Snaha přijít jako první s účinnou vakcínou proti novému koronaviru zaměstnává světové laboratoře naplno již od začátku pandemie. Prvenství v „závodě“ bude významné nejen z hlediska jeho dopadu na světovou populaci, ale zároveň bude pro vítěze i velice lukrativní.
K cíli a průlomu se nejvíce blíží týmy z Oxfordské univerzity ve Velké Británii a americká laboratoř Moderna v Massachusetts.
Dvě rozdílné cesty
Zatímco americká Moderna se snaží o výrobu klasické vakcíny pracující na bázi tvorby protilátek, tým z Oxfordu ve spolupráci s farmaceutickou společností AstraZeneca pracuje na výrobě vakcíny, která mimo protilátek připravuje tělo na boj s novým koronavirem i tvorbou T-lymfocytů, druhu bílých krvinek, které potírají buňky napadené virem. Ty ve spolupráci s klasickými protilátkami celkově zvyšují imunitní potenciál člověka a jeho schopnost viru odolávat.
Vakcína z Oxfordu už letos v září?
Ve třech kolech testování využívá Oxfordská univerzita přes 8000 osob ve Velké Británii a téměř 6000 dobrovolníků v Brazílii a Latinské Americe, kde testování vakcíny paradoxně usnadňuje vyšší počet nakažených. Současné výsledky testů jsou podle vyjádření odborníků velice pozitivní, přinášejí reakce, které chce tým vidět. I díky tomu má prý Oxford „osmdesátiprocentní jistotu, že vakcína bude připravena již v září letošního roku“.
„Je potřeba myslet na to, že imunizačních procesů je v těle několik, protilátky a T-lymfocyty. Ačkoli se většina soustředí na protilátky, je stále více důkazů, že T-lymfocyty mají v boji proti koronaviru zásadní dopad,“ uvedl zdroj z Oxfordské univerzity pro televizi ITV News.
Američané měli stoprocentní úspěch
V prvním kole testování vakcíny zaznamenala společnost Moderna stoprocentní úspěch, všech 45 dobrovolníků si po aplikaci experimentálního séra vytvořilo protilátky, žádný z testovaných neměl zásadní vedlejší účinky. Moderna byla první společností v USA, která spustila testování na lidech, a to již 16. března. Nyní se připravuje na velice rozsáhlé kolo klinických testů, které obsáhne přes 30 000 dobrovolníků a bude dost možná znamenat zásadní obrat v americké snaze o tvorbu vakcíny. Společnosti také hraje do karet i podpora od tamní vlády, která vývoj očkování dotuje částkou téměř půl miliardy dolarů.
Nedá se odhadnout, jestli zvítězí Britové, nebo Američané. Obě vakcíny čeká ještě několik fází testování na širokém vzorku dobrovolníků, které pro jejich zavedení do výroby musí prokázat nejen účinnost v boji s novým koronavirem, ale i bezpečnost s minimem nežádoucích účinků.
Doktor Anthony Fauci, hlavní infektolog americké vlády, komentuje výsledky testů laboratoře Moderna slovy: „Ať se na to podíváte z jakékoliv strany, tohle jsou skvělé zprávy.“