penze

Výpis příspěvků ke štítku „penze“

Okamura: Zvyšování penzí je nedostatečné. Vláda chce již potřetí okrást důchodce

Vláda chce již potřetí okrást všechny důchodce, je absolutně bezzásadová. V úterý to na půdě Sněmovny řekl šéf SPD Tomio Okamura. Navýšení penzí od ledna o 360 korun, jak předtím avizoval ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), je podle opozičního hnutí nedostatečné. Okamura rovněž zmínil, že by vláda měla více šetřit, pokud jde o některé výdaje. Přímo zmínil vojenskou podporu Ukrajiny či financování „politických neziskových organizací“.

Jste rozpolcená osobnost, vmetl Juchelka Jurečkovi. Politiky rozdělil konsolidační balíček

V hádku se proměnila diskuse o konsolidačním balíčku v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Do ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se ostře pustil poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka. Ministrovi vytknul, že říká něco jiného v Poslanecké sněmovně a něco jiného na veřejnosti. Jurečkovi doporučil, aby se rozloučil s ekonomickými poradci, mezi které patří například neúspěšná kandidátka na prezidenta Danuše Nerudová.

Vláda jedná s přídechem amatérismu, řekl Kovanda. Varoval před stářím o vodě a chlebu

Zpřísnění předčasných důchodu a zpomalení řádných lednových valorizací? Kosmetika. Vláda se zalekla, činí překotná opatření šitá horkou jehlou. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS se na tom shodli ekonom Lukáš Kovanda a bývalý výkonný guvernér České národní banky Pavel Kysilka. Kovanda navíc podotkl, že se jedná o úpravy činěné s přídechem amatérismu. Budoucím seniorům poradil, aby se na stát nespoléhali.

PŘEHLEDNĚ: Nižší valorizace, přísnější odchod do penze. Důchody čekají obří změny

Po několika dnech táhlých opozičních obstrukcí se vládní pětikoalici podařilo prosadit změny v důchodech. Dojde především na přísnější pravidla u předčasných odchodů do penzí a nižší valorizace. Naprostá většina změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od letošního září. Podívejte se, jaké další úpravy čekají penzijní systém.

Vládní pětikoalice prosadila přísnější důchody. Boj trval tři dny, opozice zuří

Boj o sporné změny v důchodech je u konce. Vládní pětikoalice přehlasovala opozici a prosadila novelu zákona, která mimo jiné zpřísní předčasný odchod do penzí a sníží valorizace. Předcházely tomu projevy poslanců s přednostním právem, řadoví zákonodárci se ke slovu dostali až na samotný závěr. Vládní strany i přes protest opozice schválily pevný čas hlasování o důchodové novele, hnutí ANO a SPD proto označilo kroky pětikoalice za totalitní. Samotný start sněmovní schůze doprovázely hádky, bouchání do lavic i vypínání mikrofonů.

Obranná smlouva s USA prošla Sněmovnou, proti bylo SPD. Čeká se na Pavlův podpis

Obranná smlouva se Spojenými státy prošla poslaneckým hlasováním. Proti ní byli prakticky pouze zákonodárci z hnutí SPD, opoziční kolegové z ANO pakt odsouhlasili, což předseda SPD Tomio Okamura označil za „pozoruhodné“. Poslanci nicméně podle očekávání nestihli dokončit třetí čtení týkající se změn v důchodech. Pokračovat budou v pátek. Dění ve Sněmovně sledujeme živě v aktualizovaném článku.

Vláda narazila u změn penzijního připojištění. Příprava návrhů by mohla trvat i rok

Vládní snaha zásadně změnit systém penzijního připojištění se komplikuje. Podle Asociace penzijních fondů budou totiž některé návrhy potřebovat až rok na přípravu. Asociace chce proto vyjmout body, které jsou náročné na přípravu – jinými slovy jejich start odsunout. Ministerstvo financí nicméně uvádí, že penzijní společnosti o jeho záměrech dlouhodobě věděly, takže nemohou být v žádném případě překvapeny nebo zaskočeny.

Zlámalová: Lidí, kteří budou žít z penzí, musí být méně. Strávit v důchodu 26 let není normální

V případě debaty o důchodech zbývá jediné řešení – musí se výrazně snížit počet lidí, kteří budou skutečně žít ze starobní penze. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla politická komentátorka Lenka Zlámalová. Podle ní není normální, aby občané pobírali starobní důchod přes 25 let. Zároveň upozornila na neudržitelnost současného systému.

Jaromír čekal na vyplacení důchodu půl roku, podobných příběhů je mnohem víc. Úřad nestíhá

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) trhá v případě penzí nepříjemné rekordy. Například pan Jaromír musel čekat na vyplacení důchodu šest měsíců. Proč? Úřad se odvolává na velký počet žádostí, čímž prý nestíhal vyřizovat požadavky v zákonné lhůtě. Situace se prý lepší, na své peníze přesto stále čekají tisíce lidí.

Vláda rozhodla o důchodech pozdě kvůli volbě prezidenta. Měla strach, řekla Nerudová

Pětikoalice prosadila zpomalení červnové valorizace důchodů pozdě, dovedu ale pochopit strach vlády z prezidentské volby. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Danuše Nerudová. Neúspěšná kandidátka na Hrad tak naznačila, že vláda oznámení omezení mimořádného růstu důchodů mohla odkládat účelově, aby pomohla některým uchazečům na post hlavy sátu, a naopak „uškodila“ expremiérovi Andreji Babišovi (ANO).