reklama

Pence překvapil, ale Harrisová ho přetlačila, hodnotí média viceprezidentskou debatu

V noci na čtvrtek se v USA konala viceprezidentská debata, kde vystoupili Mike Pence a Kamala Harrisová. Ačkoli na rozdíl od první prezidentské debaty bylo klání mnohem věcnější a umírněnější, ani tentokrát nechyběly vyhrocené momenty. Podle průzkumů si u diváků větší sympatie vysloužila Harrisová, ani Pence ale podle veřejnosti nepředvedl špatný výkon.

reklama

Jako by byla média téměř zaskočena, že po první vyhrocené debatě přišla na řadu věcná a poklidnější diskuze. Americká CNN uvedla, že ačkoliv je Pence podceňovaný debatér, předvedl velmi stabilní výkon a několikrát zatlačil Harrisovou do kouta – například když naléhal na demokratickou nominantku, aby odpověděla na otázku, zda by chtěla s Joem Bidenem po volbách rozšířit stavy Nejvyššího soudu.

Současnému viceprezidentovi ale zlomilo vaz diskutování o pandemii, ostatně hájit Trumpovo chování během koronavirové krize je podle CNN „herkulovský úkol“. Prvních patnáct minut debaty, kdy se řečnilo o pandemii, měla Harrisová „nabito“ a mohla kritizovat jednu chybu americké administrativy za druhou. I proto podle médií i diváků v konečném součtu zvítězila Bidenova kandidátka.

Bleskový výzkum CNN po konci debaty ukázal, že z amerických voličů vnímá Harrisovou jako vítězku debaty zhruba 59 procent respondentů. Naopak podle 38 procent dotázaných předvedl v noci lepší výkon Pence. Dotazník vcelku ilustruje současné rozložení sil na volebním poli, Trump totiž v průzkumech po první prezidentské debatě začal na Bidena opět výrazněji ztrácet.

Vzhledem k tomu, že je současným kandidátům na prezidenta dohromady 151 let, není vyloučené, že bude muset listopadového vítěze během funkčního období nahradit v úřadu viceprezident. CNN u Američanů po debatě proto zjišťovala odpověď na otázku, zda si lidé umí představit, že jeden z kandidátů na viceprezidenta skončí v Oválné pracovně. V tomto ohledu si paradoxně vedl lépe Pence, kterého si 65 procent respondentů umí představit jako šéfa Bílého domu. Možnost, že skončí ve funkci prezidentky Harrisová, byla přijatelná pro 63 procent dotázaných.

Ohlasy na sociálních sítích

Harrisová krátce po konci noční debaty zveřejnila na Twitteru video, ve kterém poděkovala sympatizantům za podporu a upozornila, že do voleb zbývá už jen 27 dní. To Pence na síti zveřejnil sestřih z debaty, kde vypočítával Trumpovy úspěchy. Sám americký prezident se k debatě vyjádřil na Twitteru lakonicky: „Mike Pence vyhrál ve velkém!“

Naopak na stranu demokratky Harissové se, už tradičně, postavila Michelle Obamová: „Silná, čestná a přímá. Harrisová ukázala, že ona a Biden mají potenciál posunout naši zemi kupředu,“ napsala na Twitter manželka bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Občany na sítích velmi pobavil moment, kdy během debaty dosedla na Pencovu hlavu moucha. Biden na to hbitě zareagoval a publikovat fotografii, na které drží plácačku na mouchy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně
Roman Prymula

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Očkování dětí ne, burcují lékaři. Žádají svobodnou diskusi
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Očkování dětí ne, burcují lékaři. Žádají svobodnou diskusi

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Doktorům vadí, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora, a přejí si svobodnou diskuzi. Jak na to reagují další odborníci? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila

Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.

Očkování proti covidu bude platit jen devět měsíců. Pak budete muset na třetí dávku

Ministerstvo vyzve SMS zprávou očkované jednodávkovou vakcínou Janssen, aby se přeočkovali mRNA vakcínou. Bude se to týkat lidí dva měsíce po očkování, oznámil ve čtvrtek na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se od roku 2022 zkrátí i platnost očkovacích certifikátů, a to na devět měsíců. Lidem bez posilující dávky přestane certifikát platit.

Rozpočtová rada: Fialova vláda bude muset zvýšit daně, jen šetřením státní kasu nevyrovná

Národní rozpočtová rada kvituje ambici budoucí vlády Petra Fialy narovnat schodek veřejných rozpočtů. Nevěří ovšem, že si vystačí pouze se snižováním výdajů. Prý bude muset přistoupit ke zvýšení daní. „Je ale nutné věnovat pozornost i nerovnováze (veřejných financí) dlouhodobé,“ píše ve svém stanovisku úřad, jemuž předsedá Eva Zamrazilová.

Povinné očkování proti covidu? Zástěrka neschopnosti politiků, zlobí se německý exministr

Debata o povinném očkování proti nemoci COVID-19 se v sousedním Německu rozjela naplno. Také kvůli tomu, že ani přes stále se zpřísňující opatření se nedaří výrazně snížit základní ukazatel týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel. Restrikce a možná povinná vakcinace mají ale i řadu odpůrců. Jedním z nich je exministr vnitra Otto Schily, který se tvrdě opřel do představitelů současné vlády.

reklama

Domácí zpravodajství

Muž se železnou tyčí vrazil na Vojtěchův resort. Zasahovala ochranka, policie ho hledá

K nevídanému incidentu došlo na ministerstvu zdravotnictví. Do budovy totiž vrazil muž s železnou tyčí v ruce. Protáhl se kolem turniketů, dostal se až na schody a chtěl pokračovat do vyšších pater. V ten okamžik ho ovšem zadrželi pracovníci ochranky. Během chvíle se jim podařilo muže vytlačit z budovy. Policie po něm aktuálně pátrá. K incidentu došlo v pondělí 25. října.

reklama