Vondráček: Pekarová nerozumí maďarskému prostředí. Podporuje snad pravicové nacionalisty?

Poslanec Radek Vondráček (ANO) čeká od předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové vysvětlení ohledně výroků, které pronesla o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. Politička se podle Vondráčka zatím nechová jako šéfka Poslanecké sněmovny. „Maďarsko je jeden z našich nejbližších spojenců. Neměli bychom takto komentovat vnitřní poměry svých přátel,“ řekl bývalý předseda Sněmovny v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

„Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán,“ napsala Pekarová o víkendu na svůj Facebook.

Předsedkyni TOP 09 se na současné politice Maďarska nelíbí mimo jiné větší náklonnost této země k Rusku a Číně. Za svůj výrok však Pekarová čelí poměrně ostré kritice. Mnoho lidí je totiž přesvědčeno, že by se předsedkyně Poslanecké sněmovny směrem k Maďarsku, jakožto blízkému spojenci Česka, takovýmto způsobem neměla vyjadřovat.

Mezi ně patří i její předchůdce ve funkci Radek Vondráček. „Naštěstí máme takové vztahy s Maďarskem, že to snad budeme schopni vysvětlit. Jde o jednoho z našich nejbližších spojenců. Neměli bychom takto komentovat vnitřní poměry svých přátel,“ řekl ve vysílání s tím, že šéf Sněmovny by měl vystupovat v souladu s českou zahraniční politikou.

„Předseda sněmovny reprezentuje všech 200 poslanců. Tak by se na poli zahraniční politiky měl chovat. Ona reprezentovala TOP 09, ne Sněmovnu. Chtělo by to hlubší vhled, ne jen něco střílet na sociální sítě. Není to poprvé. Paní Pekarová už by se opravdu měla chovat jako předsedkyně Sněmovny,“ dodal Vondráček.

Ostrou kritikou Orbána Pekarová nenechala chladným ani druhé opoziční hnutí. SPD považuje její vyjádření za nepřátelská, hloupá a arogantní.

„Pokračují kroky nové vlády na rozvrat spolupráce v rámci V4 a snaha o posun naší republiky zcela do područí Bruselu a Berlína. Tato vláda směřuje k tomu, že už nebude potřeba český ministr zahraničí, ale bude stačit český velvyslanec v Německu jako za protektorátu,“ zmínil Tomio Okamura.

Výroky Pekarové o Orbánovi se začaly v médiích zvlášť probírat poté, co je veřejně odsoudil exprezident Václav Klaus. Ten Pekarovou označil za nezralou a arogantní osobu. Zároveň vyzval Poslaneckou sněmovnu k jejímu odvolání z funkce.

Hnutí ANO podle Vondráčka z těchto důvodů zatím svolávat mimořádnou schůzi nechce, po Pekarové každopádně bude požadovat na půdě Sněmovny vysvětlení. „Podpoříme, aby se ta věc diskutovala. Jsem zvědavý, jak se k tomu paní předsedkyně vyjádří, na základě toho budeme postupovat dál. Mimořádná schůze nemusí vůbec proběhnout,“ uvedl Vondráček.

Pekarovou také viní z toho, že prý ani pořádně nerozumí maďarské vnitropolitické situaci. „Je to i neznalost vnitřního prostředí, když jedním z protivníků Orbánovy Fidesz je Jobbik, což jsou v podstatě pravicoví nacionalisté. Tak jim vlastně vyjadřuje podporu?“ položil řečnickou otázku.

Tím narážel na fakt, že se maďarská opozice složená ze socialistů, zelených, z liberálů a právě i z ultrakonzervativního Jobbik spojila v jednu velkou koalici. Volby v Maďarsku proběhnou již na jaře tohoto roku.

Tagy: