reklama

Po jednom dni opět rekord v USA. Přes 75 tisíc nakažených koronavirem za den

V USA zaznamenali ve čtvrtek více než 75 tisíc nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o nejvyšší denní bilanci od začátku pandemie, která v Americe prokazatelně začala na konci ledna letošního roku. S odvoláním na vlastní statistiky to uvedla agentura Reuters. Středeční rekord 67 tisíc tak už neplatí.

reklama

Třicet z padesáti amerických států ohlásilo během července rekordní přírůstky nakažených během jediného dne. Ve čtvrtek se jednalo o jihovýchodní Floridu, kde prý přibylo 15 tisíc nových lidí s onemocněním COVID-19. A zatímco v červnu činil průměrný denní nárůst počtu infikovaných v USA přibližně 28 tisíc, v červenci je to více než 57 tisíc.

Florida je v posledních týdnech také jedním z hlavních epicenter nákazy. Vedle ní ještě například Texas, Kalifornie nebo Oklahoma. Podle Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru se v Americe, nejpostiženější zemi světa, celkově nakazilo koronavirem už přes 3 a půl milionu osob a 138 tisíc lidí po komplikacích doprovázející nemoc COVID-19 zemřelo. Na druhou stranu se téměř 1,1 milionu pacientů vyléčilo.

K tématu

Roušky a shoda odborníků

Samotní Američané mají velmi rozdílné názory na to, jaká speciální opatření by měla platit. Jedná se například o znovuotevírání škol či nošení roušek na veřejnosti, uvádí Reuters. V jednotlivých státech se přitom pravidla používání této ochranné pomůcky liší. Mezi zdravotnickými experty přitom panuje téměř naprostá shoda v tom, že nošení roušek je jedno z nejúčinnějších řešení, jak zabránit dalšímu šíření nákazy.

Přední americký epidemiolog Anthony Fauci koncem června varoval, že pokud bude v USA pokračovat současný trend pandemie onemocnění COVID-19, mohla by země brzy registrovat až 100 tisíc nově infikovaných lidí za den. Američany vyzval k tomu, aby společně dodržovali opatření nezbytná pro zastavení šíření viru.

Trump tvrdí něco jiného

Jiný názor má ale prezident USA Donald Trump. Ten tvrdí, že nárůst počtu nakažených je důsledkem zejména většího počtu prováděných testů. „Už posté říkám, že důvod, proč máme tolik případů ve srovnání s jinými zeměmi, jež si nevedly zdaleka tak dobře jako my, je to, že naše testování je větší a lepší. Otestovali jsme 40 milionů lidí. Pokud bychom udělali polovinu testů, nakažených by byla také polovina,“ napsal prezident na Twitteru. Není ani zastáncem roušky, kterou si poprvé na veřejnosti navlékl až v neděli 12. července při návštěvě vojenské nemocnice poblíž Washingtonu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho 1661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

360°

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Další články
reklama
reklama