O dobytí nejvyšší hory světa, Mount Everestu, se pokouší řada horolezců, mnozí za svůj sen zaplatili životem. Od roku 1924 zemřelo během expedic na jeho vrchol 327 horolezců. Smrt si pro ně přišla kvůli vyčerpání, dostali infarkt, nebo nezvládli nedostatek kyslíku. Jeden z nešťastníků se zelenými botami se stal pro všechny ostatní symbolem, i když jeho ostatky záhadně na několik let zmizely z cesty.
Ti, kteří zahynou během výstupu, zůstávají na místě. Jejich zmrzlá těla pohřbí led a sníh. Vyzvednutí ostatků by bylo příliš drahé, časově náročné a nebezpečné. Horolezci často po mrtvých stoupají ke svému vysněnému cíli. Ti, kteří zahynuli, jsou děsivými památníky pro živé, píše deník Bild.
ČTĚTE TAKÉ: Česko má novou hrdinku. Čtyřletá Zara se vypravila na Mount Everest a stanovila rekord
Jeden z těch, který ztratil svůj život během splnění svého snu, má přezdívku Green Boots kvůli jeho zeleným botám, a protože nikdo netuší, kdo to je. Dva členové britské expedice objevili tělo v květnu 1996. Muž ležel pod skalnatým výběžkem na severovýchodním hřebenu ve výšce 8500 metrů, vrchol byl již na dohled, pouhých pět hodin výstupu. Byl na boku a rukama si zakrýval obličej. Batoh a kyslíkovou bombu měl sundané a jeho nohy obuté do zelených bot značky Koflach trčely do cesty, která vede na vrchol.
Dva dny před touto událostí se Britové potkali s úplně vyčerpanými indickými horolezci, kteří na vrcholu ve sněhové bouři ztratili tři členy své expedice. Pohřešovaní muži měli na nohou také zelené boty. Sněhová bouře, která zuřila na vrcholu Everestu večer 10. května 1996, byla nejhorší v historii. Zahynulo osm lidí včetně tří Indů.
Tělo, které Britové našli pod římsou, tam mělo zůstat 18 let. Prošly kolem něj stovky horolezců. „Nahoru nemůžete nikoho odnést, nikoho nemůžete vytáhnout,“ řekl deníku Bild legendární horolezec Reinhold Messner. „Kdybych zemřel na Mount Everestu, nikdo by pro mě nešel,“ dodal.
Každý, kdo se snaží dobýt Mount Everest, zná příběh jménem Green Boots. Dodnes není známa identita muže v zelených botách. Možnosti jsou dvě. Buď je to osmadvacetiletý Tsewang Paljor (†28), důstojník indicko-tibetské pohraniční policie, nebo jeho kolega Dorje Murup (†47), který s ním zmizel ve sněhové bouři.
Dodnes nikdo přesně neví, co se s tělem stalo. Faktem je, že od roku 2014 do roku 2017 ostatky nikdo neviděl. Možná se někdo slitoval a mrtvého provizorně pohřbil.
Reinhold Messner prokázal poslední službu kolegovi při svém druhém výstupu na Gasherbrum II (8034 metrů) v roce 1984. Během prvního výstupu objevil tělo rakouského horolezce. „Rodina mě požádala, abych ho při příštím výstupu pohřbil. To jsem udělal,“ řekl Messner. Je to provizorní pohřeb, kdy se tělo zasype kameny a sněhem, ale jejich rodiny najdou klid. Je možné, že se někdo slitoval a „Green Boots“ provizorně pohřbil.
Ale v ledových výškách a bouřích nic netrvá věčně. V roce 2017 několik horolezců hlásilo, že tělo nešťastného dobyvatele Mount Everestu znovu viděli.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Cesta čtyřleté holčičky do základního tábora pro výstup na Mount Everest