Živě
Sledujte přímý přenos posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Paroubek: Lipavský nemá kvalifikaci na ministra, já se problematikou zaobíral od 10 let

K věci 26.11.2021

Pirátský kandidát Jan Lipavský nesplňuje kvalifikaci na post ministra zahraničních věcí. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. Ve vysílání zároveň uvedl, že on sám se mezinárodním vztahům věnoval od desíti let, zatímco potenciální šéf resortu zahraničí se angažoval v úplně jiné oblasti.

Kandidáta Pirátů Paroubek nevnímá jako dostatečně erudovaného. „Pan Lipavský prý byl, při vší úctě k němu, výborným odborníkem v oblasti IT. Až v posledních čtyřech letech se trochu zabýval také zahraničními vztahy. Chápu ale, že Piráti mají omezený výběr, když je tam tisíc členů,“ pustil se do Pirátské strany.

Podle Paroubka je Lipavský zcela neporovnatelná figura například s někdejším ministrem zahraničních věcí Cyrilem Svobodou. A prý nesplňuje kvalifikaci. „Nevím, jak se připravoval pan Svoboda, i když nemohl tušit, že bude ministrem. Ani já jsem nevěděl, že se stanu premiérem. Zcela nepochybně ale vím, že jsem se zajímal o oblast mezinárodních vztahů od desíti nebo dvanácti let. Četl jsem, vzdělával se,“ řekl někdejší předseda ČSSD v pořadu K věci.

Prezident republiky deklaroval, že by se s každým kandidátem na ministerské pozice rád viděl. Dopředu také oznámil, že s jedním z navrhovaných šéfu resortů má problém a chce ho vetovat. Spekuluje se, že se jedná právě o Piráta Jana Lipavského.

„Je otázka, jakým způsobem to Miloš Zeman udělá. Jestli to řekne přímo kandidátovi, v čem spočívají jeho výhrady, to je možné – a to bych viděl jako velmi rozumné. Pokud je to ten, kterého média a politikové vybrali jako slabý kus Fialova stáda, tak ten člověk není schopen vykonávat funkci ministra zahraničních věcí,“ uvedl ke kandidátovi Lipavskému bývalý předseda vlády Jiří Paroubek.

Kulhánek i Petříček předpoklady splňují

Ani bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) si kvalitou kandidáta Lipavského není jistý. „Musí splnit dvě schopnosti – pokračovat v tom, co Česká republika vybudovala jako pilíř zahraniční politiky, což je nadstandardní vztah s Izraelí, a také mít respekt nejen doma, na ministerstvu, ale i u všech ministrů Evropské unie,“ nastínil potřebné předpoklady.

Získat si respekt ale označil za obtížnou úlohu. „Nestačí jen dobře mluvit anglicky. Oba dva předchozí ministři pokračovali v kurzu hodnot zahraniční politiky, byli to ministři, kteří šli linií podpory úzkého vztahu s Izraelem. Viděli akcent lidsko-právní jako prvek české zahraniční politiky. O tom jsem nepochyboval ani u ministra Petra Petříčka (ČSSD), ani u ministra Jakuba Kulhánka (ČSSD) ani vteřinu,“ dodal.

Nyní však vše záleží na hlavě státu. Prezident Miloš Zeman sice ve čtvrtek dopoledne po více než měsíci opustil Ústřední vojenskou nemocnici, později se ale znovu vrátil, protože u něj byla zjištěna nemoc COVID-19. V sobotu by měl být přesto propuštěn, v 11:00 pak na zámku v Lánech jmenuje předsedu ODS Petra Fialu premiérem.

Tagy: