reklama

Pendleři z Česka čekají v mnohakilometrových kolonách, aby mohli do práce v Německu

Pendleři z Česka, kteří míří za prací do Německa a Rakouska, tráví hodiny v kolonách před hraničními přechody kvůli přísnějším pravidlům ze strany sousedních států. Například při cestě do Bavorska potřebují absolvovat jeden test na covid každých 48 hodin. Situaci na hranicích sleduje i reportér CNN Prima NEWS Tomáš Polák, který navštívil jedno z testovacích center. Lidé si stěžují, že čekají od rána už více než tři hodiny.

reklama

Front na hranicích si všímá i německá agentura DPA s odvoláním na informace poskytnuté policií. Při vstupu do Bavorska, jedné ze dvou spolkových zemí, které sousedí s Českem platí od neděle pravidlo jednoho testu za 48 hodin.

K tématu

Dlouhé kolony se týkají přechodů v Horní Falci, severovýchodní části Bavorska. Ve Waldmünchenu, na české straně jde o přechod Lísková, bylo asi 300 vozidel, v pohraničním městě Furth im Wald – Folmava kolem 400 a tvořila frontu dlouhou zhruba tři kilometry, sdělil německý policejní mluvčí. Dodal, že počet vozů, a tím i dopravní zácpa neustále narůstají a fronta se už podle něj táhne až do České republiky.

„Mobilní centrum na hraničním přechodu Pomezí nad Ohří – Schirding otevřelo již ve čtyři hodiny ráno, okamžitě se začaly tvořit fronty. Kolem půl osmé ráno jich (vozidel) tam čekalo zhruba sto. Řidiči říkají, že čekají více než tři hodiny,“ popisuje z místa reportér CNN Prima NEWS Tomáš Polák a doplňuje: „Mají však výhodu proti tomu, jak to vypadalo v neděli odpoledne, protože toto místo je tzv. drive-in, což znamená, že mohou čekat v autě a nemusejí při minus devíti stupních, které tady momentálně jsou, čekat ve frontách venku.“

To je však v rozporu s informacemi, které bavorská policie poskytla německé tiskové agentuře. Ta cituje mluvčího tamní policejní stanice: „Předpokládám, že většina dojíždějících již byla o víkendu testována, a proto nemají žádný problém.“

Testovací centrum by mělo zůstat otevřené, dokud bude potřeba. Souběžně s ním funguje i to na německé straně, které je však v provozu až od šesti hodin ráno.

Německo minulý týden zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření pro cesty z Česka do Německa vstoupila v platnost o půlnoci ze soboty na neděli.

K podobnému kroku sáhlo také Rakousko. Podle dopravního zpravodajství Radiožurnálu stály automobily na přechodu ve Znojmě ve čtyřkilometrové koloně.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší koronavirovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě tvrdší. Babiš zároveň nevyloučil zavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, prý jeho kabinet ne vše správně domyslel.

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Kratší pracovní týden podle Maláčové: Lidem vezme práci i část mezd, tvrdí experti
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Šmucler: S rouškami se to přehánělo. Zachrání nás očkování seniorů a promořenost
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš
Další články
reklama
reklama