reklama

Po jednom dni opět rekord v USA. Přes 75 tisíc nakažených koronavirem za den

V USA zaznamenali ve čtvrtek více než 75 tisíc nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o nejvyšší denní bilanci od začátku pandemie, která v Americe prokazatelně začala na konci ledna letošního roku. S odvoláním na vlastní statistiky to uvedla agentura Reuters. Středeční rekord 67 tisíc tak už neplatí.

reklama

Třicet z padesáti amerických států ohlásilo během července rekordní přírůstky nakažených během jediného dne. Ve čtvrtek se jednalo o jihovýchodní Floridu, kde prý přibylo 15 tisíc nových lidí s onemocněním COVID-19. A zatímco v červnu činil průměrný denní nárůst počtu infikovaných v USA přibližně 28 tisíc, v červenci je to více než 57 tisíc.

Florida je v posledních týdnech také jedním z hlavních epicenter nákazy. Vedle ní ještě například Texas, Kalifornie nebo Oklahoma. Podle Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru se v Americe, nejpostiženější zemi světa, celkově nakazilo koronavirem už přes 3 a půl milionu osob a 138 tisíc lidí po komplikacích doprovázející nemoc COVID-19 zemřelo. Na druhou stranu se téměř 1,1 milionu pacientů vyléčilo.

K tématu

Roušky a shoda odborníků

Samotní Američané mají velmi rozdílné názory na to, jaká speciální opatření by měla platit. Jedná se například o znovuotevírání škol či nošení roušek na veřejnosti, uvádí Reuters. V jednotlivých státech se přitom pravidla používání této ochranné pomůcky liší. Mezi zdravotnickými experty přitom panuje téměř naprostá shoda v tom, že nošení roušek je jedno z nejúčinnějších řešení, jak zabránit dalšímu šíření nákazy.

Přední americký epidemiolog Anthony Fauci koncem června varoval, že pokud bude v USA pokračovat současný trend pandemie onemocnění COVID-19, mohla by země brzy registrovat až 100 tisíc nově infikovaných lidí za den. Američany vyzval k tomu, aby společně dodržovali opatření nezbytná pro zastavení šíření viru.

Trump tvrdí něco jiného

Jiný názor má ale prezident USA Donald Trump. Ten tvrdí, že nárůst počtu nakažených je důsledkem zejména většího počtu prováděných testů. „Už posté říkám, že důvod, proč máme tolik případů ve srovnání s jinými zeměmi, jež si nevedly zdaleka tak dobře jako my, je to, že naše testování je větší a lepší. Otestovali jsme 40 milionů lidí. Pokud bychom udělali polovinu testů, nakažených by byla také polovina,“ napsal prezident na Twitteru. Není ani zastáncem roušky, kterou si poprvé na veřejnosti navlékl až v neděli 12. července při návštěvě vojenské nemocnice poblíž Washingtonu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje

Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje

Nemocnice mají především málo personálu, shodují se odborníci. Kapacitně na takové množství nebyly připravené, navíc přibývá nemocných i v řadách zdravotníků. Nakažených zdravotních sester je zhruba 7 300 a lékařů téměř 3 000. Nemocnice denně přijmou přes 720 nových pacientů s COVID-19, vážných případů přibude zhruba 130 denně. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška tak stále hrozí, že bude ve druhé polovině listopadu téměř vyčerpaná kapacita nemocnic.

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama