reklama

Situace je křehká, s rozvolňováním bych počkal. Zpátky už se nevrátíme, říká matematik

Matematik René Levínský z Centra pro modelování biologických a společenských procesů apeluje, aby se systém PES vyhodnocoval od středy do středy, jak bylo původně v plánu. „Situace je velice křehká, potřebujeme, aby byl systém stabilní,“ řekl v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Levínský tak reagoval na to, že se vláda chystá o opatřeních jednat v neděli, což jde zcela proti původnímu nastavení PES. Vede to navíc k nejistotě některých podnikatelů, jimž kabinet začátkem týdne slíbil rozvolňování, nyní je ale podle ministra zdravotnictví šance na přesun do třetího pásma protiepidemického systému pouze 50 na 50.

K tématu

Podle matematika by mohl překotný přechod ze čtvrtého do třetího pásma znamenat, že se budou opatření měnit každý týden. „Proto doporučuji držet se plánu a počkat do středy,“ vyzval. „Navíc mnoho krajů je na tom velice špatně,“ dodal. PES by se podle něj měl řídit podle nejhoršího kraje, což je nyní kraj Karlovarský. Ten je dokonce na nejhorším stupni tabulky.

Oproti tomu na třetím stupni je momentálně pouze Praha a Moravskoslezský kraj. Situace je nyní velice křehká, myslí si Levínský, proto by se podle něj mělo s přechody čekat dříve stanovený týden. „To proto, že potřebujeme, aby byl systém stabilní,“ vysvětlil. „Spekulují ministři, a když ti začnou spekulovat, následují je ostatní,“ dodal matematik.

„Je vhodné přepnout do třetího stupně, když situace bude stabilní, a ne na hraně,“ pokračoval Levínský. Momentálně se podle něj ani neví, zda se vývoj nákazy zlepšuje, či zhoršuje. „Reprodukční číslo je asi 0,95, a když vezmeme v potaz statistickou chybu, ani nevíme, jestli stoupáme, nebo klesáme,“ řekl. Pokud se navíc situace zhorší, už se vrátíme zpět velice těžce, a to proto, že se důvěra v protiepidemická opatření propadá.

K tématu

Tagy: rozvolňování Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 René Levínský PES systém PES

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Jiří Schelinger byl hodný kluk se sklony k melancholii, říká zpěvákova neteř
Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Krevní sraženiny po vakcíně Johnson & Johnson. Úřady chtějí pozastavit očkování
Bombastická výměna Vrány do Detroitu: Musí se naučit prohrávat, ale trejd mu pomůže
reklama
reklama
Definitivní pravidla: Venku maximálně po dvojicích, na sportovišti 12 lidí s rozestupy

Vláda

Domácí zpravodajství

Zaorálek kultuře úplně nerozumí. Jsme ale ve schizofrenní situaci, říká Šporcl
Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Masox i víno z tygrů. Soud zmírnil Berouskovi podmínku za nelegální zabíjení zvířat
Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Další články
reklama
reklama