reklama

Odveta za Tchaj-wan: Zeman Vystrčila nebude zvát na schůzky ústavních činitelů

Návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu bude mít dopad na setkávání nejvyšších ústavních činitelů s prezidentem Milošem Zemanem. Vystrčila už na tyto schůzky zvát nebudu, řekl Zeman v Partii televize Prima a CNN Prima NEWS. Zeman Vystrčila i jeho předchůdce Jaroslava Kuberu od návštěvy ostrova, který Čína považuje za své odštěpenecké území, dlouhodobě odrazoval.

reklama

Předseda Senátu se z Tchaj-wanu vrátil spolu s ostatními senátory a podnikateli, kteří byli součástí delegace, v sobotu. „Sledoval jsem jejich počínání, hodnotím to jako klukovskou provokaci,“ řekl Zeman.

K tématu

„Každého čtvrt roku svolávám na Hrad poradu ústavních činitelů k zahraniční politice. Účelem je ji sjednotit. Vystrčil byl v situaci, kdy jeho návrh (na cestu na Tchaj-wan) odmítl prezident, premiér, předseda Sněmovny i ministr zahraničí. On přesto na ten Tchaj-wan jel. Já z toho vyvozuji, že není důvod, aby se dál účastnil porad nejvyšších ústavních činitelů. Nebudu ho zvát,“ řekl Zeman.

Čína považuje ostrov za své odštěpenecké území, Vystrčila za cestu na něj silně kritizovala. Předseda Senátu naopak odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská. Přesto vyvolal ostrou reakci, která zazněla od čínského ministra zahraničí Wanga I.

Ten řekl, že Vystrčil za svou cestu zaplatí vysokou cenu. Vzápětí jeho vyhrožování odmítli premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), eurokomisařka Věra Jourová (za ANO), ale i řada západních politiků. Zeman dosud k výroku mlčel, okomentoval ho až v Partii. „Ministr Číny to trochu přehnal,“ řekl. „Na druhé straně lze pochopit čínskou kritiku tohoto kroku,“ řekl také. Vysokou cenou, kterou Čína zmínila, může podle Zemana být odepření návštěvy Číny.

Kuberová odmítla vyznamenání od Zemana

Moderátorka Terezie Tománková se prezidenta zeptala i na odmítnutí vyznamenání, které chtěl Zeman udělit in memoriam předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS). Vyznamenání odmítla jeho žena Věra.

„Je mi to líto kvůli Jaroslavu Kuberovi, protože být vyznamenán nejvyšším českým řádem je něco, co by Jardovi určitě patřilo. Byli jsme přátelé do poslední chvíle,“ řekl Zeman.

V rozhovoru pro web Seznam Zprávy Kuberová označila chování prezidentské kanceláře za neuctivé a je přesvědčena o tom, že její muž by si ocenění takovouto formou nepřál.

„Prezidentská kancelář mě kvůli vyznamenání pro manžela minulý týden kontaktovala, ale moje odpověď zněla, že toto vyznamenání nechci přijmout. Protože prezidentská kancelář se do dnešní doby o nic nezajímala. A najednou mně přijde takové nespravedlivé, aby manžela vyznamenávali, ten by si to určitě nepřál touto formou,“ uvedla Kuberová. Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství.

Rozhovor Terezie Tománkové s Milošem Zemanem v nedělní Partii si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: Miloš Zeman Miloš Vystrčil Partie Terezie Tománkové Tchaj-wan Jaroslav Kuberar Věra Kuberová cesta na Tchaj wan Čína

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků

Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků

  • Aktualizováno

Vláda rozhodla o nasazení až 5000 vojáků a 300 celníků na pomoc policii v souvislosti s epidemií koronaviru. Za úkol budou mít vypomáhat policii při bezpečnostních kontrolách zpřísněných protiepidemických opatření, která platí od pondělí. Od úterý se do kontrol zatím zapojí 3834 vojáků a 270 celníků, informovalo ministerstvo vnitra na Twitteru.

360°

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Česko si připomíná rok s pandemií koronaviru. Ze světového lídra se Česká republika propadla téměř na dno evropského žebříčku. Jak ovlivnila globální pandemie životy a co bude dál? Ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové odpoví bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, prezident České lékařské komory Milan Kubek a epidemiologové Rastislav Maďar a Petr Smejkal. Sledujte je živě od 20 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte ŽIVĚ: Vláda jednala o dalším zpřísnění. Průmysl se zatím nezavře
Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama