penze

Výpis příspěvků ke štítku „penze“

Češi chodí do penze skoro nejdříve z celé EU. Jaký důchodový věk mají další státy?

16. října 2022 06:23

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozvířil prach kolem nutných změn českého důchodového systému. Stačilo jen zmínit, že se bude muset zvyšovat věk odchodu do penze. Stávající strop je sice nastaven na 65 let, Češi však svůj profesní život mohou ukončit o něco dříve. Jak je to v jiných zemích nejen Evropské unie?

Vláda chce od ledna přidat důchodcům. Někteří senioři si přilepší méně než ostatní

19. září 2022 12:00

Průměrný starobní důchod by se měl od ledna zvýšit o 825 korun. Solidární část všech starobních, invalidních a pozůstalostních penzí se zřejmě navýší o 140 korun. K tomu by o 5,1 procenta měla vzrůst zásluhová procentní výměra důchodu počítaná podle odpracovaných let a výdělků. Návrh nařízení o valorizaci penzí zveřejnila na svém webu vláda.

Spor mezi Kalouskem a Pekarovou neutichá. Asi to zase nepochopila, rýpl si exšéf TOP 09

19. července 2022 11:32

Mezi šéfkou vládní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou a bývalým předsedou strany Miroslavem Kalouskem to opět vře. Exministr financí měl údajně na jednání za zavřenými dveřmi navrhovat zmražení důchodů, podle něj ovšem k ničemu takovému nedošlo. „Tím nechci říct, že Pekarová Adamová lže. Jenom to asi zase nepochopila,“ napsal jí veřejně spoluzakladatel TOP 09. Posléze se Kalouskovi dostalo odpovědi, že svými příspěvky dělá opozici velkou radost. „Dál se těch přestřelek účastnit nebudu, poškozuje to stranu i vládu,“ ukončila diskuzi Pekarová Adamová.

Práce v důchodu: Jak vybrat smlouvu, abyste si slušně, ale bez starostí vydělali?

14. června 2022 16:15

Důchodem život nekončí a práce mnohdy taky ne. Zůstat v zaměstnání, přestože už mají nárok na penzi, se rozhodne celá řada seniorů. Někdo proto, že nevystačí s důchodem, jiný aby se doma nudil. Ať k setrvání v zaměstnání v důchodovém věku vede cokoli, mělo by se to pořád vyplatit. O tom rozhodne i fakt, jakou smlouvu se zaměstnavatelem senior podepíše.

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

21. ledna 2022 08:55

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Mimořádné zvýšení důchodů je blízko, slibuje Babiš. O kolik se penze zvýší?

21. listopadu 2021 19:38

Podruhé v historii České republiky se schyluje k mimořádné valorizaci důchodů kvůli rostoucí inflaci. Dosluhující premiér Andrej Babiš v neděli připomněl dřívější slova ministryně financí Aleny Schillerové, že pokud se bude růst cen pohybovat nad pěti procenty, bude aplikován speciální mechanismus. Senioři by pak od června 2022 dostali až o 730 korun měsíčně více.

Schillerová: Od června se budou muset valorizovat penze. Kolik důchodci dostanou přidáno?

15. listopadu 2021 12:56

Česko směřuje k mimořádné valorizaci penzí, kterou při růstu cen nad pět procent ukládá zákon. Důchody by se mohly zvednout od června. U průměrné starobní penze by to mohlo být od 650 do 730 korun. Na svém Twitteru o tom v pondělí informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) minulý týden řekla, že její resort s řešením podle zákona počítá, počkat ale musí na výsledné ekonomické údaje.

Mladí si na stáří musí spořit. Stát jim důstojné penze nezajistí, varuje ekonomka

29. září 2021 17:56

O penzijní reformě nemůže rozhodnout žádná nadstranická odborná komise, to musí vždy prosadit politici. Mladí lidé by si na stáří měli spořit, protože státní penze jim nezajistí adekvátní životní standard. Jakákoli změna v důchodovém systému bude bolet a neobejde se bez změny daní. To zaznělo v diskusi na CNN Prima NEWS mezi Danuší Nerudovou, rektorkou Mendelovy univerzity a předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, a Vítem Samkem, místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů.