Záběry z masakru na škole v USA: Žena rozstřílela dveře, pak zabíjela dospělé i děti

Přijela autem, pak rozstřílela dveře křesťanské školy a chladnokrevně zabila šest lidí, z toho tři děti. Video, které na sociálních sítích zveřejnila tamní policie, ukazuje útržky z běsnění 28leté vražedkyně v americkém Nashvillu. Ženu, která byla vyzbrojena dvěma samopaly, pistolí a velkou zásobou munice, nakonec zastřelili zasahující policisté. Motiv útoku zatím není znám. Podezřelá, která se identifikovala jako transgender, však podle vyšetřovatelů bývala žákyní dané školy.

Jak je vidět z kamerových záznamů, jejichž sestřih na Twitteru zveřejnila nashvillská policie, 28letá útočnice k budově vzdělávacího zařízení Covenant School přijela v klidu pomocí osobního auta značky Honda. Vozidlo zaparkovala v pondělí ráno ve školním kampusu.

Audrey Elizabeth Haleová z auta vystoupila a později násilně vtrhla do budovy soukromé školy. Z videa je patrné, že vstupní dveře u bočního vchodu doslova rozstřílela automatickou zbraní. Žena – vyzbrojena dvěma samopaly, pistolí a velkou zásobou munice – se pak procházela po chodbách křesťanské školy. Střílela po studentech i dalších pracovnících.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Detaily masakru v USA. Děti vraždila mladá žena, měla dvě útočné pušky i plán školy

Když na místo přijeli strážci zákona, Haleová do nich začala pálit zevnitř, konkrétně z okna druhého patra budovy, doplnila nashvillská policie. „Dva policisté na střelbu reagovali, ženu zasáhli a usmrtili ji,“ uvedl na tiskové konferenci mluvčí Don Aaron.

Žena předtím chladnokrevně zastřelila tři žáky, kteří zemřeli při převozu do nemocnice, informovala CNN. Při střelbě usmrtila také tři další pracovníky školy, a to včetně ředitelky Katherine Koonceové, která vzdělávací zařízení s asi 200 žáky a padesátkou zaměstnanců vedla od července 2016.

Střelkyně se identifikovala jako transgender

Policie později doplnila, že Haleová byla bývalou žákyní školy, kterou si vybrala jako cíl. Existuje určité podezření, že střelkyně cítila nechuť k instituci, do níž v minulosti musela chodit, uvedl web NBC News.

Podle policejního náčelníka Johna Drakea se žena identifikovala jako transgender. „Stále jsme v počáteční fázi vyšetřování a není jasné, zda zmíněná skutečnost hrála v tomto incidentu roli,“ dodal. Po prohlídce domova útočnice Drake konstatoval, že policisté nalezli jak plánek přístupů ke škole, tak manifest „s několika poznámkami“. Další materiály s poznámkami našli policisté v zaparkovaném autě.

Pondělní incident je podle databáze listu The Washington Post druhou letošní střelbou na americké škole, při níž někdo přišel o život. Případů, kdy střelci ohrožovali děti na školách v USA, deník eviduje od začátku roku více než deset.

„Je to nechutné a srdcervoucí, nejhorší noční můra každé rodiny,“ reagoval na zprávy z Nashvillu americký prezident Joe Biden. „Musíme udělat víc pro to, abychom zastavili násilí páchané střelnými zbraněmi,“ dodal. Rovněž vyzval Kongres k přijetí zákazu útočných zbraní, tedy opatření po vzoru toho, jaké v USA platilo v letech 1994 až 2004. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová rovněž vyzvala zákonodárce Republikánské strany k podpoře zpřísnění kontrol při prodeji zbraní.

Tagy: