OBRAZEM: Podívejte se na nejkrásnější pláže světa. K nejbližší je to z Česka jen půl dne autem

Nejlepší propojení s přírodou? Když cítíte písek mezi prsty u nohou. Vydavatelské impérium cestovatelských průvodců Lonely Planet proto nyní vydalo novou publikaci s názvem „Nejlepší pláže: 100 nejúžasnějších pláží světa“. Samotný tištěný průvodce sice vyjde na zhruba tisíc korun, pětinu pláží však autoři zpřístupnili všem na svém webu. Opomenuty nejsou žádné kouty země – krásné výhledy a úžasné zážitky si lidé užijí jak ve vyhlášených lokalitách, tak na těch méně známých místech. Jedno z nich je navíc jen půl dne cesty autem od České republiky.

Od Asie, přes Oceánii, Ameriku až po Evropu. Autoři průvodce těmi nejkrásnějšími plážemi světa při výběru neopomenuli žádný kout a zátoku země. Ať už se jedná o pláž Ipanema v brazilském Riu de Janeiru, thajskou Ao Maya, soukromé ráje na Zanzibaru nebo sopečnou podívanou v Řecku.

ČTĚTE TAKÉ: Vysněná dovolená kdekoli na Zemi. Za spokojenost v Exclusive Tours ručí osobně

Jak v Lonely Planet uvádějí, tým autorů napříč světem na vlastní kůži otestoval koupání, šnorchlování, procházky v pralese i popíjení koktejlů, aby vytvořil „definitivní plážovou bibli“.

Zde je 20 ze 100 pláží, které autoři vybrali jako nejlepší na světě:

1. Pláž Pass v Byron Bay, Austrálie

Za příznivého počasí se v průsmyku The Pass nachází pravotočivý bodový zlom, který mění tento úsek růžovo-krémového písku v surfařský ráj. V zátoce, která se nachází na nejvýchodnějším místě australské pevniny – na mysu Byron – nezáleží na tom, jestli jste profesionál, nebo začátečník s prknem: každý si přijde na své.

Uvnitř subtropického deštného lesa, který se táhne kolem okraje průsmyku, žijí koaly a krocani křovináři. Delta Kay, žena z kmene Arakwal Bundjalung, nabízí pěší výlety kolem mysu a několik turistických tras vám umožní obdivovat průsmyk z různých úhlů. Stezka Palm Valley Currenbah dlouhá zhruba půl kilometru je bezbariérová a vede ve smyčce palmovým deštným pralesem k několika zařízením na piknik a grilování.

Nejvyhlídkovější trasou je 3,7kilometrový okruh Cape Byron, který vede k nádherným domům Wategos Beach a Little Wategos Beach. A pokud byste chtěli na The Pass surfovat, zákon z roku 2023 vyžaduje, abyste používali „vodítko“ na surfovací prkno.

2. Pláž Ipanema, Rio de Janeiro, Brazílie

Pláž Ipanema v Riu je proslulá úžasnými západy slunce, kterým místní obyvatelé často tleskají. Délka pláže je tři kilometry. Místní dokonce používají očíslovaná lehátka plavčíků jako různé značky pro „svou“ část pláže. Například Posto 9, který se nachází u ulice Rua Vinícius de Moraes, je místem pro „módní“: mladé, umělce a hippies.

Praia Farme, která se nachází před ulicí Rua Farme de Amoedo, je místem, kde se shromažďuje komunita gayů. Posto 8 je místem, kde se scházejí děti z favely. Posto 7 mezi Ipanemou a Copacabanou je oblíbený mezi surfaři a na Posto 10 se hraje volejbal, fotbal a nohejbal.

3. Pláž Ao Maya, Ko Phi-Phi, Krabi, Thajsko

Pláž Ao Maya je široká pouhých 15 metrů a dlouhá 250 metrů – je však ukrytá mezi vápencovými útesy. Přesto upoutala pozornost filmového režiséra Dannyho Boyla, který její tyrkysové vody a jemný bílý písek použil jako kulisu pro film Pláž z roku 2000 s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Popularita filmu na Ao Maya denně přiláká kolem 6 000 turistů. A právě příval davů vedl k hromadění odpadků, poškozování rostlin, korálů a rušení volně žijících živočichů. To přimělo thajské úřady, aby zátoku v roce 2018 uzavřely. Původně doufaly, že se pláž během několika měsíců zotaví, ale zůstala uzavřena až do roku 2022. Poté byla s lepší infrastrukturou a dodatečnou ochranou znovu otevřena.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Největší výletní loď světa vyplula: Ikona moří s jezerem na palubě pojme 10 tisíc lidí

Turistické aktivity nyní regulují nová pravidla: koupání je zakázáno (i když brodění po kolena je povoleno), v zátoce nemohou kotvit lodě a v hodinových intervalech ji může navštívit pouze 375 návštěvníků. Přesto podle Lonely Planet stojí za to se do tohoto neuvěřitelného ráje vypravit a ocenit přírodní krásy, které byly téměř ztraceny.

4. Ostrov Mnemba, Zanzibar, Tanzanie

Po akčních dnech strávených na safari v pevninské Tanzanii je ostrov Mnemba ideálním útočištěm. Nádherná pláž s bílým pískem je přístupná pouze hostům resortu andBeyond, který nabízí 23 lůžek, a stává se tak osobním pobřežním rájem. „Dopřejte si dlouhé procházky a užijte si nejlepší potápění a šnorchlování v okolí,“ láká průvodce.

5. Sarakiniko, ostrov Milos, Řecko

Do Sarakinika, souboru sluncem vybělených sopečných skal, které se noří do malého tyrkysového úseku Egejského moře, se budete muset lehátky, slunečníky a občerstvením vybavit sami – v okolí nic k pronájmu či osvěžení nenajdete. Úchvatné výhledy a chladivá voda vám však veškerou námahu vynahradí. Skalní útvary se po staletí vlivem větrné a vlnové eroze ponořují, vyklenují a vytvářejí jeskyně k prozkoumání a alabastrové útesy vhodné ke skokům do vody.

„Opalujte se na skalách nebo je využijte jako přístupový bod pro vklouznutí do vody. Sarakiniko patří k nejoblíbenějším plážím v Řecku a bývá plná turistů. Chcete-li se vyhnout davům, navštivte ho v září a říjnu,“ radí průvodce. Pokud se sem vydáte v hlavní sezóně, přijeďte ráno a jediné zvuky, které uslyšíte, budou vítr a šplouchání vln.

ČTĚTE TAKÉ: Dobyvatelům Mount Everestu dláždí cestu na vrchol mrtvoly. Nejznámější má zelené boty

„Pokud máte možnost, zastavte se při západu slunce – jde o krásný pohled, když alabastrové skály září proti ohnivým odstínům zapadajícího slunce,“ dodali v Lonely Planet.

6. Pláž Chesterman, Britská Kolumbie, Kanada

Většina lidí jezdí na pláž Chesterman surfovat, dech jim však vyrazí nádherné výhledy. Místo je ideální pro jízdu na kajaku, paddleboarding či pozorování stovek barevných hvězdic, sasanek, ježků a dalších mořských živočichů, kteří se objevují v přílivových jezírkách.

Pláž si můžete užít i při pozorování velryb, cvičení jógy pod širým nebem nebo za odlivu při procházce po písečném břehu. „Klidné letní měsíce jsou ideální pro surfaře začátečníky. Zima a pořádné vlny přitahují zkušené surfaře. Pořádají se zde také surfařské soutěže. Zapomenout si však nesmíte neopren – teplota vody nepřesahuje 13,8 °C,“ doplňuje průvodce.

7. Cabo San Juan del Guía, Národní park Natural Tayrona, Kolumbie

Zlatavý písek a kokosové palmy na karibském pobřeží Kolumbie, které je obklopeno deštným pralesem, jsou jako stvořené pro život – zejména na ostrově Cabo San Juan del Guía. Nachází se v národním parku, který se táhne podél pobřeží od Tagangy u Santa Marty až k ústí řeky Río Piedras.

I když je cesta k tomuto souboru malebných tyrkysových zátok ohraničených skalnatými výběžky poněkud zdlouhavá (přibližně dvě hodiny), stojí za to – a mnozí další s tím souhlasí, protože pláž je oblíbená jak u místních obyvatel, tak u turistů.

Pokud se chcete probudit s neuvěřitelným výhledem, můžete si pronajmout houpací síť, stan nebo jednu z mála chatek, které pláž obklopují. Myslete však na to, že se jednotlivá zařízení pronajímají podle pořadí příchodu. Tedy, „kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Hladovět nebude, na pláži je restaurace, zapomenout byste však neměli vodu. V parku je ale zakázáno mít cokoliv plastového.

8. Pláž Anse Source d'Argent, La Digue, Seychely

Anse Source d'Argent s panensky bílým pískem, kokosovými palmami a mělkou tyrkysovou vodou, která se jemně odráží od žulových balvanů. Právě tato pláž se obvykle objevuje na seznamu těch nejlepších z celého světa, a právem. „Je to pláž snů. Dostat se sem je dobrodružství, ale zábavné, které zahrnuje cestu trajektem a jízdu na kole (nebo pěšky) do L'Union Estate, bývalé vanilkové a kokosové plantáže, která vybírá malý poplatek za přístup na pláž,“ uvádí průvodce.

Než se vydáte 700 metrů po silnici, najděte si chvilku na prohlídku usedlosti, která se změnila v muzeum, a pak poprvé spatříte ráj na zemi. Zatímco se budete kochat pláží, můžete také popíjet čerstvé ovocné šťávy nebo alkoholické nápoje v jednom z rustikálních plážových barů. Abyste se vyhnuli nejhorším davům, přijďte brzy ráno – pozdě odpoledne se ale vraťte (se stejnou vstupenkou) a vychutnejte si nádherný západ slunce na téměř prázdné pláži.

9. Pláž Balandra, La Paz BCS, Mexiko

Pláž Balandra patří mezi uzavřené zátoky s mělkou modrou vodou a je ideální pro děti. Kromě koupání je to také pláž zaměřená na aktivity, kdy si můžete pronajmout kajaky nebo paddleboardy. Návštěvníci pláže mohou také prozkoumat přílivové tůně a vydat se na pěší túru do sousedních zátok. Pláž je chráněnou oblastí obklopenou horami pokrytými kaktusy a je součástí azurového zálivu Balandra Bay se skleněně čistou vodou a bílým pískem.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Česko má novou hrdinku. Čtyřletá Zara se vypravila na Mount Everest a stanovila rekord

V současné době je na této pláži povolen vstup pouze 450 lidem denně (ve dvou časových úsecích od 8:00 do 13:00 a od 13:00 do 17:00), takže se přítomní na místě nikdy necítí příliš „přeplnění“. I tak je ale lepší přijít na místo včas, abyste si zajistili svůj časový úsek. „První neděle v měsíci je vyhrazena výhradně pro místní obyvatele, takže si svůj den na pláži naplánujte s předstihem. Na pláži jsou k dispozici lehátka a slunečníky k pronájmu, ale žádné další vybavení,“ doplňuje průvodce.

10. Pláž Punta Paloma, Tarifa, Cádiz, Španělsko

Díky jemnému písku, úžasné vodě a větrem ošlehaným dunám na pozadí Maroka a Gibraltarského průlivu je snadné pochopit, proč je Punta Paloma jednou z nejsvůdnějších pláží ve Španělsku. Sytě modrý Atlantik nabízí skvělé koupání, duny oslnivý výhled a plážová restaurace návštěvníkům pláže tinto con limón: červené víno s limonádou.

„Tuto pláž milují všichni, od těch, kteří sem přijeli poprvé, až po místní obyvatele. Procházka po západním konci vás zavede k přírodním bahenním lázním, kde si můžete natřít pokožku bahnem bohatým na minerály. Po okolních kopcích vede několik dalších pěších a jezdeckých tras, z nichž některé vás zavedou k památkám, jako je prehistorická nekropole Los Algarbes,“ láká průvodce.

Pokud se raději držíte na pláži, je na místě několik možností pronájmu a výuky kitesurfingu. Jestli rádi pozorujete vlny, pravděpodobně zahlédnete delfíny, velryby, stěhovavé ptáky a možná i želvu.

11. Pláž Punta Rata, Brela, Makarská riviéra, Chorvatsko

Zasněná Punta Rata se rozprostírá kolem mysu chráněného přírodní rezervací na kouzelném místě, kde se borové lesy Aleppo setkávají s čistým Jaderským mořem. Jedna z nejkrásnějších pláží na chorvatském pobřeží, kde borovicové háje poskytují stín, zatímco hluboké modré vody nabízejí od června do října teplotu nad 20 °C ideální pro koupání, šnorchlování, jízdu na kajaku nebo na paddleboardu.

ČTĚTE TAKÉ: Cestovatelský rok 2024 padesátkrát jinak: „Průvodce“ láká na levné destinace i exotiku

„Tato pláž je čirým blahem. Ideálně se zdržte na nedaleké promenádě, abyste zachytili nádherné západy slunce, kdy se obloha rozzáří sytě oranžovo-červenou a neonově růžovou barvou,“ doplňuje průvodce. K pláži se navíc dostanete zhruba dvanáctihodinovou cestou autem z České republiky. Záleží, ze kterého koutu tuzemska vyrazíte.

12. West Beach, Berneray, Skotsko

Pláže na Vnějších Hebridách vypadají, jako by se nacházely spíš někde v tropech než na severoatlantickém pobřeží Skotska. West Beach patří k těm nejmalebnějším – prachový písek se setkává jak se zelenomodrou vodou, tak s pastvinami. „Divoká příroda zde působí jako nedotčený ráj, pětikilometrové pobřeží je lákadlem pro turisty i místní obyvatele,“ uvádí průvodce.

Odvážlivci se mohou jít vykoupat do chladných vod, které jen zřídkakdy překonají 13 °C. Jedná se však o ráj pro plážové turisty, pozorovatele ptáků a pěší turisty. „Travnaté vyvýšené duny nabízejí dokonalé útočiště pro nedotčený výhled na pláž a nejlepší místo pro pozorování kormoránů, terejů a dalších ptáků. Přijeďte na jaře, kdy okolní krajina hýří barvami díky hojně rostoucím divokým květinám,“ doplnili autoři z Lonely Planet.

13. Pláž Rauðasandur, Westfjordy, Island

Islandský Rauðasandur je divoká, deset kilometrů dlouhá oblast s úchvatnými mořskými útesy a tyrkysovou lagunou, která se táhne skrz rozlehlý červený, oranžový a růžový písek. Barvy vycházejí z rozdrcených mušlí hřebenatek.

„Nachází se v Západních fjordech a budete mít pocit, že máte pláž jen pro sebe, až na společnost tuleňů šedých a obecných, kteří občas dovádějí na břehu. Rauðasandur má také několik vynikajících turistických stezek. Je možné dojít až k proslulým ptačím útesům Látrabjarg, kde se v teplých měsících shromažďují tisíce puštíků, břehulí, rybáků a rybáků,“ doplňuje průvodce.

14. Růžová pláž, ostrov Padar, národní park Komodo, Indonésie

Pouze několik pláží světa má růžový písek, který připomíná cukrovou vatu. Právě jí oplývá pláž v národním parku Komodo. Její charakteristický odstín pochází ze sytě červených korálů, které se v průběhu staletí rozpadly a smísily se s jemnými zrnky bílého písku, čímž vzniklo jemné růžové pobřeží.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Do historického centra Prahy se vrací plynové lampy. Metropoli jich má osvětlovat tisícovka

„Díky velkému množství korálů je pláž oblíbeným místem pro šnorchlování – zdejší útesy milují i hejna tropických ryb. Na pobřeží jsou rozmístěny jednoduché plážové chatky, které přítomným nabízejí občerstvení a také jediný stín na sluncem zalité pláži,“ uvádí průvodce. Růžová pláž je oblíbená mezi turisty, přijeďte však brzy nebo těsně před západem slunce, abyste si užili větší klid.

15. Dueodde, Nexø, ostrov Bornholm, Dánsko

Nejslunnější dánský ostrov Bornholm obklopuje divoké Baltské moře. Vypravte se do Dueodde na jižním cípu ostrova, který je proslulý svým ostrým přírodním světlem, a zjistěte proč. „Sluneční paprsky líbají perleťově zbarvený písek a rozechvívají jemné nefritové a azurové vlny na této krásné pláži. Brodit se zdejší mělkou vodou je jako vstoupit do obrazu,“ popisuje atmosféru průvodce.

Večer západy slunce zbarvují oblohu do růžové, oranžové a žluté. Zatímco v létě jsou kempy a kavárny plné lidí, při zimní návštěvě zde místní sáňkují po zasněžených písečných dunách. „Nejlepší výhled získáte, když vystoupáte po 196 schodech na vrchol modrobílého majáku Dueodde z 60. let,“ podotýkají autoři z Lonely Planet.

16. Pláž Keem Bay, Keel, hrabství Mayo, Irsko

Kousek od vesnice Keel na západním konci ostrova Achill v hrabství Mayo, vzdálené osm kilometrů, se nachází jedna z nejkrásnějších irských odlehlých zátok: Keem Bay Beach.

„Zelené svahy se svažují do hluboké zátoky ve tvaru podkovy, kde se rozkládá pláž lemovaná útesy Croaghaun Cliffs a vlnami divokého Atlantiku. Zátoka je schovaná pod útesy a nabízí klidné (i když chladné) vody. Plavci i šnorchlaři si zde mohou užívat mírného moře,“ uvádí průvodce.

Naopak v teplejších letních měsících se můžete z břehu spustit na kajaku a z vody si vychutnat nádherný výhled na irský venkov. Možná také zahlédnete hejna delfínů, kteří občas plavou a krmí se u zátoky.

17. Pláž Ruby, Olympijský národní park, Washington, USA

Pláž Ruby Beach, která leží jižně od řeky Hoh a je lemována hustým lesem, je skvělým úvodem do severozápadního Pacifiku. „Je to skvělé místo pro milovníky pláží – v písku se třpytí acháty, granáty a mořské sklo – ale poklady se skrývají i uvnitř přílivových tůní. Sasanky, mořští ježci, fialové hvězdice a skotačící krabi, to vše z ní dělá říši divů pro děti i dospělé,“ přibližuje průvodce.

18. Pláž Stanhope, Národní park Ostrov prince Edwarda, Kanada

Stanhope v Národním parku Ostrov prince Edwarda má jedny z nejkrásnějších pláží v Kanadě. Mokřady se setkávají se severním pobřežím Atlantiku a 40kilometrové pláže lemují duny, které poskytují útočiště ohroženému rorýsovi obecnému.

„Mnohé uchvátí červenozlatý písek. V létě je voda dostatečně teplá na koupání a za hlavní pláží Stanhope se mezi stromy skrývá oblíbené tábořiště. Můžete si tak vychutnat krásný západ slunce a probouzet se za šplouchání vln o břeh,“ doplňuje průvodce.

19. Pláž Radhanagar, Swaraj Dweep, Andamanské ostrovy, Indie

Chcete-li se ocitnout na odlehlé pláži, kde jako by se zpomalil čas, navštivte Radhanagar. „Toto zasněné místo s nejjemnějším pískem se nachází na odlehlých a krásných indických Andamanských ostrovech. Obepíná ho jasně zelený les plný prastarých druhů, které se nevyskytují nikde jinde na světě,“ uvádí Lonely Planet.

ČTĚTE TAKÉ: Polibek štěstí v parku. Turista našel 7,46karátový diamant, požádá s ním přítelkyni o ruku

Přírodní krásy regionu jsou hlavním lákadlem. „Přijeďte za jedním z nejlepších potápění a šnorchlování v Indii, vyhlížejte slony, kteří se procházejí podél pobřeží, a setkávejte se s místními obyvateli, kteří tráví večery povídáním při západu slunce vrhajícím na oblohu žhnoucí korálové barvy,“ doplnili autoři průvodce.

20. Pláž Pacifico, Siargao, Surigao del Norte, Filipíny