Koruna, nebo euro? Odborníci řekli, jak by Čechy před inflací ochránila společná měna

Zatímco inflace v České republice nezadržitelně míří k 15 procentům, průměr eurozóny je asi poloviční. Jinak řečeno Češi, kteří v peněženkách nosí koruny, čelí přibližně dvojnásobnému tempu zdražování zboží a služeb než lidé, kteří k placení používají euro. Znamená to, že by si právě jednotná evropská měna dokázala poradit s českou inflací lépe než koruna?

Pokud by Česká národní banka nezvyšovala úrokové sazby, inflace v Česku by se nyní pohybovala mezi 20 a 25 procenty, prohlásil během úterního Diskusního fóra České národní banky na půdě Univerzity Hradec Králové dosluhující guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Jenže právě takovou politiku, tedy nezvyšování úrokových sazeb, stále razí Evropské centrální banka, která je centrální bankou Evropské měnové unie a inflace se v ní nachází prakticky na polovině inflace české.

Znamená to tedy, že kdyby Česko patřilo k členským zemím eurozóny, bylo by u nás momentálně tempo růstu cen rovněž poloviční? „Pokud by u nás bylo vše ostatní, jako je teď, a jediný rozdíl by byl v tom, že bychom místo korun používali euro, tak bychom v tuto chvíli měli určitě ještě vyšší inflaci, než máme,“ řekl CNN Prima NEWS zcela jednoznačně Libor Žídek, docent katedry ekonomie brněnské Masarykovy univerzity.

Podle něho si totiž Česko na inflaci zadělalo ještě před covidovou krizí. „Domácí příčiny inflace jsou silné. Například velmi napjatý trh práce s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii nebo nedostatek na trhu s bydlením. Do toho přišla fiskální expanze a rovněž máme vysoké zapojení do výrobních řetězců se všemi jejich současnými problémy,“ vypočetl Žídek.

Inflace stejná nebo vyšší

Přiznává ale, že euro má obecně řadu výhod, které by českému hospodářství hrály do karet. „Primárně jde o odstranění transakčních nákladů. Vzhledem k tomu, že jsme výrazně orientovaní na evropský trh, bylo by v tomto ohledu jistě přínosem. Zásadní nevýhodou ale je vzdání se samostatné měnové politiky,“ upozornil Libor Žídek, že i eurová mince má dvě strany. S tím je spojen problém velkých rozdílů v inflaci mezi zeměmi eurozóny, což podle Žídka komplikuje uplatňování jednotně měnové politiky.

Velmi podobný náhled poskytla redakci CNN Prima NEWS Jana Steckerová, analytička Komerční banky. „Pravděpodobně bychom patřili k zemím s vyšší inflací. Pokud se podíváme na sousední Slovensko, které euro používá, má také dvouciferné tempo růstu cen,“ uvedla. Vedle nízké nezaměstnanosti, která je zdrojem inflace na poptávkové straně, Steckerová vidí příčiny také na straně nabídky. A to v podobě cenového šoku u komodit, zejména energetických.

Také Jana Steckerová vidí výhodu potenciálního vstupu Česka do eurozóny fakticky jen ve snížení transakčních nákladů, které jsou spojeny s převodem koruny na eura a zpět v momentě, kdy dochází k zahraničnímu obchodu nebo přelévání kapitálu mezi domácí ekonomikou a zahraničím. „Nevýhodou je ale ztráta vlastní centrální banky,“ shoduje se Steckerová s Žídkem.

Prosperita nezávisí na konkrétní měně

„Česko by v eurozóně téměř jistě patřilo k zemím s nejvyšší inflací. Všechny důvody pro extrémní výši české inflace, jako je napjatý trh práce, rozhazovačnost předchozí vlády a nechuť vlády nynější k zásahům do cen nebo obchodní otevřenost ekonomiky, by nejspíš platily v případě členství v eurozóně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS makroekonomický analytik České spořitelny Michal Skořepa.

I podle něho by členství České republiky v eurozóně mělo řadu výhod i nevýhod. „Některé se ale v čase mění a slábnou, jiné naopak sílí,“ dodal Skořepa s tím, že klíčovou výhodou by bylo snížení nákladů firem na kurzové riziko, a naopak nevýhodou ztráta samostatné měnové politiky. „Celkově je ale třeba zdůraznit, že členství v eurozóně nikdy nebylo, není a nebude pro českou prosperitu klíčové: pokud bude česká domácí národohospodářská politika rozumná, budeme prosperovat i bez eura,“ uzavřel Skořepa.

Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček se ale tak kriticky k potenciálnímu členství Česka v eurozóně s ohledem na inflaci nestaví. „Kdybychom platili eurem, naše inflace by nebyla dramaticky odlišná od té, kterou nyní máme. Pravděpodobně bychom však dosahovali lehce vyššího hospodářského růstu, protože bychom neměli restriktivně nastavenou měnovou politiku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Euro pro dlužníky, pro střadatele koruna

Podle něho by dokonce dávalo smysl, aby Česká republika měla stejnou měnovou politiku jako Německo. „Jelikož se ekonomicky chováme jako další spolková země Německa, dává smysl, abychom měli stejnou měnovou politiku jako Německo. K přijetí eura jsme se zavázali a tento závazek bychom měli dodržet. O tom, zda budeme úspěšnou zemí, nebude rozhodovat, zda budeme platit eurem či korunou,“ dodal Křeček.

A připomněl další výhody eura v porovnání s korunou: „V případě, že bychom platili eurem, měli bychom podstatně nižší úrokové sazby na hypotékách, takže by nedocházelo k ochlazování hypotečního trhu. To by inflaci oproti současnému stavu navyšovalo. Na druhou stranu bychom nemuseli řešit proměnlivost kurzu koruny vůči euru, která vede k rizikovým přirážkám, a tedy i k prodražování dovozu.“

Možnost využívat vlastní měnové politiky ovšem není podle Křečka vždy nesporná výhoda. „To může být výhoda v případě, že ji zvládneme nastavit optimálně. Může to však být i nevýhoda v případě, že ji budeme nastavovat špatně. Pro dlužníky by momentálně bylo vhodnější euro, protože zaručuje nižší úrokové sazby. Lze si jen těžko představit, že by v eurozóně při zvyšování úrokových sazeb došli k úrovni, kterou nyní máme na koruně. Pro střadatele je vhodnější koruna, která momentálně umožňuje nastavit vyšší úrokové sazby na českých bankovních účtech, než je obvyklé v eurozóně,“ uzavřel Štěpán Křeček.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:09

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, kterého podezírá z vlastizrady

21:54

Ukrajinci zaútočili na ruské sklady, zničili dron za miliony dolarů

21:38

USA ohlásily další pomoc pro Ukrajinu

21:11

Hadí ostrov má symbolický, vojenský i ekonomický význam, říká reportér CNN

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.