Plyn pro Prahu koupíme na světovém trhu. Kandidát SPD na primátora řekl, jak zlevní energie

Hlavní město je stoprocentním vlastníkem Pražské plynárenské. To podle Milana Urbana (SPD), kandidáta na primátora metropole, dává možnosti, jak by město dokázalo Pražanům zajistit levný plyn. „Ustavili bychom odborný tým, který by vyjednával nákupy plynu na světovém trhu,“ řekl v superdebatě Bitva o Prahu na CNN Prima NEWS.

Milan Urban jako jeden ze sedmičky kandidátů na pražského primátora, kteří vystoupili ve středeční superdebatě na CNN Prima NEWS, představil návrh řešení drahých energií. „Praha vlastní sto procent Pražské plynárenské. Ustavili bychom odborný tým, který by vyjednával přímé nákupy plynu na světovém trhu,“ řekl.

Podle něho existuje také jednoduché řešení, jak opatřit pro Pražany i levnou elektrickou energii. „Elektřinu bychom nakupovali přímo od výrobce. Sev.en energy ji prodává za 150 korun za megawatthodinu, ČEZ za 400,“ dodal Urban.

Nacher by sceloval energetické firmy

Na otázku z publika, jak by kandidáti na primátora zajistili pro Pražany energie za přijatelnou cenu, odpovídali také zbývající účastníci superdebaty. „Máme připravený balíček sociálních opatření, který bude subsidirání k vládním opatřením, abychom Pražanům ulevili v jiných oblastech. Ovlivňovat ceny plynu nemůžeme, ty zastropovala částečně vláda a my to doplníme osamělým seniorům a rodinám s dětmi,“ řekla Anna Šabatová (Solidarita).

Patrik Nacher (ANO) následně navrhl, aby Praha scelovala energetické společnosti. „Udělali bychom stoprocentní pražskou firmu,“ uvedl. Navíc připomněl, že pražský magistrát představil už v únoru balíček rychlé pomoci pro Pražany. V tom chceme pokračovat,“ dodal Nacher.

Podle Petra Hlaváčka (za STAN) by Praha měla ctít zásadu, že nezasahuje do pravomocí státu. „Jak v daních, tak v kontrole trhu. My můžeme udělat, a je pravda, že jsme to udělali, balíček, kdy pomáháme skrze školy, budeme pokračovat v podpoře škol a dětského spolku,“ řekl v superdebatě Bitva o Prahu na CNN Prima NEWS.

Svoboda: Musíme odkoupit PRE

„Schválili jsme adresné peníze pro rodiny a seniory, rodiny dostanou až 30 tisíc přes svoje školy, senioři 18 tisíc ročně. Senioři, kteří mají nějaké služby, získají až 30 tisíc,“ představil svůj recept Jan Čižinský (Praha sobě). Zároveň dodal, že vyrazí na ministerstvo práce a sociálních věcí, aby upravilo tabulky směrem vzhůru pro příspěvky na bydlení.

Pirátský primátor Zdeněk Hřib pak zmínil, že vládu vyzval skrze Asociaci krajů, aby zastropovala ceny energií. „Stojí to na balíčku mimořádné pomoci. Třetí věc jsou dlouhodobé investice do energetické soběstačnosti,“ řekl Hřib na CNN Prima NEWS.

Podle Bohuslava Svobody (ODS) by Praha měla usilovat o odkup Pražské energetiky. „Musíme získat PRE tak, abychom mohli do té energetické politiky zasahovat. Musíme změnit vedení v Pražské plynárenské, aby si nemusela půjčovat dvě miliardy od města,“ řekl Svoboda na CNN Prima NEWS.

Poslechněte si záznam předvolební superdebaty s kandidáty na primátora:

Tagy:

Hlavní zprávy

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie
Ukrajina

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:18

Polsko si předvolalo ruského velvyslance kvůli anexi ukrajinských oblastí

11:45

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

11:18

Petraeus: USA a spojenci by reagovali na ruský jaderný útok na Ukrajině

10:51

Polovina obyvatel Chabarovského kraje byla mobilizována omylem, uvedl gubernátor

Živě
ON-LINE: Zničíme vše, co na Ukrajině i Krymu máte. USA hrozí Rusku kvůli jaderným zbraním

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Řidič, který v Bratislavě zabil čtyři lidi, byl opilý. Nevyvázne s podmínkou, zuří politici

Řidič, který v Bratislavě vjel na zastávku městské hromadné dopravy a zabil čtyři lidi, byl opilý, měl 1,6 promile, řekl slovenský policejní prezident Štefan Hamran. Další tři osoby jsou podle jeho informací hospitalizovány s kritickými zraněními. Tragédie otřásla i vysoce postavenými představiteli státu. Šéf slovenského parlamentu Boris Kollár prohlásil, že řidič nevyvázne jen s podmínkou.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.