reklama

Plexiskla pro Zemana navrhl Prymula. Nevypadají tragicky, zhodnotil a prozradil detaily

Na realizaci prosklené místnosti, díky které mohl covid pozitivní prezident Miloš Zeman jmenovat Petra Fialu (ODS) premiérem, se podílel i epidemiolog Roman Prymula. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS prozradil, že je s výsledkem spokojený.

reklama

„Podílel jsem se na ideovém záměru, aby se politici mohli potkat a zároveň jsme je oddělili. Zpracování však už nebylo na mně,“ popsal v pořadu Nový den Prymula.

„Myslím, že akt jmenování premiéra je velmi důležitý a je dobré, že tam byl kontakt. Zas tak tragicky to nevypadlo,“ zhodnotil. Speciální prosklená místnost, z níž Zeman k Fialovi promluvil, slouží i k setkání prezidenta s kandidáty na ministry.

Podle Prymulu nikdo nemůže hovořit o hrozbě nákazy. „Vše bylo ošetřeno, včetně dezinfekce, a to přesto, že riziko přenosu je malé,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kolik za plexiskla Hrad zaplatil?

O tom, že box byl Prymulův návrh, promluvil i šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. „Vše zlomilo až vyjádření Romana Prymuly, který uvedl, že pokud bude prostor pro prezidenta republiky oddělen včetně stropu, pan prezident i všichni ostatní ‚za sklem‘ budou mít respirátory FFP3, v místnosti bude minimum osob, všichni očkovaní a testovaní těsně před vstupem metodou tzv. semikvantitativního testu, lze to považovat za izolaci a splňuje to všechny požadavky nařízení. Nakonec to uznala i paní doktorka Svrčinová,“ vysvětlil Blesku Kruliš.

Zeman se díky prosklenému boxu nyní potkává i s dalšími kandidáty na ministerský post, a to už čtvrtým dnem. Ve čtvrtek na zámek do Lán za hlavou státu dorazí dopoledne kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) a odpoledne kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Náklady na realizaci se pohybovaly v řádu tisíců. „Plexiskla stála jednotky tisíc. Zbytek vyráběli zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu,“ dodal Kruliš s tím, že Zeman je s touto formou spokojený.

Z průběhu nedělního jmenování Petra Fialy premiérem na zámku v Lánech si lidé na sociálních sítích často utahovali. Zejména pak z plexisklového boxu, který novopečeného předsedu vlády odděloval od prezidenta republiky Miloše Zemana. „Viděl jsem spoustu výtvorů, na začátku to bylo přijímáno poměrně dobře, ale to je samozřejmě ta lidová tvořivost,“ komentoval vtipy Prymula ve vysílání Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama