reklama

Policie požádá o prodloužení lhůty v kauze Čapí hnízdo. Na poslední chvíli

Policisté požádají o další prodloužení lhůty pro vyšetřování v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. V pondělí to uvedl web Seznam Zprávy. Lhůta pro skončení vyšetřování byla naposledy prodloužená na konci srpna, stanovena je do poloviny prosince.

reklama

V kauze je obviněn současný premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. O tom je přesvědčena i Mayerová.

K tématu

„Kriminalista požádá o prodloužení lhůty. O tom, dokdy bude prodloužena, rozhodne státní zástupce,“ řekla webu Seznam Zprávy mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala už dříve avizoval, že lhůta se zřejmě protáhne do příštího roku.

Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnilo na akciovou společnost a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Stíhaní jsou dva lidé z původních 11

Policisté původně obvinili celkem 11 osob včetně Andreje Babiše mladšího či tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání současného šéfa poslaneckého klubu ANO a dalších tří lidí však zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Loni také zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale loni 4. prosince po přezkoumání kauzy opět obnovil stíhání předsedy vlády a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Při zdůvodnění svého verdiktu nejvyšší státní zástupce uvedl, že je nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu a navazující judikaturu, stejně jako otázku zavinění Babiše a Mayerové, která žádost o dotaci pro farmu Čapí hnízdo podepsala.

K tématu

Tagy: Andrej Babiš dotace Farma Čapí hnízdo trestní stíhání Čapí hnízdo Policie ČR

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama