reklama

Pokrytec Biden? Nevinu Rittenhouse respektoval, pak otočil a rozsudek má za neférový

Osmnáctiletý Kyle Rittenhouse je podle soudu nevinný. Americký prezident Joe Biden s verdiktem souhlasil a vyzval k jeho respektování. O hodinu později v oficiálním prohlášení Bílého domu však podotkl, že chápe rozčarování některých Američanů a sdílí ho s nimi. „Mnozí lidé jsou jeho slovy pohoršeni. Demokraté s ním souhlasí, naopak republikáni mají Rittenhouse za hrdinu,“ reagoval na Bidenova slova v pořadu 360° redaktor webu Echo24.cz Ondřej Šmigol.

reklama

Sledovaný případ 18letého mladíka, který minulý rok na protestech v Kenoshy zastřelil dva lidi a jednoho zranil, skončil zprošťujícím rozsudkem. „Skuteční Američané rozhodnutí přijali spíše pozitivně s tím, že justiční systém funguje správně. Lidé, kteří se o případ zajímali, věděli, že se nemohlo rozhodnout jinak, než že se jednalo o sebeobranu,“ připomenul český novinář.

Mnozí experti se obávají, že se v zemi nyní strhne vlna nepokojů či demonstrací. Podle Šmigola je však situace dosud poměrně klidná. „Zatím se žádné velké akce nekonaly, vše se drží ve slovní rovině,“ podotkl. Na dotaz, jak na rozhodnutí soudu reagují americká média, podotkl, že záleží na jejich filozofii.

„Liberálnější média se nad ním pohoršují a považují to za justiční omyl. Pravicová média ho naopak vzývají jako hrdinu a patriota, který zastavil řádění ve městě,“ podotkl. Mnohé však zaskočilo vyjádření prezidenta Joea Bidena. Ten nejprve krátce po vynesení rozsudku vyzdvihl fungování justice a rozhodnutí poroty respektoval.

„O hodinu později však vydal Bílý dům oficiální vyjádření, ve kterém Biden podotkl, že chápe rozčarování Američanů a jejich pocity s nimi sdílí. Ve stejném smyslu se nyní vyjadřují další demokraté,“ popsal Šmigol. Mnozí proto obrat prezidenta, který v prohlášení mluvil o nefér výsledku, považují za pokrytecký.

„Komentátoři jsou pohoršeni. Jeho první průpovídky přivítali, o hodinu později ho však kritizovali,“ dodal. Z mladíka je nyní svobodný muž. Po osvobození tak poskytl rozhovor známému komentátorovi stanice Fox News. „To vzbudilo pohoršení, protože spolu natáčí o Rittenhousovi dokument. Jinak si užívá svobody. Viděl jsem například, jak byl se svou matkou v hospodě,“ uzavřel Šmigol.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama