reklama

Vondráček: Pekarová nerozumí maďarskému prostředí. Podporuje snad pravicové nacionalisty?

Poslanec Radek Vondráček (ANO) čeká od předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové vysvětlení ohledně výroků, které pronesla o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. Politička se podle Vondráčka zatím nechová jako šéfka Poslanecké sněmovny. „Maďarsko je jeden z našich nejbližších spojenců. Neměli bychom takto komentovat vnitřní poměry svých přátel,“ řekl bývalý předseda Sněmovny v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

„Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán,“ napsala Pekarová o víkendu na svůj Facebook.

Předsedkyni TOP 09 se na současné politice Maďarska nelíbí mimo jiné větší náklonnost této země k Rusku a Číně. Za svůj výrok však Pekarová čelí poměrně ostré kritice. Mnoho lidí je totiž přesvědčeno, že by se předsedkyně Poslanecké sněmovny směrem k Maďarsku, jakožto blízkému spojenci Česka, takovýmto způsobem neměla vyjadřovat.

Mezi ně patří i její předchůdce ve funkci Radek Vondráček. „Naštěstí máme takové vztahy s Maďarskem, že to snad budeme schopni vysvětlit. Jde o jednoho z našich nejbližších spojenců. Neměli bychom takto komentovat vnitřní poměry svých přátel,“ řekl ve vysílání s tím, že šéf Sněmovny by měl vystupovat v souladu s českou zahraniční politikou.

„Předseda sněmovny reprezentuje všech 200 poslanců. Tak by se na poli zahraniční politiky měl chovat. Ona reprezentovala TOP 09, ne Sněmovnu. Chtělo by to hlubší vhled, ne jen něco střílet na sociální sítě. Není to poprvé. Paní Pekarová už by se opravdu měla chovat jako předsedkyně Sněmovny,“ dodal Vondráček.

Ostrou kritikou Orbána Pekarová nenechala chladným ani druhé opoziční hnutí. SPD považuje její vyjádření za nepřátelská, hloupá a arogantní.

„Pokračují kroky nové vlády na rozvrat spolupráce v rámci V4 a snaha o posun naší republiky zcela do područí Bruselu a Berlína. Tato vláda směřuje k tomu, že už nebude potřeba český ministr zahraničí, ale bude stačit český velvyslanec v Německu jako za protektorátu,“ zmínil Tomio Okamura.

Výroky Pekarové o Orbánovi se začaly v médiích zvlášť probírat poté, co je veřejně odsoudil exprezident Václav Klaus. Ten Pekarovou označil za nezralou a arogantní osobu. Zároveň vyzval Poslaneckou sněmovnu k jejímu odvolání z funkce.

Hnutí ANO podle Vondráčka z těchto důvodů zatím svolávat mimořádnou schůzi nechce, po Pekarové každopádně bude požadovat na půdě Sněmovny vysvětlení. „Podpoříme, aby se ta věc diskutovala. Jsem zvědavý, jak se k tomu paní předsedkyně vyjádří, na základě toho budeme postupovat dál. Mimořádná schůze nemusí vůbec proběhnout,“ uvedl Vondráček.

Pekarovou také viní z toho, že prý ani pořádně nerozumí maďarské vnitropolitické situaci. „Je to i neznalost vnitřního prostředí, když jedním z protivníků Orbánovy Fidesz je Jobbik, což jsou v podstatě pravicoví nacionalisté. Tak jim vlastně vyjadřuje podporu?“ položil řečnickou otázku.

Tím narážel na fakt, že se maďarská opozice složená ze socialistů, zelených, z liberálů a právě i z ultrakonzervativního Jobbik spojila v jednu velkou koalici. Volby v Maďarsku proběhnou již na jaře tohoto roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama