reklama

Situace je křehká, s rozvolňováním bych počkal. Zpátky už se nevrátíme, říká matematik

Matematik René Levínský z Centra pro modelování biologických a společenských procesů apeluje, aby se systém PES vyhodnocoval od středy do středy, jak bylo původně v plánu. „Situace je velice křehká, potřebujeme, aby byl systém stabilní,“ řekl v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Levínský tak reagoval na to, že se vláda chystá o opatřeních jednat v neděli, což jde zcela proti původnímu nastavení PES. Vede to navíc k nejistotě některých podnikatelů, jimž kabinet začátkem týdne slíbil rozvolňování, nyní je ale podle ministra zdravotnictví šance na přesun do třetího pásma protiepidemického systému pouze 50 na 50.

Podle matematika by mohl překotný přechod ze čtvrtého do třetího pásma znamenat, že se budou opatření měnit každý týden. „Proto doporučuji držet se plánu a počkat do středy,“ vyzval. „Navíc mnoho krajů je na tom velice špatně,“ dodal. PES by se podle něj měl řídit podle nejhoršího kraje, což je nyní kraj Karlovarský. Ten je dokonce na nejhorším stupni tabulky.

Oproti tomu na třetím stupni je momentálně pouze Praha a Moravskoslezský kraj. Situace je nyní velice křehká, myslí si Levínský, proto by se podle něj mělo s přechody čekat dříve stanovený týden. „To proto, že potřebujeme, aby byl systém stabilní,“ vysvětlil. „Spekulují ministři, a když ti začnou spekulovat, následují je ostatní,“ dodal matematik.

„Je vhodné přepnout do třetího stupně, když situace bude stabilní, a ne na hraně,“ pokračoval Levínský. Momentálně se podle něj ani neví, zda se vývoj nákazy zlepšuje, či zhoršuje. „Reprodukční číslo je asi 0,95, a když vezmeme v potaz statistickou chybu, ani nevíme, jestli stoupáme, nebo klesáme,“ řekl. Pokud se navíc situace zhorší, už se vrátíme zpět velice těžce, a to proto, že se důvěra v protiepidemická opatření propadá.

Tagy:
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama