reklama

Decroix: Nemíním Farského či Pekarovou kádrovat. Coby politici nemusíme vše komentovat

Poslankyně Eva Decroix (ODS) v pořadu 360° podotkla, že do politiky nešla s tím, že bude řešit pouze pozitivní situace. Odmítá však kádrovat své politické kolegy Jana Farského (STAN) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). „Nepřísluší mi to. Jsem konzervativnější v postojích a vítám postoj vlády, která je v komunikaci střídmá,“ podotkla s tím, že ani politici nemusejí každou věc komentovat.

reklama

Poslanec za ANO Patrik Nacher v pořadu CNN Prima NEWS prohlásil, že kritika maďarského premiéra Viktora Orbána od předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové vypadala jako stanovisko celé Sněmovny. „Pokud by taková sdělení nadále šířila, tak ať to dělá z pozice TOP 09 a budu ji i bránit. Jelikož ale reprezentuje i Poslaneckou sněmovnu, je její role úplně jiná,“ uvedl.

Eva Decroix ale situaci kolem výroku Pekarové Adamové nevidí tak vyhroceně. „Je předsedkyní Poslanecké sněmovny, na účet Orbána se vyjádřila, protože zřejmě měla tu potřebu. Nedokážu si ale představit, jakým způsobem může vyjadřovat své názory a odlišovat je od toho, že je předsedkyní,“ podotkla.

Naopak poslanec Radim Fiala (SPD) se stavěl k výroku Pekarové Adamové negativně. „Je to katastrofa. Podle mě se jednalo o nepřátelský útok na představitele jiného státu. Kritika neměla důvod, nic extra Orbán neudělal,“ uvedl.

Ať se Farský vzdá mandátu, radí opozice

Hosté pořadu 360° se zapojili také do diskuse o stipendiu poslance Jana Farského (STAN). „Nešla jsem do politiky s tím, že budu řešit jen příjemné situace,“ odvětila Decroix na slova moderátora, že rozruch kolem koaličního partnera zřejmě není příjemný ani ODS. „Nikdo z nás napříč politickým spektrem to nepovažuje za šťastné, například z hlediska důvěry vlády a Sněmovny. Je to ale rozhodnutí Farského,“ pokračovala.

Dodala však, že situace nemusí být lehká ani pro tohoto poslance. „Není to jen tak nějaké stipendium. Znamená to, že máme kvalitního poslance, který dostal stipendium a za osm měsíců se vrátí,“ uzavřela s tím, že vláda nechce dávat žádná ultimáta a říkat Farskému, jak se má zachovat: „Každý nese svou politickou odpovědnost. Farský nás s rozhodnutím seznámil a já to tak beru.“

Opačný názor však zastávají Nacher s Fialou. „Věděl o tom evidentně před volbami. Říkal, že je to na šest měsíců, ale jde o osm. Oznámil, že na důležitá hlasování bude létat zpátky – poslanec, který společně s Piráty tlačí na zelenou politiku. Tohle mi přijde jako snižování důvěry a zjednodušování práce poslance jen na hlasování,“ podotkl Nacher.

A na obdobnou notu zahrál také poslanec SPD. „Pro nás všechny je to špatné. Práce poslance je fulltime job. Setkáváme se s občany, jezdíme na setkání, řešíme denní problémy. Práce ve Sněmovně není jen hlasování. Situace má ale lehké řešení: ať se Farský vzdá mandátu,“ prohlásil s tím, že poté by si Farský mohl odcestovat, kam by chctěl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama