Jurečka k pracujícím důchodcům
O odpuštění důchodových odvodů musí lidé, kteří pobírají starobní penzi a dál pracují, sami požádat. Zaměstnaní pracující důchodci si o uplatnění slevy na pojistném řeknou svému zaměstnavateli, osoby samostatně výdělečně činné se pak obrátí na sociální správu. Postup na tiskové konferenci představili ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček.
Ze základu výdělku se na důchodové pojištění posílá 6,5 procenta. Pracující starobní důchodci od letoška odvody platit nemusí. Sociální správy údaje o výši příjmu v daném měsíci nemají, snížení odvodů tak nemůže být automatické.
K TÉMATU: V Česku panuje stigma nájmu, míní Kulhánek. Nastínil vládní řešení bytové nouze
„Od 1. ledna 2025 je sleva na pojistném jako jedno z opatření důchodové reformy v účinnosti. Je důležité, aby pracující důchodci – ať už zaměstnanci, nebo OSVČ – znali postup, aby slevu mohli uplatnit a mohli si zvýšit výdělek,“ uvedl Jurečka. Podle něj je k získání slevy potřeba, aby pracovníci a pracovnice se starobní penzí „udělali aktivní krok“.
V roce 2022 sociální správa evidovala 194 566 starobních důchodců a důchodkyň, kteří měli práci. Z nich 163 543 bylo zaměstnanců, zbytek tvořili dohodáři a osoby samostatně výdělečně činné.
Podle Boháčka zaměstnanci a zaměstnankyně se starobním důchodem mohou napsat žádost zaměstnavateli s textem „Žádám o slevu na pojistném pro pracující důchodce“. K tomu by měli doložit buď čestné prohlášení o pobírání starobní penze, nebo potvrzení od sociální správy o vyplácení důchodu. Pokud lidé požádají o odpuštění odvodů v lednu, budou mít víc peněz už v lednové výplatě. Když to udělají později, o odpuštěnou částku za předchozí čas nepřijdou. Mohou pak požádat sociální správu o vrácení přeplatku na pojistném. Musí pak úřadu doložit potvrzení o výdělku, upřesnil šéf ČSSZ.
Živnostníci, kteří nemají daňový paušál, vyplní tiskopis o snížení záloh na pojistném. Platit pak budou 22,7 procenta místo 29,2 procenta. Pokud budou posílat běžné zálohy celý letošek, nárok na slevu za rok 2025 uplatní příští rok. Když má OSVČ paušál, požádá po skončení letoška příští rok o vrácení přeplatku sociální správu, popsal Boháček.
Zaměstnavatelé se o pracujících důchodcích teprve dozvídají
Podle ministra se sleva automaticky přiznávat nedá. Sociální správa totiž údaje o měsíčním výdělku získává až po skončení roku z evidenčních důchodových listů. Podle Boháčka není možné se firem či institucí na pracovníky v penzi ptát. „Nemůžeme zaměstnavatelům sdělovat, že někdo pobírá, nebo nepobírá důchod. Řada důchodců jim to nesdělovala. Někteří zaměstnavatelé zjišťují teprve teď, že už pracující důchodce mají,“ řekl šéf správy.
Ta by však mohla v brzké době informace o měsíčních příjmech pracovníků mít. Získat by je měla z připravovaného elektronického jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů. Upravit a automatizovat by se pak případně v budoucnu mohl i proces odpuštění odvodů při práci v penzi, připustil Boháček.
Sleva na pojistném nahrazuje dosavadní mírné zvyšování starobní penze za odpracovanou dobu navíc. Za 360 dnů to bylo o 0,4 procenta. Podle ministerstva by s novým opatřením penzistům a penzistkám s výdělkem 20 tisíc korun hrubého mohlo nově měsíčně zůstat 1300 korun navíc, ročně 15 600 korun. U mzdy či platu 40 000 korun by to měsíčně bylo 2600 korun a za rok 31 200 korun, uvedlo tiskové oddělení.
Výpadek příjmů státu z důchodových odvodů by podle odhadů mohl činit asi čtyři miliardy korun ročně. Podle vedení resortu vyšší výdělek díky odpuštění pojistného bude ale motivovat víc lidí k tomu, aby pracovali i v důchodu, pokud budou chtít a moci. Stát by tak získal peníze z daní.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Statečná učitelka z Rudolfova může získat státní vyznamenání. Navrhnout ji chce hejtman Kuba