Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 298,1 miliardy korun z červencových 279,4 miliardy korun. Informovalo o tom ve středu v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun.
Celkové příjmy rozpočtu ke konci srpna meziročně stouply o 16,7 miliardy na 946,1 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 29,4 miliardy na 820,9 miliardy korun, zatímco samotné příjmy z daní bez pojistného meziročně klesly o 10,3 miliardy na 429 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci srpna pak meziročně stouply o 84,5 miliardy na 1,2442 bilionu korun.
Euforii střídá lítost a pláč. Lidé své peníze zhodnocují v emocích i opilosti a chybují
Inflace drtí úspory domácností. Drobní střadatelé proto hledají způsoby, jak své peníze před zdražováním ochránit. A často se dopouštějí chyb. Až dvě třetiny investorů litují svého rozhodnutí v oblasti financí. Skoro dvě pětiny kvůli tomu dokonce špatně spí a každý třetí kupuje nebo prodává finanční aktiva, když je opilý. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Magnify Money.
„Protiepidemická opatření uplatňovaná především v prvním čtvrtletí tohoto roku negativně dopadala na daňové výnosy státního rozpočtu. Jejich pokles je navíc prohlubován snížením zdanění práce, kapitálu či majetku a dále změnou rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů,“ uvedlo MF.
Ministerstvo zároveň informovalo, že ze státního rozpočtu na boj s pandemií koronaviru šlo od loňského března do konce letošního srpna 422,1 miliardy korun. Přímá opatření například v podobě kompenzačních bonusů, programů Antivirus a dalších programů si vyžádaly 274,1 miliardy Kč. Odklad záloh daní vyčíslil úřad na 32 miliard korun a výdaje na zdravotnictví v podobě nákupu ochranných prostředků, odměn zdravotníkům nebo oddlužení vybraných nemocnic na 116 miliard korun. Za letošní leden až srpen MF celkovou pomoc z rozpočtu vyčíslilo na 204 miliardy korun.
Bude chybět kolem 400 miliard
„Na příjmové straně pomohly k lepšímu výsledku zejména přímé daně. Inkaso daně z příjmu právnických osob již po započítání pololetní zálohy dosáhlo objemu plánovaného pro celý letošní rok. Lepší vývoj oproti plánu je vidět i na dani z příjmu fyzických osob a pojistném,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky František Táborský. Pod plánem se podle něho naopak stále pohybují nepřímé daně v čele se spotřební daní.
Ministerstvo navrhuje nižší schodek rozpočtu. Pomohou prý daňové příjmy a evropské dotace
Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl činit 376,6 miliardy korun. Jedná se o 13,4 miliardy korun méně oproti prvnímu návrhu z letošního června. Příjmy ministerstvo financí (MF) v novém návrhu zvýšilo proti červnové verzi o 57,6 miliardy na 1 543,3 miliardy korun a výdaje o 44,2 miliardy korun na 1 919,9 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo ve středu.
Přestože podle Táborského tlak na další prohlubování rozpočtového schodku slábne, očekává celoroční deficit ve výši 400 miliard korun. „Výsledky za poslední dva měsíce však naznačují, že by výsledný deficit mohl být i mírně nižší,“ dodal.
Je třeba mít plán konsolidace
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda naopak počítá s tím, že českému státnímu rozpočtu bude koncem roku chybět více než 400 miliard. „Z necelých 300 miliard korun srpnového schodku se tak prohloubí ještě o zhruba 110 miliard,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Podle Kovandy však k rozvratu veřejných rozpočtů nedošlo. „Současně je ale třeba přijít co možná nejdříve s věrohodným plánem konsolidace veřejných financí pro příštích deset let,“ dodal.
Tempo prohlubování schodku státního rozpočtu bylo dle středečních údajů ministerstva financí v srpnu vyšší než v červnu a červenci. stále však citelně zaostalo za dubnovým či květnovým tempem. Nic to však nemění na tom, že tuzemský státní rozpočet letos vykáže historicky rekordní schodek, mírně přesahující 400 miliard korun. Z necelých 300 miliard korun srpnového schodku se tak prohloubí ještě o zhruba 110 miliard.
Schodek státního rozpočtu dosáhl v srpnu 298 mld. Kč, byl tak o 68 mld. Kč vyšší než loni. Obecně však pro letošní rok míří pod 400 mld. Kč, - o to více zní aktualizovaný návrh deficitu na příští rok ve výši 377 mld. Kč za neopodstatněně vysoký pic.twitter.com/TS6YkmIlKu
— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) September 1, 2021
„Schodek státního rozpočtu dosáhl v srpnu 298 mld. Kč, byl tak o 68 mld. Kč vyšší než loni. Obecně však pro letošní rok míří pod 400 mld. Kč, o to více zní aktualizovaný návrh deficitu na příští rok ve výši 377 mld. Kč za neopodstatněně vysoký,“ uvedl na Twitteru Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Na celý rok je schválen schodek 500 miliard
V případě výdajů rostly běžné výdaje. Na běžných výdajích stát ke konci srpna vydal 1,16 bilionu korun, meziročně o 94,7 miliardy více. Kapitálové výdaje naopak meziročně klesly o 10,2 miliardy na 84,2 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá za celý rok s kapitálovými výdaji 187,5 miliardy korun.
Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci srpna 463,6 miliardy korun, meziročně o 13,1 miliardy korun více. Z toho na důchody šlo 354,2 miliardy korun.
Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje nově schodek 376,6 miliardy korun.