Počet obětí hurikánu v Řecku stoupl na tři. Město se proměnilo v jezero

Na tři vzrostl počet obětí středomořského hurikánu Janos, který zasáhl Řecko. Pod spadlou střechou jednoho z domů ve vesnici blízko města Karditsa bylo nalezeno tělo muže, uvedla dnes aténská tisková agentura. Úřady stále pátrají po jedné ženě.

Janos v pátek vyvracel stromy a způsobil výpadky proudu na Jónských ostrovech. V sobotu se tento takzvaný medikán, tedy středomořský hurikán, přehnal centrálním Řeckem. Nejvíce zasáhl oblasti kolem měst Karditsa a Farsala a zamířil na jih, na ostrov Kréta. Tam dorazil v sobotu v noci a silné deště zde zaplavily ulice a obchody.

Nalezené oběti jsou prozatím tři. V sobotu hasiči oznámili, že našli na dvou různých místech těla starší ženy a muže. Další zjištěnou obětí je muž zaklíněný pod spadlou střechou. Ten byl právě z nejhůře postiženého města Karditsa, které se podle svědectví „proměnilo v jezero“.

V oblasti města Karditsa bylo zaplaveno asi 5000 domů

Oborníci odhadují, že v oblasti města Karditsa bylo zaplaveno asi 5000 domů. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který má v příštích dnech region navštívit, slíbil, že vláda poskytne postiženým oblastem pomoc, uvedla agentura Reuters.

Hasiči informovali, že od okamžiku, kdy bouře zasáhla Řecko, obdrželi více než 2450 žádostí o pomoc při záchraně uvězněných osob, odstraňování stromů a odčerpávání vody z domů a obchodů.

Medikány se vyskytují ve Středomoří poměrně vzácně, zejména v období od října do března. Například v roce 2018 způsobil medikán Zorba v Řecku rozsáhlé škody. V roce 2017 přišlo při náhlých záplavách o život 25 lidí a stovky osob zůstaly bez domova.

Tagy: