reklama

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Zákazům navzdory ve čtvrtek majitel pražské restaurace Šeberák v Kunraticích otevřel svůj lokál. Jakub Olbert se rozhodl, že už nebude dál poslouchat vládní nařízení. Bojuje prý proti tomu, že kabinet rozhodne až v neděli, zda další den rozvolní opatření, a majitelé restaurací nestihnou za tak krátkou dobu reagovat. Policii v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Olbert vzkázal, že v pátek bude mít otevřeno zase a že je připravený, že ho přijdou zatknout. Pokud však dostane pokutu ve výši tří milionů korun, počítá s tím, že zkrachuje.

reklama

„Rozhodl jsem se ve středu večer, že ve čtvrtek otevřu, protože vláda nám řekla jasně, že otevřeme v pondělí, ale s tím, že nám to možná řekne až v neděli. Nejsme schopní takhle rychle reagovat na jejich nařízení,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové majitel restaurace Jakub Olbert.

Restauraci otevřel ve čtvrtek ráno a večer už zasáhla policie. Podle Olberta byli na místě čtyři stálí hosté a lidé, kteří v restauraci pracují. „Teď odchází početná jednotka státní policie, která přijela a zajistila veškeré naše zaměstnance i kolegy. Posbírali identity všech lidí a chtějí nás nějakým způsobem arestovat,“ řekl v pořadu.

Během dne se v restauraci podle Olberta ale vystřídalo asi 30 lidí. „Prokázali občanskou neposlušnost a dali si u nás jak jídlo, tak pití. Bohužel při poslední objednávce zasáhla policie,“ vysvětlil.

Budu nést následky. Jen chci říct pro všechny ostatní, že si nejsem jistý, že současná nařízení jsou podle listiny základních práv a svobod.

Uvědomuje si, že porušil nařízení a je připraven nést následky. „Je to věc, která je proti vládnímu nařízení a která mě uvádí v trestní právo. Jsem si toho vědom a budu nést následky. Jen chci říct pro všechny ostatní, že si nejsem jistý, že současná nařízení jsou podle listiny základních práv a svobod,“ vzkázal.

Zdůraznil také, že má jednoznačný plán, že v pátek otevře znovu. „Zítra máme otevřeno stejně jako dnes, takže Policii ČR vzkazuji: Budu mít otevřeno, přijďte pro mě a můžete mě pravděpodobně zavřít,“ řekl v pořadu.

Za porušení nařízení mu však hrozí pokuta až tři miliony korun nebo ztráta licence. To prý spočítáno nemá, ale když takovou pokutu dostane, ví, že restaurace zkrachuje.

„Kolem 19. hodiny jsme z vlastních zdrojů zjistili, že v ulici K Šeberáku by měla být otevřená restaurace a měli by se tam nacházet nějací lidé. Na místo to okamžitě vyrazili prověřit policisté, mimo jiné i speciální pořádková jednotka. Zjistili, že se tam opravdu nachází 13 osob. Tyto osoby jsme zkontrolovali, celou věc zadokumentovali a sdělili jsme jim, že jsou podezřelí z porušování aktuálních vládních nařízení,“ popsal televizi CNN Prima NEWS jeden ze zasahujících policistů.

Do restaurace zval lidi celý den přes Facebook

Majitel však svůj úmysl oznámil už ve středu večer na facebookovém profilu restaurace. „Rozhodl jsem se, že zítra otevřu. Omlouvám se všem, kteří jsou přesvědčeni, že naše hostinské služby jsou také rizikové pro přenos chřipky. Já už dále čekat nemohu. Doufal jsem, že moji představitelé vědí, co činí. Ale není tomu tak. Proto zítra přijměte pozvání na dobré točené pivo, kance či husu,“ napsal na Facebook.

Dodal, že si uvědomuje, že jeho záměr může velmi rychle skončit. „Pak ale budu vytrvale žalovat naše představitele, kteří nás svým vyjádřením neustále uvádí v omyl a způsobují škody. Odvážným zákazníkům budeme točit plzeň za symbolickou korunu. Koruna je totiž symbol naší státnosti,“ uvedl ve středu Olbert.

Svůj záměr podložil argumenty, že musí přistoupit k opatření, které vyplývá ze zákonů a hlavně z potřeb finančního úřadu. „Toto nařízení říká, že se jako jednatel s. r. o. musím chovat zodpovědně a hlavně úmyslně nečinit škody na hospodaření a majetku mnou řízené s. r. o. Tak praví zákon. A to jest, chovat se odpovědně k hospodaření s firmou, která je daňový poplatník a je vázána povinností odvádět daně. Nevím, jak to celé dopadne, ale je možné, že ústavní soud shledá současná opatření za nezákonná. Potom i já se dostanu na stranu nezákonného jednání. Ať už to bude nezákonné čerpání podpory, či nedodržování pravidel dle živnostenského zákona,“ dodal na Facebooku s tím, že se na případné hosty těší.

Vážení zákazníci, vzhledem k chaosu, který naše vláda dělá, musím přistoupit k opatření, které vyplývá s zákonů a hlavně...

Posted by Restaurace a sportovní areál Šeberák - oficiální on Wednesday, November 25, 2020

S hosty podepsal dohodu o provedení práce

V čtvrtek na Facebooku veřejně upozorňoval, že dorazili první hosté a že s každým podepsal dohodu o provedení práce. „Bohužel jsme se po několika pivech nedohodli na výši odměny. Tudíž odchází a přijdou zítra na další jednání,“ napsal například během dne. Později se ptal, kdo otevře další, a vytvořil i veřejnou událost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?

Jsem připraven hlasovat pro dočasné odebrání pravomocí prezidenta, v dané situaci není jiné řešení. To říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan. Kdy by se tak mělo stát? Jak pokračují povolební vyjednávání a neobává se roztříštění koalice, na kterou před volbami vsadil? A jak zkrotit další koronavirovou vlnu, která se na Česko žene? Sledujte pořad K věci na CNN Prima NEWS od 12:30.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

reklama

Domácí zpravodajství

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama