reklama

Odveta za Tchaj-wan: Zeman Vystrčila nebude zvát na schůzky ústavních činitelů

Návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu bude mít dopad na setkávání nejvyšších ústavních činitelů s prezidentem Milošem Zemanem. Vystrčila už na tyto schůzky zvát nebudu, řekl Zeman v Partii televize Prima a CNN Prima NEWS. Zeman Vystrčila i jeho předchůdce Jaroslava Kuberu od návštěvy ostrova, který Čína považuje za své odštěpenecké území, dlouhodobě odrazoval.

reklama

Předseda Senátu se z Tchaj-wanu vrátil spolu s ostatními senátory a podnikateli, kteří byli součástí delegace, v sobotu. „Sledoval jsem jejich počínání, hodnotím to jako klukovskou provokaci,“ řekl Zeman.

K tématu

„Každého čtvrt roku svolávám na Hrad poradu ústavních činitelů k zahraniční politice. Účelem je ji sjednotit. Vystrčil byl v situaci, kdy jeho návrh (na cestu na Tchaj-wan) odmítl prezident, premiér, předseda Sněmovny i ministr zahraničí. On přesto na ten Tchaj-wan jel. Já z toho vyvozuji, že není důvod, aby se dál účastnil porad nejvyšších ústavních činitelů. Nebudu ho zvát,“ řekl Zeman.

Čína považuje ostrov za své odštěpenecké území, Vystrčila za cestu na něj silně kritizovala. Předseda Senátu naopak odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská. Přesto vyvolal ostrou reakci, která zazněla od čínského ministra zahraničí Wanga I.

Ten řekl, že Vystrčil za svou cestu zaplatí vysokou cenu. Vzápětí jeho vyhrožování odmítli premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), eurokomisařka Věra Jourová (za ANO), ale i řada západních politiků. Zeman dosud k výroku mlčel, okomentoval ho až v Partii. „Ministr Číny to trochu přehnal,“ řekl. „Na druhé straně lze pochopit čínskou kritiku tohoto kroku,“ řekl také. Vysokou cenou, kterou Čína zmínila, může podle Zemana být odepření návštěvy Číny.

Kuberová odmítla vyznamenání od Zemana

Moderátorka Terezie Tománková se prezidenta zeptala i na odmítnutí vyznamenání, které chtěl Zeman udělit in memoriam předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS). Vyznamenání odmítla jeho žena Věra.

„Je mi to líto kvůli Jaroslavu Kuberovi, protože být vyznamenán nejvyšším českým řádem je něco, co by Jardovi určitě patřilo. Byli jsme přátelé do poslední chvíle,“ řekl Zeman.

V rozhovoru pro web Seznam Zprávy Kuberová označila chování prezidentské kanceláře za neuctivé a je přesvědčena o tom, že její muž by si ocenění takovouto formou nepřál.

„Prezidentská kancelář mě kvůli vyznamenání pro manžela minulý týden kontaktovala, ale moje odpověď zněla, že toto vyznamenání nechci přijmout. Protože prezidentská kancelář se do dnešní doby o nic nezajímala. A najednou mně přijde takové nespravedlivé, aby manžela vyznamenávali, ten by si to určitě nepřál touto formou,“ uvedla Kuberová. Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství.

Rozhovor Terezie Tománkové s Milošem Zemanem v nedělní Partii si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: Miloš Zeman Miloš Vystrčil Partie Terezie Tománkové Tchaj-wan Jaroslav Kuberar Věra Kuberová cesta na Tchaj wan Čína

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama