Pikora: Že by euro zlepšilo inflaci? Řada zemí ji má lehce falešnou, v Česku je férová

Situace kolem zdražování a nadále rostoucí inflace mnohé vede k otázce, jak by si Česko vedlo, kdyby mělo euro. Ekonom Vladimír Pikora míní, že by situace byla obdobná. Rozporoval, že by země měla jednu z nejhorších inflací v Evropské unii (EU). „V řadě zemí jako například Polsku mají inflaci trochu falešnou. Česko je ve statistikách férové,“ pronesl na CNN Prima NEWS v pořadu Co na to vaše peněženka, jehož hostem byl i šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Inflace v Česku míří k 15 procentům. Průměrně se však v EU pohybuje kolem 7,5 procenta. Podle Pikory to však neznamená, že by eurozóna proti inflaci chránila lépe. „Některé země mají inflaci vyšší než my, jine jsou na tom podobně, a přitom to nejsou okrajové ekonomiky. Kdybychom měli euro, tak máme inflaci podobou jako dnes,“ uvažoval.

S tím však nesouhlasil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Kdybychom euro před pár lety přijali, prošli bychom ekonomickými a důchodovými reformami. Jenže vlády to odkládaly a nebyly k tomu tlačeny. I to je jeden z důvodu dnešní inflace. Vstup do eurozóny by nám výrazně pomohl vyřešit domácí úkoly, které máme,“ podotýkal.

Jako příklad uvedl Slovensko, které podle něj kvůli přijetí eura reformy provedlo. Díky tomu je nyní i více důvěryhodné. „Omezili tím kurzová rizika. To je další problém. České firmy trpí tím, že musí velkou část příjmů dávat do zajišťování proti rizikům koruny. Euro Slovensku pomohlo se zmodernizovat a jít k většímu růstu,“ pokračoval.

Boj za euro je zbytečný

Pikora však takové tvrzení odmítal. „Reformy? Například Francie má s důchodovou velké problémy a to, že je v eurozóně, jí nijak nepomohlo. Slovensku euro neublížilo ani ho nijak zásadně neposunulo vpřed. Kdyby ho dnes neměli, jsou na tom podobně jako my. Boj za euro je zbytečný, nic neřeší,“ uváděl s tím, že Česko navíc nesplňuje podmínky k tomu, aby měnu přijalo. „Ekonomika na to není zralá,“ zdůrazňoval.

Česko má podle statistik třetí nejvyšší inflaci v Evropské unii a nejvyšší ze zemí, kde v rámci EU neplatí eurem. „Prvním problémem je nevýhoda kolísání koruny, kdy je inflace dovezená. Druhou část jsme si zavinili sami, a to přehřátím naší ekonomiky v podobě volebních dárečků předchozí vlády, která se snažila voliče uplatit. Poslední problém je přehřátý pracovní trh. Máme více zakázek než lidí,“ vysvětloval Prouza.

Pikora však ve vztahu k vysoké inflaci v Česku – ve vztahu k dalším zemím – uvedl jeden zásadní argument. „V řadě zemí mají inflaci trochu falešnou. Když snížily DPH, tak jim ceny nemohou růst jako u nás. Kdybychom i my na x položek dali nulovou DPH, tak by byla inflace také nižší. Naše statistika je ale férové, například ta v Polsku je falešná a nemůžeme se s ní porovnávat,“ mínil.

Dodal však, že podobně reagovaly i další evropské vlády. „My následně ze statistik vycházíme špatně. Zřejmě k tomu ale budeme také donuceni a inflace nakonec nebude tak zajímavá. Bude podobná okolním ekonomikám,“ uzavřel.

Tagy: