reklama

Pecková: Situace s covidem je ve středočeských nemocnicích nejhorší, jaká kdy byla

Situace ve středočeských nemocnicích v souvislosti s covidem je podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) nyní asi nejhorší, jaká kdy byla. Hospitalizovaných je 455 lidí, z toho 96 na odděleních intenzivní péče. Zátěž zdravotníků je ohromná, uvedla Pecková.

reklama

Záchranáři mají podle hejtmanky 450 až 500 výjezdů denně, za běžného stavu to bývá kolem 300. Pod velkým tlakem jsou také nemocnice. „V nich je asi teď současně nejhorší stav, co kdy byl. Zátěž zdravotníků je opravdu velmi velká,“ uvedla hejtmanka. Podle ní přibývá nemocných mezi lidmi staršími 65 let.

Radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) řekl, že v pěti krajských nemocnicích je nyní 219 zdravotníků pozitivních nebo v karanténě. „Tato čísla ukazují, že epidemie skutečně nepolevuje, i když celorepubliková čísla klesají. Nemocnost je ještě stále poměrně vysoká,“ dodal.

Data o covidu jsou zkreslená

Hejtmanku překvapilo i zjištění, že každý nakažený je v hlášeních vykazován jako uzdravený po 20 dnech od prvního pozitivního testu. Realita je podle ní jiná. Poukázala na to, že nemocní ve špatném stavu se do nemocnic dostávají třeba desátý nebo dvanáctý den. Jsou-li na ventilaci, setrvávají tam o mnoho dní, někdy i týdnů déle. Podle statistik jsou přitom považováni za uzdravené, ač třeba dál leží na přístrojích v nemocnici.

Čísla v hlášeních se tak podle Peckové od skutečnosti mohou lišit o 30 až 40 procent. „To znamená, že situace v nemocnicích je mnohem horší, než nám vychází z dat,“ upozornila.

Nejvíc ohnisek koronaviru je podle ní v zařízeních sociálních služeb, a to v 53, dále ve 25 školských a 12 zdravotnických zařízeních. V sociálních zařízeních je nyní nemocných 151 klientů a 122 zaměstnanců. Ohnisko je i v jednom dětském domově. Hejtmanka ocenila, že se podařilo významně navýšit počet vojáků pomáhajících v nemocnicích a sociálních zařízeních, kterých je nyní 78.

K tématu

Další hlavní zprávy

Střet komentátorů Zlámalové a Koláře: Hádali se o opatřeních, školách i výměně vlády
Nejde si vakcínu jen tak naložit do auta a jezdit s ní po Praze, zlobí se Blatný
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Hon na Lišky dopadl výtečně, začíná lov hráčů Slavie. Trpišovský chce vysoké částky
První Bidenova vojenská akce. USA bombardovaly milice v Sýrii, zemřelo nejméně 17 lidí
reklama
reklama
Zapomeňte na uzavření krajů, ve hře je mnohem tvrdší opatření

Vláda

Domácí zpravodajství

Jihoafrická mutace řádila ve školce v Brně. Potvrdila se zatím ve třech případech
Další články
reklama
reklama