Odveta za Tchaj-wan: Zeman Vystrčila nebude zvát na schůzky ústavních činitelů

PARTIE Terezie Tománkové 6.9.2020

Návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu bude mít dopad na setkávání nejvyšších ústavních činitelů s prezidentem Milošem Zemanem. Vystrčila už na tyto schůzky zvát nebudu, řekl Zeman v Partii televize Prima a CNN Prima NEWS. Zeman Vystrčila i jeho předchůdce Jaroslava Kuberu od návštěvy ostrova, který Čína považuje za své odštěpenecké území, dlouhodobě odrazoval.

Předseda Senátu se z Tchaj-wanu vrátil spolu s ostatními senátory a podnikateli, kteří byli součástí delegace, v sobotu. „Sledoval jsem jejich počínání, hodnotím to jako klukovskou provokaci,“ řekl Zeman.

„Každého čtvrt roku svolávám na Hrad poradu ústavních činitelů k zahraniční politice. Účelem je ji sjednotit. Vystrčil byl v situaci, kdy jeho návrh (na cestu na Tchaj-wan) odmítl prezident, premiér, předseda Sněmovny i ministr zahraničí. On přesto na ten Tchaj-wan jel. Já z toho vyvozuji, že není důvod, aby se dál účastnil porad nejvyšších ústavních činitelů. Nebudu ho zvát,“ řekl Zeman.

Čína považuje ostrov za své odštěpenecké území, Vystrčila za cestu na něj silně kritizovala. Předseda Senátu naopak odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská. Přesto vyvolal ostrou reakci, která zazněla od čínského ministra zahraničí Wanga I.

Ten řekl, že Vystrčil za svou cestu zaplatí vysokou cenu. Vzápětí jeho vyhrožování odmítli premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), eurokomisařka Věra Jourová (za ANO), ale i řada západních politiků. Zeman dosud k výroku mlčel, okomentoval ho až v Partii. „Ministr Číny to trochu přehnal,“ řekl. „Na druhé straně lze pochopit čínskou kritiku tohoto kroku,“ řekl také. Vysokou cenou, kterou Čína zmínila, může podle Zemana být odepření návštěvy Číny.

Kuberová odmítla vyznamenání od Zemana

Moderátorka Terezie Tománková se prezidenta zeptala i na odmítnutí vyznamenání, které chtěl Zeman udělit in memoriam předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS). Vyznamenání odmítla jeho žena Věra.

„Je mi to líto kvůli Jaroslavu Kuberovi, protože být vyznamenán nejvyšším českým řádem je něco, co by Jardovi určitě patřilo. Byli jsme přátelé do poslední chvíle,“ řekl Zeman.

V rozhovoru pro web Seznam Zprávy Kuberová označila chování prezidentské kanceláře za neuctivé a je přesvědčena o tom, že její muž by si ocenění takovouto formou nepřál.

„Prezidentská kancelář mě kvůli vyznamenání pro manžela minulý týden kontaktovala, ale moje odpověď zněla, že toto vyznamenání nechci přijmout. Protože prezidentská kancelář se do dnešní doby o nic nezajímala. A najednou mně přijde takové nespravedlivé, aby manžela vyznamenávali, ten by si to určitě nepřál touto formou,“ uvedla Kuberová. Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství.

Rozhovor Terezie Tománkové s Milošem Zemanem v nedělní Partii si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: