reklama

Paroubek: Lipavský nemá kvalifikaci na ministra, já se problematikou zaobíral od 10 let

Pirátský kandidát Jan Lipavský nesplňuje kvalifikaci na post ministra zahraničních věcí. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. Ve vysílání zároveň uvedl, že on sám se mezinárodním vztahům věnoval od desíti let, zatímco potenciální šéf resortu zahraničí se angažoval v úplně jiné oblasti.

reklama

Kandidáta Pirátů Paroubek nevnímá jako dostatečně erudovaného. „Pan Lipavský prý byl, při vší úctě k němu, výborným odborníkem v oblasti IT. Až v posledních čtyřech letech se trochu zabýval také zahraničními vztahy. Chápu ale, že Piráti mají omezený výběr, když je tam tisíc členů,“ pustil se do Pirátské strany.

Podle Paroubka je Lipavský zcela neporovnatelná figura například s někdejším ministrem zahraničních věcí Cyrilem Svobodou. A prý nesplňuje kvalifikaci. „Nevím, jak se připravoval pan Svoboda, i když nemohl tušit, že bude ministrem. Ani já jsem nevěděl, že se stanu premiérem. Zcela nepochybně ale vím, že jsem se zajímal o oblast mezinárodních vztahů od desíti nebo dvanácti let. Četl jsem, vzdělával se,“ řekl někdejší předseda ČSSD v pořadu K věci.

Prezident republiky deklaroval, že by se s každým kandidátem na ministerské pozice rád viděl. Dopředu také oznámil, že s jedním z navrhovaných šéfu resortů má problém a chce ho vetovat. Spekuluje se, že se jedná právě o Piráta Jana Lipavského.

„Je otázka, jakým způsobem to Miloš Zeman udělá. Jestli to řekne přímo kandidátovi, v čem spočívají jeho výhrady, to je možné – a to bych viděl jako velmi rozumné. Pokud je to ten, kterého média a politikové vybrali jako slabý kus Fialova stáda, tak ten člověk není schopen vykonávat funkci ministra zahraničních věcí,“ uvedl ke kandidátovi Lipavskému bývalý předseda vlády Jiří Paroubek.

Kulhánek i Petříček předpoklady splňují

Ani bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) si kvalitou kandidáta Lipavského není jistý. „Musí splnit dvě schopnosti – pokračovat v tom, co Česká republika vybudovala jako pilíř zahraniční politiky, což je nadstandardní vztah s Izraelí, a také mít respekt nejen doma, na ministerstvu, ale i u všech ministrů Evropské unie,“ nastínil potřebné předpoklady.

Získat si respekt ale označil za obtížnou úlohu. „Nestačí jen dobře mluvit anglicky. Oba dva předchozí ministři pokračovali v kurzu hodnot zahraniční politiky, byli to ministři, kteří šli linií podpory úzkého vztahu s Izraelem. Viděli akcent lidsko-právní jako prvek české zahraniční politiky. O tom jsem nepochyboval ani u ministra Petra Petříčka (ČSSD), ani u ministra Jakuba Kulhánka (ČSSD) ani vteřinu,“ dodal.

Nyní však vše záleží na hlavě státu. Prezident Miloš Zeman sice ve čtvrtek dopoledne po více než měsíci opustil Ústřední vojenskou nemocnici, později se ale znovu vrátil, protože u něj byla zjištěna nemoc COVID-19. V sobotu by měl být přesto propuštěn, v 11:00 pak na zámku v Lánech jmenuje předsedu ODS Petra Fialu premiérem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama