reklama

Viceprezidentská debata: Méně křiku a urážek. Došlo na vakcíny, protesty i daně

Experti před viceprezidentskou televizní debatou předpovídali, že bude klidnější, věcnější a zajímavější než výměna názorů mezi prezidentskými kandidáty, která proběhla minulý týden. To se splnilo do puntíku. Místo skákání si do řeči předvedli Mike Pence a Kamala Harrisová Američanům kultivovanou debatu, v níž však rozhodně nechyběly ani vypjaté a emotivní momenty. Kandidáti na viceprezidentskou funkci mluvili o mnoha tématech – například o pandemii koronaviru, vakcínách, protestech a policejním násilí, ekonomice, ekologii, zahraniční politice nebo férovosti voleb.

reklama

Koronavirus, ekonomika a obchodní válka se staly největším kamenem sváru mezi Mikem Pencem a Kamalou Harris. Přesto se dá o viceprezidentské debatě ve srovnání s debatou mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Joem Bidenem, mluvit jako o „civilizované”. Ale často to i jiskřilo.

Selhání nebo mobilizace?

Oba soupeři si poprvé naplno vjeli do vlasů v souvislosti s odpovědí Trumpovy administrativy na pandemii koronaviru. Harrisová kritizovala Trumpa za zlehčování pandemie, ten podle ní o nebezpečnosti COVID-19 věděl, nic však nedělal. „Americký lid byl svědkem největšího selhání prezidentské administrativy v historii naší země,” uvedla. Nezůstala však jen u kritiky Trumpa a zaútočila i na Mike Pence. Ten jako vedoucí krizového štábu Bílého domu má nést vinu za stoupající počet obětí. Prezident i viceprezident byli podle ní informování, že „virus je smrtící a velmi nakažlivý“, přesto však „nic neudělali“.

Pence její kritiku odmítl se slovy, že prezident „od prvního dne stavěl zdraví Američanů na první místo“. Moderátorka se zeptala Pence, proč je tak veliká úmrtnost na pandemii koronaviru v USA oproti jiným zemím. „Amerika se mobilizovala nejvíce od druhé světové války a byly zachráněny stovky tisíc životů,“ oponoval Pence. Ten také připomněl Bidenovu dřívější poznámku, že zakázání cest z Číny je „xenofobické“. Trump zakázal cesty z Číny na začátku pandemie i přes kritiku opozice.

Současný viceprezident zcela ignoroval otázku moderátorky ohledně vysokého stáří obou prezidentských kandidátů (Trumpovi je 74, Bidenovi je 77). Místo toho pokračoval v obhajování Trumpovy odpovědi na koronavirus a vyčetl předchozí administrativě, že nechala prázdné sklady s potřebnými pomůckami ke zvládnutí pandemie.

Dělá Trump Ameriku méně bezpečnou?

Dobré mezinárodní vztahy jsou podle Harrisové klíčem k tomu, aby Amerika mohla být lídrem ve světě. Trump podle ní poškodil vztahy s americkými partnery. Explicitně přitom Harrisová zmínila partnery ze Severoatlantické aliance. Vedle toho se podivila nad tím, jak mohl Trump věřit Putinovi nad zprávami vlastních zpravodajských agentur. „Trump dělá Ameriku svoji politikou méně bezpečnou,“ myslí si Harrisová.

S tím ale viceprezident Pence zásadně nesouhlasil a zahraniční politiku současného prezidenta hájil. „Zničili jsme islámský chalífát,“ řekl Pence, který připomněl i dobré vztahy USA s Izraelem.

Kandidáti se dohadovali i ohledně ekonomické politiky s Čínou. „Obchodní válku s Čínou jste prohráli,“ kritizuje Pence Harrisová. Pence ji odvětil, že „Biden žádnou obchodní válku s Čínou ani nezačal“.

Daně a zelená energie

Oba kandidáti ostře střetli v názorech na ekonomiku. „Když jsme se s prezidentem ujali úřadu, Amerika prošla nejpomalejším hospodářským oživením od Velké hospodářské krize,“ tvrdil z kraje diskuze Pence. Ekonomické reformy Donalda Trumpa podle něj stály za skutečným nastartováním amerického hospodářství, příští rok má být navíc „tím nejlepším ekonomickým rokem v historii“. Bidena i svoji protivnici vinil ze záměru zvýšení daní a zavedení mnoha regulací. Mantrou viceprezidenta se však stal „Green New Deal“, ekologický investiční plán, za kterým stojí levicové křídlo Demokratické strany. Pence se systematicky snažil spojit ekologický investiční plán s Bidenem, přestože samotný Biden při minulé debatě vyvrátil, že by plán podporoval.

To v televizní debatě popřela i Harrisová, stejně jako plošné zvýšení daní. „Joe Biden řekl velmi jasně, že nezvýší daně nikomu, kdo vydělává méně než 400 tisíc dolarů,“ řekla. Investice do „čisté energie“ ale nepopřela, podobně jako záměr, aby Spojené státy byly v budoucnu bez emisní a dosáhly uhlíkové neutrality.

Pence: Nejsme systematicky rasistická země

Tématem diskuse byly i protesty reagující na policejní násilí spojené s několika kontroverzními úmrtími. „Lidé po celé naší zemi, lidé všech ras, různého věku, obou pohlaví, kteří se navzájem neznali, společně ruku v ruce vyšli do ulic, abychom společně dosáhli rovnosti před zákonem,“ řekla Harrisová o protestech po tragické smrti Breonny Taylorové.

„Srdce puká nad případem Breonny Taylorové,“ souhlasil tentokrát Pence. Podle něj není správně to, co se stalo jí nebo Georgovi Floydovi. Zároveň to však podle Pence neospravedlňuje některé Američany k rabování a násilí. Pence zcela odmítl, že „by USA byla systematicky rasistická, jak tvrdí Harrisová a Biden“.

Podle Harrisové byla její předchozí práce nejvyšší státní zástupkyně modelovým příkladem toho, co by se mělo dělat, aby se zabránilo etnickému napětí. „Snažili jsme se zbavit soukromých věznic a dekriminalizovat marihuanu,“ uvedla mimo jiné Harrisová. I to by podle ní mělo přispět k rasové rovnosti. Podle ní je nutná systémová reforma, nic z toho, však podle ní současné administrativa nedělá.

Empatie, která může rozhodnout

V rámci diskuze o vůdčích schopnostech prezidenta vytáhl Pence příběh Kayly Muellerové. Americká humanitární pracovnice byla na území válkou zmítané Sýrie unesena islámskými teroristy, posléze byla zabita za nejasných okolností. Podle Pence nese vinu za smrt Muellerové Barack Obama společně s Joem Bidenem. Viceprezident řekl, že oba disponovali informacemi, kde se zajatá Muellerové nachází, ale příliš dlouho váhali s její záchranou. To by se prý za Trumpa nestalo.

Pencovi se ale tento krok vymstil. Harrisová totiž nesklouzla ke konfrontaci a namísto toho před kamerami poodhalila svou vysokou emoční inteligenci. „Za prvé k rodině Muellerů, vím o případu vaší dcery a je mi to tak líto. Je mi to tak strašně líto,“ vcítila se do rodičů Kayly. „To, co se jí stalo, je hrozné a nikdy se to nemělo stát. A vím, že Joe i prezident Obama to cítí stejně,“ řekla soucitně. Harrisové se podařilo v debatě ukázat empatii hned několikrát, což může dobře zapůsobit zvláště na některé nerozhodnuté voličky, které u Trumpa empatii nenacházejí.

Spor o soudkyni

Jak Harrisová, tak Pence se však několikrát raději vyhnuli některým otázkám moderátorky a raději svoji odpověď stočili k předchozímu výroku protivníka, nebo úplně něčemu jinému. Harrisová se vyhnula Pencově přímé otázce, zda by společně s Bidenem v případě jmenování konzervativní soudkyně Amy Coney Barret Biden usilovali o zvýšení počtu soudců v Nejvyšším soudu. „Joe a já máme velmi jasno. Američané právě teď hlasují. A mělo by být jejich rozhodnutím, kdo bude doživotně sloužit jako soudce,“ vyhnula se Harrisová otázce. Pence ji i Bidena v reakci na to zkritizoval a prohlásil, že chtějí zvýšit počet soudců.

Současný viceprezident se přitom zcela ukázkově vyhnul otázce, když se jej moderátorka zeptala, co by udělal pro to, aby ochránil nepojištěné občany s již existujícími zdravotními potížemi. K tématu jen uvedl, že „s prezidentem mají plán“.

Dohra s rouškou

Komentátoři si všímají ještě jednoho zajímavého momentu. Po skončení debaty se k viceprezidentským kandidátům přidali i jejich partneři. A zatímco manžel Harrisové roušku měl, manželka Pence si ji nevzala.

Tagy:
Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku
Reportáž

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý letý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková postupuje, Vondroušová bojuje s 16letou
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková postupuje, Vondroušová bojuje s 16letou

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky postupuje dál ve dvouhře, Markéta Vondroušová pak bojuje s 16letou Nizozemkou. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině, nakonec se ale propadl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien. Olympijské hry pak končí pro dvojici skifařů Jana Cincibucha a Jakuba Podrazila.

Pláč Nausch Slukové. Když Tokio nevyjde, chci o to víc na další olympiádu, říkala loni

Jen těžko si lze představit, co v těchto dnech doopravdy prožívá beachvolejbalistka Barbora Hermannová a zejména její parťačka Markéta Nausch Sluková. Na poslední chvíli přišly o olympijské hry, které vlastně byly jediným důvodem, proč spolu ještě hrály. Ne že by si lezly na nervy, ovšem plán byl jasný. Tokio a pak v případě Nausch Slukové založení rodiny.

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila MUDr. Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama