reklama

Pafko: Nevěřím, že je ošetřujícím lékařem prezidenta Zemana ředitel nemocnice

Podle břišního a hrudního chirurga Pavla Pafka není Miroslav Zavoral – ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN)– ošetřujícím lékařem prezidenta Miloše Zemana. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Informace o zdravotní stavu prezidenta by měl po domluvě s pacientem sdělovat ošetřující lékař. Podle Pafka jím však není ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, jak se tvrdí.

„Zavorala znám, je to seriózní kolega. Neumím si ale představit, že by byl někdo zároveň ředitelem, vedl velkou a kvalitní nemocnici, a ještě léčil prezidenta,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle Pafka však Zavoral od lékařů, kteří jsou u postele Miloše Zemana ve dne v noci, vyžaduje podrobné informace o prezidentově stavu včetně toho, co je ochoten říct veřejnosti.

Sám zavzpomínal na dobu, kdy léčil bývalého prezidenta republiky Václava Havla. „Operovali jsme ho a nevěděli, jaká je skladba nádoru, který jsme mu odstranili. Odstranili jsme část plíce a poslali ji na vyšetření. Následně volali, že jde o rakovinu plic. Počkal jsem, až se prezident vzbudí a ptal se ho, co mám říci lidem a médiím,“ vzpomínal Pafko.

Neříct pravdu znamená zesměšnit se

Havel se ho prý zeptal, co by řekl on. „A já odpověděl: Pravdu. Nad Hradem vlaje vlajka, kde je psáno, že pravda vítězí.“ Ten den jsme o rakovině nevěděli jen my dva, ale už i sestry na operačním sále a jiní pracovníci. O den nebo dva později by informace byla v informačním systému nemocnice a věděli by to všichni,“ líčil. „Neříct pravdu by znamenalo se zesměšnit. Všichni ti lidé už budou pravdu znát,“ dodal.

V reakci na návštěvu předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka uvedl, že ke kauze nemůže zaujmout postoj. A opět si vybavil moment, kdy byl u něj hospitalizovaný Havel. „Měl ozbrojenou ochranku. Neumím si představit, že by někdo přes ni a personál prošel až na pokoj. Nevěřím, že to tak bylo. Určitě měl pro vstup souhlas. Znám ho, je to seriózní člověk a nevěřím, že by lidi odstrčil a vnikl k prezidentovi,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama