Koronavirovou variantu omikron zaznamenalo už 89 zemí světa, informovala v sobotu Světová zdravotnická organizace (WHO). Omikron se rychle šíří ve státech s vysokou úrovní imunity obyvatelstva, podle WHO ale není jasné, zda to způsobuje schopnost viru obejít imunitu, jeho vyšší přenosnost, nebo kombinace obojího.
Počet případů nákazy omikronem se v oblastech s komunitním přenosem zdvojnásobuje během 1,5 dne až tří dní, sdělila podle agentury Reuters organizace.
„Hospitalizací v Británii a JAR nadále přibývá a vzhledem k rychle rostoucímu počtu případů je možné, že mnoho zdravotnických systémů může být rychle zahlceno,“ uvedla WHO.
Organizace zároveň poznamenala, že se toho o nové variantě koronavirové nákazy stále ještě moc neví. A to včetně toho, jak závažnou formu onemocnění COVID-19 způsobuje.
„Údaje o klinické závažnosti omikronu jsou stále omezené,“ sdělila WHO. Zapotřebí je podle ní více dat také pro pochopení toho, jak závažnost onemocnění v případě nákazy omikronem ovlivňuje dříve získaná imunita nebo očkování proti covidu.
O nové variantě koronaviru pod vědeckým názvem B.1.1.529 informovala ke konci listopadu jako první Jihoafrická republika (JAR). WHO vzápětí variantě přiřadila název omikron a označila ji za znepokojivou. Varianta se objevila už také v České republice.