reklama

Pandemie vzala v Česku přes 35 tisíc životů. Průměrný věk obětí klesnul o tři a půl roku

Nejnovější statistiky ministerstva zdravotnictví k probíhající pandemii koronaviru jsou výmluvné: Oproti jejímu úplnému začátku klesl průměrný věk obětí z osmdesáti let na 76,5 roku. Celkový počet lidí, kteří zemřeli kvůli covidu, nedávno překročil hranici 35 tisíc.

reklama

35 149. Takové je k 18. prosinci aktuální číslo, které v Česku vyjadřuje celkový počet obětí koronaviru. Nejnovější statistiky ministerstva zdravotnictví ukazují, že během prosince denně podlehlo covidu průměrně 110 osob.

Není tedy tak zle, jako v těch úplně nejhorších obdobích. Vždyť třeba na přelomu loňského října a listopadu přibylo za pouhé čtyři dny tisíc mrtvých. A jen za letošní březen zemřelo přes šest tisíc lidí.

Ke zřetelnému zpomalení došlo zhruba po 30 tisících obětí. Momentálně podle oficiálních údajů padá i denní přírůstek osob s covidem: Ještě v úterý 14. prosince činil 16 694, v pátek 17. prosince to bylo už „jen“ 8 963 lidí. Například 9. prosince bylo v těžkém stavu hospitalizováno 1 094 jedinců, v pátek 16. prosince šlo o 889 pacientů.

„Zažíváme sestupnou část páté vlny,“ připustil i přednosta ARO a JIP Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Na jeho oddělení se nadějný trend zatím ještě neprojevuje, nemocnice po celé zemi stále zůstávají přeplněné.

Ze statistik lze ostatně vyčíst i varovné zprávy. Kupříkladu tu o snížení průměrného věku obětí pandemie. V jejích prvních pěti měsících se totiž držel na osmdesáti letech, od srpna do poloviny prosince 2021 však poklesnul na 76,5 roku.

Zajímavé údaje ukazují též grafy týkají se očkování. Zatímco ve věkové kategorii 75–79 let má ukončenou vakcinaci 88,5 % jedinců, celkový průměr dělá 61,1 % populace. Třetí posilující dávku má 17,7 % občanů, celkem je v Česku vykázáno přibližně 14,8 milionu očkování.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda plná robotů. Sportovcům doručí jídlo i dezinfekci, pomohou jim s tréninkem

Blížící se olympijské hry v Pekingu mají být připraveny odrážet útoky covidu ještě více než loňský letní sportovní svátek v japonském Tokiu. Olympionici musí respektovat rozsáhlý a přísný manuál, který říká, co všechno v pandemické době smí, respektive spíše nesmí. A pro to, aby nákaza nezhatila olympijské sny a cíle, jsou čínští pořadatelé odhodláni udělat vše. Třeba do služby povolat roboty.

Tonga po výbuchu vulkánu čeká na humanitární pomoc. Lidé odklízí sopečný popel z letiště

Záchranné týmy na tichomořském souostroví Tonga usilovně pracují na odklizení vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště, aby mohla do země proudit humanitární pomoc poté, co na ostrovech způsobila rozsáhlé škody sobotní erupce sopky a následné tsunami. Katastrofa si podle dosavadních informací vyžádala čtyři oběti, uvedl zpravodajský server BBC News.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama