reklama

Odveta za Tchaj-wan: Zeman Vystrčila nebude zvát na schůzky ústavních činitelů

Návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu bude mít dopad na setkávání nejvyšších ústavních činitelů s prezidentem Milošem Zemanem. Vystrčila už na tyto schůzky zvát nebudu, řekl Zeman v Partii televize Prima a CNN Prima NEWS. Zeman Vystrčila i jeho předchůdce Jaroslava Kuberu od návštěvy ostrova, který Čína považuje za své odštěpenecké území, dlouhodobě odrazoval.

reklama

Předseda Senátu se z Tchaj-wanu vrátil spolu s ostatními senátory a podnikateli, kteří byli součástí delegace, v sobotu. „Sledoval jsem jejich počínání, hodnotím to jako klukovskou provokaci,“ řekl Zeman.

„Každého čtvrt roku svolávám na Hrad poradu ústavních činitelů k zahraniční politice. Účelem je ji sjednotit. Vystrčil byl v situaci, kdy jeho návrh (na cestu na Tchaj-wan) odmítl prezident, premiér, předseda Sněmovny i ministr zahraničí. On přesto na ten Tchaj-wan jel. Já z toho vyvozuji, že není důvod, aby se dál účastnil porad nejvyšších ústavních činitelů. Nebudu ho zvát,“ řekl Zeman.

Čína považuje ostrov za své odštěpenecké území, Vystrčila za cestu na něj silně kritizovala. Předseda Senátu naopak odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská. Přesto vyvolal ostrou reakci, která zazněla od čínského ministra zahraničí Wanga I.

Ten řekl, že Vystrčil za svou cestu zaplatí vysokou cenu. Vzápětí jeho vyhrožování odmítli premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), eurokomisařka Věra Jourová (za ANO), ale i řada západních politiků. Zeman dosud k výroku mlčel, okomentoval ho až v Partii. „Ministr Číny to trochu přehnal,“ řekl. „Na druhé straně lze pochopit čínskou kritiku tohoto kroku,“ řekl také. Vysokou cenou, kterou Čína zmínila, může podle Zemana být odepření návštěvy Číny.

Kuberová odmítla vyznamenání od Zemana

Moderátorka Terezie Tománková se prezidenta zeptala i na odmítnutí vyznamenání, které chtěl Zeman udělit in memoriam předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS). Vyznamenání odmítla jeho žena Věra.

„Je mi to líto kvůli Jaroslavu Kuberovi, protože být vyznamenán nejvyšším českým řádem je něco, co by Jardovi určitě patřilo. Byli jsme přátelé do poslední chvíle,“ řekl Zeman.

V rozhovoru pro web Seznam Zprávy Kuberová označila chování prezidentské kanceláře za neuctivé a je přesvědčena o tom, že její muž by si ocenění takovouto formou nepřál.

„Prezidentská kancelář mě kvůli vyznamenání pro manžela minulý týden kontaktovala, ale moje odpověď zněla, že toto vyznamenání nechci přijmout. Protože prezidentská kancelář se do dnešní doby o nic nezajímala. A najednou mně přijde takové nespravedlivé, aby manžela vyznamenávali, ten by si to určitě nepřál touto formou,“ uvedla Kuberová. Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství.

Rozhovor Terezie Tománkové s Milošem Zemanem v nedělní Partii si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama