reklama

Pence překvapil, ale Harrisová ho přetlačila, hodnotí média viceprezidentskou debatu

V noci na čtvrtek se v USA konala viceprezidentská debata, kde vystoupili Mike Pence a Kamala Harrisová. Ačkoli na rozdíl od první prezidentské debaty bylo klání mnohem věcnější a umírněnější, ani tentokrát nechyběly vyhrocené momenty. Podle průzkumů si u diváků větší sympatie vysloužila Harrisová, ani Pence ale podle veřejnosti nepředvedl špatný výkon.

reklama

Jako by byla média téměř zaskočena, že po první vyhrocené debatě přišla na řadu věcná a poklidnější diskuze. Americká CNN uvedla, že ačkoliv je Pence podceňovaný debatér, předvedl velmi stabilní výkon a několikrát zatlačil Harrisovou do kouta – například když naléhal na demokratickou nominantku, aby odpověděla na otázku, zda by chtěla s Joem Bidenem po volbách rozšířit stavy Nejvyššího soudu.

Současnému viceprezidentovi ale zlomilo vaz diskutování o pandemii, ostatně hájit Trumpovo chování během koronavirové krize je podle CNN „herkulovský úkol“. Prvních patnáct minut debaty, kdy se řečnilo o pandemii, měla Harrisová „nabito“ a mohla kritizovat jednu chybu americké administrativy za druhou. I proto podle médií i diváků v konečném součtu zvítězila Bidenova kandidátka.

Bleskový výzkum CNN po konci debaty ukázal, že z amerických voličů vnímá Harrisovou jako vítězku debaty zhruba 59 procent respondentů. Naopak podle 38 procent dotázaných předvedl v noci lepší výkon Pence. Dotazník vcelku ilustruje současné rozložení sil na volebním poli, Trump totiž v průzkumech po první prezidentské debatě začal na Bidena opět výrazněji ztrácet.

Vzhledem k tomu, že je současným kandidátům na prezidenta dohromady 151 let, není vyloučené, že bude muset listopadového vítěze během funkčního období nahradit v úřadu viceprezident. CNN u Američanů po debatě proto zjišťovala odpověď na otázku, zda si lidé umí představit, že jeden z kandidátů na viceprezidenta skončí v Oválné pracovně. V tomto ohledu si paradoxně vedl lépe Pence, kterého si 65 procent respondentů umí představit jako šéfa Bílého domu. Možnost, že skončí ve funkci prezidentky Harrisová, byla přijatelná pro 63 procent dotázaných.

Ohlasy na sociálních sítích

Harrisová krátce po konci noční debaty zveřejnila na Twitteru video, ve kterém poděkovala sympatizantům za podporu a upozornila, že do voleb zbývá už jen 27 dní. To Pence na síti zveřejnil sestřih z debaty, kde vypočítával Trumpovy úspěchy. Sám americký prezident se k debatě vyjádřil na Twitteru lakonicky: „Mike Pence vyhrál ve velkém!“

Naopak na stranu demokratky Harissové se, už tradičně, postavila Michelle Obamová: „Silná, čestná a přímá. Harrisová ukázala, že ona a Biden mají potenciál posunout naši zemi kupředu,“ napsala na Twitter manželka bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Občany na sítích velmi pobavil moment, kdy během debaty dosedla na Pencovu hlavu moucha. Biden na to hbitě zareagoval a publikovat fotografii, na které drží plácačku na mouchy.

Tagy:
Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády
OH 2021

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

Šebrleho rekord padl. Famózní Kanaďan přidal ke zlatu i pokoření bájné hranice

Famózní výkon předvedl v desetiboji na olympijských hrách v Tokiu Kanaďan Damian Warner. Jako první v historii překonal na největší sportovní akci hranici devíti tisíc bodů, konkrétně jich zaznamenal 9 018. O 125 bodů tak vylepšil olympijský rekord Romana Šebrleho z Atén v roce 2004 a Američana Ashtona Eatona z Ria de Janeira z před pěti let. Češi skončili v Tokiu ve druhé desítce.

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

reklama

Domácí zpravodajství

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama