reklama

Neumí přiznat chybu, řekla Kaslová k Zemanově výroku, že Peroutkův článek určitě četl

Omyl nepřichází v úvahu, říká prezident Miloš Zeman o podle všeho neexistujícím článku Hitler je gentleman, který měl napsat novinář Ferdinand Peroutka. Neumí si přitom vysvětlit, proč se článek nenašel. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová pro CNN Prima News jeho postoj komentovala slovy, že Miloše Zemana „nezdobí ctnost schopnosti omluvit se a přiznat svou chybu“.

reklama

Miloš Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové mluvil o „nešťastném případě Ferdinanda Peroutky“, kdy jej všichni ujišťují, že ten článek neexistuje, a on jim odpovídá, že článek na vlastní oči četl.

Na dotaz moderátorky Tománkové, zda se může mýlit, chybu odmítl. „Mýlit se samozřejmě může každý člověk. Ale představa, že něco čtete, vryje se vám to do paměti a pak vám někdo říká, že jste to nečetl, je natolik absurdní, že v tomto případě omyl nepřichází v úvahu,“ řekl Zeman.

K tématu

Podle Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové Zeman neumí přiznat chybu. „Moje první reakce je... to vůbec nechci komentovat. Ale pravdou zřejmě je, že pana Zemana ctnost schopnosti omluvit se a přiznat svou chybu nezdobí. Článek hledalo mnoho lidí, pan Zeman za nalezení dokonce vypsal stotisícovou odměnu. Kdyby existoval, najde se. Článek prostě neexistuje,“ reagovala Kaslová pro CNN Prima NEWS.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Soudní spor o Zemanův výrok, že novinář Ferdinand Peroutka napsal v době nástupu nacismu článek s název „Hitler je gentleman“, ale stále není vyřešen.

Peroutkova vnučka se dožaduje omluvy. Zeman, který je vedlejším účastníkem sporu, v dubnu 2015 slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se. Později prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný. V říjnu 2019 soud nepravomocně rozhodl, že se stát Kaslové omlouvat nemusí. Ta se odvolala a Městský soud v Praze letos v červenci pravomocně rozhodl, že stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit. Ministerstvo podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, který nejdříve prodloužil lhůtu pro omluvu, ale pak dovolání zamítl.

Odvolala se i Kaslová, která žádá širší omluvu i za další prezidentova slova –⁠ mimo jiné za výrok o „fascinaci intelektuálů zrůdným učením“. Pražský městský soud k tomu konstatoval, že veřejné osoby včetně Peroutky musí snést širší kritiku.

Zeman argumentuje jinými Peroutkovými texty

Prezident Zeman v Partii také uvedl, že během hledání článku „Hitler je gentleman“ se údajně našly dva články s podobným vyzněním.

„První je z 20. dubna 1939, kde Peroutka explicitně říká, že Hitler je největší Němec. My jsme to soudu předložili. A zadruhé další článek z doby takzvané druhé republiky, kdy, a to konstatoval i soudce Novosad v jednom ze svých rozsudků, Peroutka napsal článek Češi, Němci a Židé, kde mimo jiné říká, že Německo bylo zasaženo židovskou otravou. Tenhle výrok by podepsal i Adolf Hitler. Takže shrňme to. Peroutka, velký novinář. I velká osobnost uklouzne,” řekl Zeman.

Kaslovou dle vlastních slov vytržené věty z kontextu nezajímají. „Moje žaloba se týká toho, co pan Zeman řekl před pěti a půl roky. Zmínil dva texty, článek ‚Hitler je gentleman‘, který neexistuje, a ještě jeden, který existuje, ale prokazatelně ho napsal někdo jiný. Že budou vytrhávány věty či odstavce z kontextu a budou je vykládat neodborníci, mě v zásadě nezajímá,” reagovala na Zemana Kaslová pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Tagy: Adolf Hitler omluva Miloš Zeman soud soudy Ferdinand Peroutka Terezie Kaslová článek Přítomnost

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama