reklama

Všude byly bambule a rozlitá čokoláda. Kdo je muž, který měl v SUV najet do davu lidí?

Nejméně pět lidí zahynulo a další desítky utrpěly zranění poté, co vjel v neděli řidič červeného SUV do vánočního průvodu u města Milwaukee v americkém státě Wisconsin. Policie už jednoho člověka kvůli útoku zadržela. Důvod, proč řidič do průvodu vjel, úřady vyšetřují. Podle informací médií měl za volantem sedět 39letý Darrell Brooks, amatérský rapper z Milwaukee, který má za sebou bohatou kriminální minulost.

reklama

„Můžeme potvrdit, že zahynulo pět lidí a přes 40 bylo zraněno. Čísla se ale mohou změnit, protože shromažďujeme další informace,“ uvedla policie města Waukesha, ve kterém k incidentu došlo.

Počet zraněných není jasný i proto, že mnoho lidí odjelo do nemocnice po svých. Nejméně 18 dětí je v souvislosti s incidentem hospitalizováno. Uvedla to dětská nemocnice Childrens Wisconsin v nedalekém Milwaukee. Šéf policie města Waukesha Dan Thompson odmítl zveřejnit podrobnosti o zadržené osobě.

V amerických médiích už ale kolují zprávy o tom, že měl vozidlo řídit 39letý amatérský rapper z Milwaukee Darrell Brooks, který vystupuje pod přezdívkou MathBoi Fly. Vězení opustil 19. listopadu poté, co složil kauci ve výši tisíc dolarů (necelých 23 tisíc korun), a to za obvinění z ublížení na zdraví, výtržnictví, odporu proti policejnímu důstojníkovi a porušení předchozí kauce. Podrobnosti těchto incidentů nejsou známé.

Trestní historie Brookse sahá až do devadesátých let a zahrnuje těžké ublížení na zdraví a další přečiny v různých státech USA, za které byl pravomocně odsouzen, uvedla stanice Fox News. Naposledy byl obviněn 5. listopadu.

Vzhledem k závažnosti zmíněných obvinění i předchozích trestných činů není zatím jasné, proč byla jeho kauce nastavena tak nízko. Policie zatím nekomentovala, zda mohlo jít o teroristický útok.

Spojitost s Rittenhousem?

Dosud není ani známo, že by měl čin něco společného s případem 18letého Kylea Rittenhouse. Ten čelil obviněním z dvojnásobné vraždy a dalších zločinů kvůli loňské střelbě při demonstracích ve Wiscnosinu. Na konci minulého týdne byl ale soudem osvobozen, jednalo se podle něj o sebeobranu. Podle webu Daily Mail Darrell Brooks Rittenhousovo zproštění komentoval, prý se dalo čekat.

Americká média s odvoláním na nejmenovaného policejního činitele uváděla, že vyšetřovatelé pracují s verzí, že řidič mohl ujíždět z místa jiného incidentu. Údajně se jednalo o střet za použití nože. Anonymní zdroj však upozorňoval, že vyšetřování bylo teprve v počátcích a nadále se vyvíjelo.

Tragédie, která zasáhla město Waukesha, byla zachycena na oficiálním videopřenosu a na záběrech natočených mobilními telefony svědků. Na jedné videonahrávce je vidět, jak červený vůz SUV prolomil bariéry a řítí se na ulici, kde se koná průvod. Zvuky kapely střídají výkřiky. Na jiném videu je vidět, jak policie na vozidlo střílí. Podle policejního šéfa Thompsona jeden strážník střílel ve snaze vozidlo zastavit a jeho palba nezasáhla nikoho z účastníků průvodu.

Všude byly bambule s třásněmi a rozlitá horká čokoláda

O totožnosti mrtvých a zraněných nebylo v noci na pondělí k dispozici mnoho informací. Podle prohlášení zveřejněného na Facebooku se incident dotkl i členů a dobrovolníků spojených s klubem „tančících babiček z Milwaukee“. Tamní arcidiecéze zase uvedla, že mezi zraněnými je i katolický kněz a několik farníků a dětí z katolické školy města Waukesha.

„Všude byly bambule s třásněmi a rozlitá horká čokoláda. Musel jsem chodit od jednoho schouleného těla k druhému, abych našel svou dceru,“ řekl Angelito Tenorio, jeden z místních obyvatel, listu Milwaukee Journal Sentinel. Hrozivou scénu popisoval i majitel tanečního centra Chris Germain, který prý v průvodu vedl skupinu asi 70 lidí. „Všude na silnici ležely malé děti, byli tam policisti a záchranáři, několika členům průvodu dávali první pomoc,“ řekl.

O události byl informován americký prezident Joe Biden. „Soucítíme se všemi, kterých se tento hrozný incident dotkl,“ uvedl Bílý dům. Ministr spravedlnosti státu Wisconsin Josh Kaul na Twitteru označil incident za odporný a ujišťoval, že zodpovědné osoby se nevyhnou spravedlnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama