Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku v sobotu zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. Řekl to mluvčí hasičů Lukáš Popp. Podle moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka (ANO) vše nasvědčuje tomu, že za požárem je žhářský útok. Policie zadržela jednoho člověka, uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka na sebe zadržený upozornil, patrně šlo podle něj o dlouhodobé sousedské spory. Co do počtu obětí je sobotní požár nejtragičtějším od roku 1990.
Podle Poppa zemřelo 11 lidí z bytu v 11. patře, ve kterém se požár rozhořel. Uhořeli tři dospělí a tři děti. Dalších pět lidí zemřelo po skoku z oken, když se snažili zachránit. Zraněni jsou i dva hasiči a jeden policista.
Podle očité svědkyně, s níž mluvila reportérka CNN Prima NEWS, Kariny Šípkové, zatkla policie muže, který se měl k požáru přiznat. „Do dvou minut tu byla policie a zatkla toho pána, který to zřejmě podpálil. Ptali se ho, zda to bylo úmyslně, a on řekl, že ano,” uvedla Šípková pro CNN Prima NEWS.
Zadržení jednoho člověka potvrdil i ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Konkrétní být ale nechtěl. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) šlo o žhářský útok a policisté mají zadrženého strůjce toho útoku. Šéf moravskoslezských hasičů uvedl, že není normální, aby se požár velmi rychle rozšířil po celém bytě. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v mimořádném vysílání CNN Prima NEWS potvrdil, že zadrženého čeká výslech.
Moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel dále uvedl, že do Bohumína míří také speciální vyšetřovací tým z Prahy.
„Pak musíme identifikovat oběti. Těla jsou poměrně zdevastovaná. Mohu veřejnost uklidnit, že se tady nepohybuje někde volně nějaký pachatel, který je schopen nějakou takovou věc udělat znova. Myslím si, že jsme dobře směrem k pachateli,“ řekl Kužel. Zatím nechtěl specifikovat, zda byl pachatel jeden či více.
Do dvou minut tu byla policie a zatkla toho pána, který to zřejmě podpálil. Ptali se ho, zda to bylo úmyslně, a on řekl, že ano.
Požár v Bohumíně je co do počtu obětí nejtragičtějším od roku 1990. Dosud byl nejhorší požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců. Osm obětí si vyžádal letošní lednový požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, stejně lidí zemřelo i v květnu 1995 při požáru v pražském hotelu Olympik.