Policie požádá o prodloužení lhůty v kauze Čapí hnízdo. Na poslední chvíli

Lhůta v kauze Čapí hnízdo

Policisté požádají o další prodloužení lhůty pro vyšetřování v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. V pondělí to uvedl web Seznam Zprávy. Lhůta pro skončení vyšetřování byla naposledy prodloužená na konci srpna, stanovena je do poloviny prosince.

V kauze je obviněn současný premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. O tom je přesvědčena i Mayerová.

„Kriminalista požádá o prodloužení lhůty. O tom, dokdy bude prodloužena, rozhodne státní zástupce,“ řekla webu Seznam Zprávy mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala už dříve avizoval, že lhůta se zřejmě protáhne do příštího roku.

Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnilo na akciovou společnost a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Stíhaní jsou dva lidé z původních 11

Policisté původně obvinili celkem 11 osob včetně Andreje Babiše mladšího či tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání současného šéfa poslaneckého klubu ANO a dalších tří lidí však zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Loni také zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale loni 4. prosince po přezkoumání kauzy opět obnovil stíhání předsedy vlády a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Při zdůvodnění svého verdiktu nejvyšší státní zástupce uvedl, že je nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu a navazující judikaturu, stejně jako otázku zavinění Babiše a Mayerové, která žádost o dotaci pro farmu Čapí hnízdo podepsala.

Tagy: