reklama

Situace je křehká, s rozvolňováním bych počkal. Zpátky už se nevrátíme, říká matematik

Matematik René Levínský z Centra pro modelování biologických a společenských procesů apeluje, aby se systém PES vyhodnocoval od středy do středy, jak bylo původně v plánu. „Situace je velice křehká, potřebujeme, aby byl systém stabilní,“ řekl v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Levínský tak reagoval na to, že se vláda chystá o opatřeních jednat v neděli, což jde zcela proti původnímu nastavení PES. Vede to navíc k nejistotě některých podnikatelů, jimž kabinet začátkem týdne slíbil rozvolňování, nyní je ale podle ministra zdravotnictví šance na přesun do třetího pásma protiepidemického systému pouze 50 na 50.

K tématu

Podle matematika by mohl překotný přechod ze čtvrtého do třetího pásma znamenat, že se budou opatření měnit každý týden. „Proto doporučuji držet se plánu a počkat do středy,“ vyzval. „Navíc mnoho krajů je na tom velice špatně,“ dodal. PES by se podle něj měl řídit podle nejhoršího kraje, což je nyní kraj Karlovarský. Ten je dokonce na nejhorším stupni tabulky.

Oproti tomu na třetím stupni je momentálně pouze Praha a Moravskoslezský kraj. Situace je nyní velice křehká, myslí si Levínský, proto by se podle něj mělo s přechody čekat dříve stanovený týden. „To proto, že potřebujeme, aby byl systém stabilní,“ vysvětlil. „Spekulují ministři, a když ti začnou spekulovat, následují je ostatní,“ dodal matematik.

„Je vhodné přepnout do třetího stupně, když situace bude stabilní, a ne na hraně,“ pokračoval Levínský. Momentálně se podle něj ani neví, zda se vývoj nákazy zlepšuje, či zhoršuje. „Reprodukční číslo je asi 0,95, a když vezmeme v potaz statistickou chybu, ani nevíme, jestli stoupáme, nebo klesáme,“ řekl. Pokud se navíc situace zhorší, už se vrátíme zpět velice těžce, a to proto, že se důvěra v protiepidemická opatření propadá.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama