reklama

Princ Harry už je v Británii. V účasti na dědečkově pohřbu ho nezastaví ani covid

Princ Harry, vnuk zesnulého prince Philipa, se v neděli vrátil do Velké Británie, informoval deník The Sun. Je to poprvé od doby, kdy se vzdal své pozice v královské rodině i poprvé od rozhovoru pro americkou CBS, který podle agentury Reuters uvrhl Windsory do největší krize za poslední roky.

reklama

Očitý svědek měl údajně sdělit listu The Sun, že princ letěl s aeroliniemi British Airways z Los Angeles a přistál na letišti v Heathrow v neděli ve 13 hodin a 15 minut. Podle současných pravidel musí vévoda ze Sussexu zůstat 10 dní po svém příletu v karanténě, může si ji však zkrátit na pět dní, pokud se prokáže negativním PCR testem.

K tématu

Pohřbu by se však mohl zúčastnit i v případě, že by mu test vyšel pozitivně, neboť britské restrikce dovolují opustit karanténu z rodinných důvodů, jako je právě poslední rozloučení nebo starost o fyzické či psychické zdraví rodinného příslušníka.

Nyní se spekuluje o tom, kde vnuk britské královny izolaci přečká. Někteří se domnívají, že odjel do Kensingtonského paláce, kde by mohl přebývat v Nottingham Cottage. Právě tam Harry bydlel s Meghan Markleovou, než se vzali. Jeho oficiální rezidenci Frogmore Cottage zdědili princezna Eugenie a její choť Jack Brooksbank. Harry přijel bez své manželky Meghan, která je v pokročilém stádiu těhotenství a lékaři jí údajně doporučili, aby necestovala.

Rekonstruovali za 72 milionů, pak odešli

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu utratili v přepočtu více než 72 milionů korun od daňových poplatníků, aby rekonstruovali Frogmore Cottage na pozemcích hradu Windsor a vytvořili z budovy svůj domov. Přestavba zahrnovala mimo jiné pořízení ekologického bojleru, renovaci koupelen, výstavbu místnosti pro cvičení jógy a designové kuchyně.

Renovovaná budovy však byla od března 2020, kdy se manželé vzdali královských povinností, prázdná, připadla proto Harryho sestřenici princezně Eugenii. Loni v září vévoda ze Sussexu sdělil, že 72 milionů, které padly na rekonstrukci Frogmore Cottage, královské rodině splatil. Společně se svou manželkou si pak koupili v Kalifornii nový dům za více než 330 milionů korun.

Bude to poprvé, co se Harry setká se svou rodinou po interview s Oprah Winfreyovou pro televizi CBS. Někteří odborníci na královskou rodinu věří, že by během svého pobytu mohl urovnat pošramocené vztahy s rodinou. Harry údajně plánuje trávit čas se svou babičkou, královnou Alžbětou II.

Na smuteční ceremoniál se dostane pouze 30 lidí, mezi něž se nepočítají duchovní a příslušníci námořnictva, kteří ponesou rakev prince Philipa. Tímto počtem jsou kvůli koronaviru omezeny veškeré pohřby ve Spojené království a nařízení bude dodržovat i královská rodina. Seznam smutečních hostů zatím není znám, deník The Sun se však snažil odhadnout třicítku nejpravděpodobnějších hostů. Jednoznačně mezi ně patří i tito členové královské rodiny:

Děti:

 • Princ Charles a Camilla, vévodkyně z Cornwallu
 • Královská princezna Anna a sir Timothy Laurence
 • Princ Edward a Sophie, hraběnka z Wessexu
 • Princ Andrew

Vnoučata:

 • Peter Phillips
 • Zara Tindall a její manžel Mike
 • Princ William a Catherine, vévodkyně z Cambridge
 • Princ Harry
 • Princezna Beatrice a manžel Edoardo Mozzi
 • Princezna Eugenie a manžel Jack Brooksbank
 • Lady Louise Windsor
 • James, vikomt Severn

Že budou přítomny všechny děti královny Alžběty II. a prince Philipa a jejich vnoučata, potvrdila i samotná vdova po vévodovi z Edinburghu. Pohřbu se zúčastní i osobní tajemník prince Philipa. Zatím jsou známy dvě osoby, které účast na pohřbu odmítly, a to Meghan Markleová a ministerský předseda Boris Johnson, který sdělil, že si přeje, aby se na poslední rozloučení dostalo více členů rodiny. Za normálních okolností by bylo na vévodově pohřbu okolo osmi stovek hostů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Do obchodu bez respirátoru. Odborníci řekli, kdy a pro koho přestanou platit opatření

Do obchodu bez respirátoru. Odborníci řekli, kdy a pro koho přestanou platit opatření

Američané, kteří dostali dvě dávky vakcíny proti koronaviru, už nemusí nosit roušky ani dodržovat rozestupy, rozhodlo ve čtvrtek Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Půjde Česko ve šlépějích USA? Odborníci jsou pro. Epidemiolog Petr Smejkal z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která radí ministerstvu zdravotnictví, CNN Prima NEWS řekl, kdy by se takové výhody mohly zavést.

Ve vztah Bohuše s Lucií jsem nevěřila. Říkala jsem jí, že se zbláznila, přiznala Sommerová
PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?
V pokoji hotelu nainstaloval kameru a sledoval ženu. Zaměstnanci hrozí dva roky vězení
reklama
reklama
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek
Recept na covid: Česko mělo celoplošně testovat dřív, Dánsko díky tomu nemoc zkrotilo
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Další články
reklama
reklama