reklama

Pekarová Adamová: K Orbánovi jsem kritická dlouhodobě, oslabuje demokracii v Maďarsku

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) si stojí za svým prohlášením o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. Pro CNN Prima NEWS uvedla, že je k němu kritická dlouhodobě několik let a podle ní oslabuje demokracii. Za svá slova to přitom v uplynulých dnech schytává od opozičních politiků či exprezidenta Václava Klause.

reklama

Pekarová Adamová o víkendu na sociálních sítích coby jedna z nejvyšších ústavních činitelek ČR zkritizovala maďarského předsedu vlády Viktora Orbána a pro jarní parlamentní volby podpořila tamní opozici. Ta se proti nestorovi maďarské politiky sjednotila do jednoho volebního uskupení.

Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně...

Posted by Markéta Pekarová Adamová on Friday, January 7, 2022

„Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán. Ten neváhá navazovat pochybné svazky se zeměmi, jako je Rusko a Čína, a to na úkor svých spojenců, včetně nás,“ uvedla o víkendu šéfka Poslanecké sněmovny.

Za svými slovy si stojí. „Jedná se o podporu stran, které usilují o demokracii v Maďarsku, aby nebyla oslabována, jak to činí Viktor Orbán, který se tím ani netají,“ řekla pro CNN Prima NEWS Pekarová Adamová a jako příklad uvedla Orbánovu podporu současného kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva, který nařídil svým vojákům střílet do demonstrantů.

Předsedkyně dolní komory Parlamentu dodává, že je k Orbánovi kritická dlouhodobě. „Je to věc, kterou několik let zastávám veřejně a pro někoho, kdo mě sleduje, to není překvapení,“ sdělila Pekarová Adamová.

S kritikou přispěchal Klaus či Vondráček

Její prohlášení směrem k dlouholetému maďarskému premiérovi však kritizuje současná česká opozice a s ní i exprezident Václav Klaus. Ten její slova označil za „bezprecedentní nepřátelský útok“.

„Paní Pekarová svými slovy poškozujícími vlastní zemi a její zahraniční politiku potvrzuje, že nezralé arogantní osoby do vrcholných státních funkcí nepatří,“ dodal Klaus prostřednictvím svého institutu.

Kritický je i její předchůdce v čele Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Předseda sněmovny reprezentuje všech 200 poslanců. Tak by se na poli zahraniční politiky měl chovat. Ona reprezentovala TOP 09, ne Sněmovnu. Chtělo by to hlubší vhled, ne jen něco střílet na sociální sítě. Není to poprvé. Paní Pekarová už by se opravdu měla chovat jako předsedkyně Sněmovny,“ řekl v pořadu K věci Vondráček.

Pekarovou Adamovou na druhou stranu nepřímo podpořil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Ten totiž odsoudil kazašského prezidenta za střílení protestujících a vzkázal, že podporu, kterou obdržel právě například od Orbána, nepotřebuje. „Solidaritu nepotřebuje prezident, který nechá bez vyzvání střílet do demonstrantů. Solidarita patří obyvatelům Kazachstánu,“ napsal na sociálních sítích šéf tuzemské diplomacie.

Pekarová Adamová: Farský má dilema, je to hnutí STAN

Pekarová Adamová se pro CNN Prima NEWS vyjádřila i k aktuálně probírané stáži šéfa poslaneckého klubu STAN Jana Farského na oregonské univerzitě v USA. Farský sklízí zejména kritiku kvůli tomu, že sice post předsedy klubu přenechá, ale poslancem zůstane. V USA má přitom být osm měsíců.

„Chápu dilema každého poslance a zejména dlouhodobě úspěšného, jako je Jan Farský, kdy přemýšlí nad tím, jestli zklame své voliče tím, že se vzdá mandátu, nebo bude zklamávat ostatní v tom, že bude takto postupovat,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Pokud by k něčemu došlo v její straně TOP 09, tak by to se svým poslancem určitě diskutovala. Nynější problém je však na hnutí STAN, a to se podle ní musí k Farského stáži postavit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama