá premiéra
Volby 2021

Živě
ON-LINE: Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

reklama

Domácí zpravodajství

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

reklama