reklama

penze

Výpis příspěvků ke štítku „penze“

Mimořádné zvýšení důchodů je blízko, slibuje Babiš. O kolik se penze zvýší?

21. listopadu 2021 19:38

Podruhé v historii České republiky se schyluje k mimořádné valorizaci důchodů kvůli rostoucí inflaci. Dosluhující premiér Andrej Babiš v neděli připomněl dřívější slova ministryně financí Aleny Schillerové, že pokud se bude růst cen pohybovat nad pěti procenty, bude aplikován speciální mechanismus. Senioři by pak od června 2022 dostali až o 730 korun měsíčně více.

Schillerová: Od června se budou muset valorizovat penze. Kolik důchodci dostanou přidáno?

15. listopadu 2021 12:56

Česko směřuje k mimořádné valorizaci penzí, kterou při růstu cen nad pět procent ukládá zákon. Důchody by se mohly zvednout od června. U průměrné starobní penze by to mohlo být od 650 do 730 korun. Na svém Twitteru o tom v pondělí informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) minulý týden řekla, že její resort s řešením podle zákona počítá, počkat ale musí na výsledné ekonomické údaje.

Mladí si na stáří musí spořit. Stát jim důstojné penze nezajistí, varuje ekonomka

29. září 2021 17:56

O penzijní reformě nemůže rozhodnout žádná nadstranická odborná komise, to musí vždy prosadit politici. Mladí lidé by si na stáří měli spořit, protože státní penze jim nezajistí adekvátní životní standard. Jakákoli změna v důchodovém systému bude bolet a neobejde se bez změny daní. To zaznělo v diskusi na CNN Prima NEWS mezi Danuší Nerudovou, rektorkou Mendelovy univerzity a předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, a Vítem Samkem, místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

28. září 2021 07:54

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Na důchody nebude. Musíte si začít šetřit sami, apeluje Skopeček z ODS

9. září 2021 06:34

Na důchody nebude –⁠ a kdo tvrdí opak, lže. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásil poslanec ODS a lídr koalice Spolu ve Středočeském kraji Jan Skopeček, který je zároveň ekonomickým odborníkem strany. Podle Skopečka je jedinou cestou z důchodové pasti motivace lidí k tomu, aby si více spořili. Kolik a komu doporučuje spořit a co z návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové považuje za rozumné?

Experti k systému penzí: Nastavit automat a nepřidávat důchodcům nad rámec zákona

8. září 2021 07:58

Český penzijní systém je za současného nastavení dlouhodobě neudržitelný. Podle tři roky starého varování Národní rozpočtové rady Česku kvůli tomu hrozí do padesáti let nárůst veřejného dluhu na 230 procent hrubého domácího produktu. Většina ekonomů oslovených redakcí CNN Prima NEWS proto doporučuje co nejrychlejší prosazení změn, které by riziko finanční nestability důchodového systému zažehnaly.

Nižší penze pro bývalé komunistické kádry. Slovenské nařízení se dotkne tisíců osob

23. června 2021 15:10

Slovensko sníží penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Rozhodl o tom tamní parlament, který hlasy zejména vládních poslanců schválil zákon o odebrání nezasloužených výhod představitelům komunismu. Podle odhadů by se norma mohla vztahovat na zhruba 5 000 lidí.

Komentář: Vláda ušetřila miliardy na penzích, postaví pomník obětem covidu?

22. června 2021 07:59

Vláda Andreje Babiše si infekci COVID-19 určitě nevymyslela jakožto zbraň hromadného ničení vůči tuzemským seniorům, aby ušetřila na důchodech. Ale udělala řadu osudových chyb, kvůli nimž se Česká republika proměnila v jednu z nepostiženějších zemí na světě, které se budou cizinci ještě léta vyhýbat. Kabinet na nevyplacených penzích navíc opravdu výrazně uspořil. A hlavně ještě uspoří. Postaví za část ušetřených peněz obětem covidu pomník?

ČSSD obchází ANO. Důchodovou reformu chce ve Sněmovně protlačit bez souhlasu Babiše

7. června 2021 13:37

ČSSD se vrhla do boje za důchodovou reformu navzdory nesouhlasu vládního hnutí ANO. Jednu z nejdůležitějších reforem strana předloží bez shody na vládě a o změnu zákonů, které se reformy týkají, bude usilovat rovnou ve Sněmovně. Pokud ČSSD v jejím návrhu podpoří opozice, je šance na to, že by důchodová reforma mohla projít. Jde ale o velmi šibeniční termín.

reklama