Hádka v Partii: Zeman podle Vystrčila lže. Babiš: Šéf Senátu kálí do našeho hnízda

V Partii televizí Prima a CNN Prima NEWS v neděli vystoupili tři nejvyšší ústavní činitelé a nechyběla ostrá slova: obvinění ze lží, z pomlouvání i kálení do našeho – míněno českého – hnízda. Nejdříve hovořil prezident Miloš Zeman, po něm se u moderátorky Terezie Tománkové střetli premiér Andrej Babiš (ANO) s šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

„Prezident Zeman v Partii třikrát lhal, nikdy jsme na setkání ústavních činitelů neprojednávali, zda pojedu, či nepojedu na Tchaj-wan, nikdy jsme o tom nehlasovali a nikdy jsem neoznačil Tchaj-wan za samostatný stát. Na schůzi zaznělo pouze doporučení, abych nejezdil,“ prohlásil Vystrčil v Partii. „Hlasovalo se o tom, zda bude vyhověno mému nápadu, abychom požádali Čínu, aby zvážila, zda by měl na pražské ambasádě zůstat ten čínský velvyslanec, jaký tam je,“ dodal předseda Senátu.

Premiér ale s Vystrčilovou cestou do Asie nesouhlasil, což potvrdil i v nedělní Partii. „Nelibí se mi, že pan předseda na Tchaj-wanu pomlouval ústavní činitele. On kálí do našeho hnízda, do České republiky. Ani panu Jaroslavu Kuberovi jsem nedoporučoval cestu na Tchaj-wan. A to jsem s ním měl dobrý vztah, byl to dobrý člověk. Ani Václav Havel nebyl na Tchaj-wanu, protože respektoval politiku jedné Číny,“ řekl premiér. „Nerozumíte tomu, jak funguje zbytek světa, Tchaj-wan není v OSN. Všichni mají podle vás pokřivenou páteř. Teď kvůli vám musíme čekat, co se stane. Snad se nestane nic,“ rýpl si Babiš do Vystrčila a zdůraznil, že sám rozhodně pokřivenou páteř nemá.

Ústavní činitelé v Partii také probírali fakt, že Čína neodebrala od firmy Petrof zakázku za pět milionů korun, údajně kvůli předsedovi Senátu. Podle Vystrčila to ale není důvod pro to, aby se Česko před Čínou sklonilo. „To náš prezident nás dostává do závislosti na Číně, je to prodavač naší svobody. Taková věc se může stát, v celém světě velmi významně přemýšlí o diverzifikaci svých výrobních kapacit,“ řekl Vystrčil. „A pan premiér to nepochopil a ani není schopen. Pokud chceme být prosperující zemí, musíme mít demokracii. Závislost nesmíme připustit a za to musíme bojovat," doplnil.

Výprava na Tchaj-wan

Vystrčilova delegace odletěla na Tchaj-wan minulou sobotu. Občanský demokrat v zemi vedl diplomatická jednání a dle svých slov se snažil, aby Česko mohlo s Tchaj-wanem navázat užší hospodářské i vědecké vztahy.

Cestu ale ostře kritizoval například čínský ministr zahraničí Wang I, podle kterého zaplatí předseda Senátu za své počínání „vysokou cenu“. Cesta na Tchaj-wan byla podle premiéra Babiše jen součástí politické kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami. „O cestě na Tchaj-wan jsme jednali už v lednu 2020, je to absurdní nesmysl, že by to bylo kvůli volbám. Když prezident říká, že to byla klukovská provokace, tak si musí uvědomit, že to pozvání na Tchaj-wan původně dostal Jaroslav Kubera, kterému chce dát vyznamenání,“ kontroval Vystrčil.

Babiš již dříve o předsedovi Senátu řekl, že je „diplomatický amatér, který ani neumí anglicky“. V Partii už ale premiér svá slova zmírnil. „Že neumí anglicky, to není důležité, je to vytržené z kontextu,“ řekl Babiš. Na to Vystrčil reagoval takto: „Mně to připadá komické, ano, neumím anglicky, abych mohl někde veřejně vystoupit, ale mám schopnost se domluvit. Já také nemíním pana premiéra zkoušet z toho, kolik má kilowatthodina joulů a nezkouším ho z otázek energetiky,“ pronesl předseda Senátu.

Krátce poté, co letadlo v sobotu se senátní delegací přistálo na Letišti Václava Havla, kde ji přivítaly desítky lidí, se vůči cestě na Tchaj-wan ohradilo také čínské velvyslanectví v Praze. Podle něj hrubě porušila národní suverenitu Číny a vážně zasáhla do čínských vnitřních záležitostí. Vystrčilovo jednání naopak kvituje Německo nebo Francie a v pozitivním smyslu o něm psala mnohá světová média.

Rozhovor Terezie Tománkové s Andrejem Babišem a Milošem Vystrčilem v nedělní Partii si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: