Plynu máme dost, ujistil šéf Pražské plynárenské. Čechům doporučil se přiobléknout a šetřit

Předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka

Co na to vaše peněženka (46)

Nedostatek plynu nehrozí, protože spotřeba je během letošní zimy nízká, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka. Češi prý budou v případě klesání cen v této oblasti „rozmařilejší“ v porovnání s německými domácnostmi. Právě proto doporučil tuzemským spotřebitelům se přiobléknout než topit na více stupňů.

Mírná zima podle Baleky vede k nízké spotřebě. „Zásobníky máme plné na 75 procent. Taková hodnota je historicky nevídaná,“ uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka. V tuzemských zásobnících je prý aktuálně plynu uloženo na více než půl roku.

K TÉMATU: Ruský plyn? Kreml už nás nemůže vydírat, raduje se Vondra. Pokrytectví vlády, opáčil Knotek

Obavy z nedostatku plynu podle jeho slov nejsou na místě. Připomněl, že mnozí zákazníci přešli od plynu na jiný druh vytápění. Českým spotřebitelům mimo jiné vyčetl přehnané využívání energií.

„V Německu během zimy nikdo nechodí doma v kraťasech a tričku. Raději si stáhnou topení. Zpravidla mají o dva stupně méně než my,“ prohlásil Baleka a dodal, že v létě naopak přeháníme využívání klimatizace. „Jakmile ceny plynu půjdou dolů, Češi budou nejspíše rozmařilejší,“ myslí si šéf Pražské plynárenské.

V pořadu Co na to vaše peněženka rovněž zdůraznil, že by si tuzemské domácnosti měly vzít příklad ze sousední země. „Stačilo by se v chladných měsících doma přiobléknout než více topit. Přeci jen dochází k výrazným klimatickým změnám, takže bychom s plynem měli nakládat uvážlivě,“ shrnul Baleka.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tvrdé vystřízlivění pro řidiče: Benzin a nafta rapidně zdražují, růst cen zdaleka není u konce

Tagy: