Dojemné loučení s Čechem, který padl na Ukrajině: Byl to podivín, ale krásný člověk

V Třebíčí se uskutečnil pohřeb prvního Čecha, který padl v boji na Ukrajině. S Michalem Janíkem se v úterý přišla rozloučit rodina, přátelé a další desítky lidí. Místní válečnému dobrovolníkovi přezdívali Kevin nebo Španěl. Zemřel 10. června po boku kolegů na frontě v doněcké oblasti, když ho zasáhl minometný granát.

Pomáhal při evakuaci běženců, přepravoval nemocné i raněné, zapojil se do dodávek jídla, oblečení i léků. Michal Janík z Třebíče podle kolegů projevoval odvahu už od začátku ruské agrese. „Ta situace tam je vždycky neuvěřitelně vypjatá, všechno běží neskutečně rychle a on dokázal vždycky každého, kdo nebyl s tou situaci ztotožněný, uklidit a nasměrovat přesně tam, kam bylo potřeba,“ popsal Janíkův kamarád Marek Wiesner.

V rodné Třebíči by ještě nedávno nikoho nenapadlo, že se místo opětovného setkání půjdou s Michalem navždy rozloučit. Kamarád Aleš Štěrba přinesl na pohřeb plátno, které padlý Čech vytvořil asi měsíc před svým odjezdem na Ukrajinu.

„My jsme spolu pracovali a bydleli. Michal byl podivín, ale krásný člověk,“ řekl Štěrba s tím, že než odjížděl, bavili se o tom, že se samozřejmě vrátí. Poslední rozloučení trvalo pár desítek minut. Takových barevných pláten prý po Michalovi zůstalo víc a možná je brzy uvidíme na nějaké výstavě na jeho počest.

Tagy: