reklama

Rozpočet upadá do katastrofálního stavu. Bude třeba lépe danit, říká Niedermayer

Koronavirus výrazně přibrzdil ekonomiku. Vlády se pokusily krizi překonat tím, že zavedly státní příspěvky a věřily, že se tak podaří těžkou situaci rychle překonat. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. Podle politika čeká Česko nepředstavitelný úkol s umazáváním deficitu rozpočtu.

reklama

Dle ekonoma a europoslance Luďka Niedermayera je pozitivní, že se ekonomika po hluboké krizi poměrně rychle restartovala a že zafungovaly vládní podpory. „Nyní je poptávka vysoká. Například automobilky nejsou schopny dodat tolik vozů, kolik by mohly, protože nemají mikročipy. To bude zřejmě souviset s tím, že někdo před mnoha měsíci očekával, že oživování ekonomiky bude velmi pomalé a poptávka nižší,“ popsal Niedermayer v pořadu K věci.

Česká bankovní asociace ve své prognóze uvedla, že ekonomika roste 3,5procentní rychlostí a příští rok se toto číslo ještě zvýší. Běžní lidé ale podle Niedermayera vnímají spíše postupné zdražování. „Inflace je mnohem intenzivnější, než by ekonomové očekávali. Firmy nepočítaly s tím, že se ekonomika otočí tak rychle. V okamžiku, kdy je poptáváno více zboží, než kolik jsou firmy schopny vyrobit, řeší to zdražením,“ vysvětlil ekonom. Růst cen mohou povzbuzovat také velmi nízké úrokové sazby.

Na situaci po koronaviru reaguje řada firem. Mnoho restaurací zdražilo. „Chápu podnikatele, kteří rok byli v nesmírně těžké situaci, a když teď mají možnost o trochu zdražit a zvýšit si své příjmy, tak to udělají. Pokud jste firma a lidé chtějí dvakrát více výrobků, než jste schopni dodat, tak proč byste nezdražili,“ pronesl Niedermayer.

Rekordní schodek

„Když se podíváme na česká data o koronaviru, je jasné, že jsme udělali něco strašně špatně. Máme jeden z nejvyšších počtů obětí. A to je vyšší cena než pokles HDP,“ uvedl Niedermayer.

Pokles ekonomiky byl v České republice totiž průměrný. Na rozdíl od lidí neutrpěla takový zásah, což podle europoslance podrývá důvěru ve stát. „Pokud není schopen ochránit zdraví svých občanů, mnoho lidí mu pak nedůvěřuje,“ vysvětlil.

Schodek státního rozpočtu už v červenci dosáhl hodnoty téměř 280 miliard korun. Pro letošní rok se očekává jeho celková výše kolem 400 miliard korun. Podle Niedermayera se ale není třeba kvůli výsledkům stresovat, neboť jsou zapříčiněny státní podporou ekonomiky, která byla dle jeho slov správným krokem. Problém vidí příští rok. „Zatímco velká část zemí bude mít rozpočet v relativně slušné podobě, ten České republiky bude podle prognózy ministerstva financí v katastrofálním stavu,“ konstatoval.

Lepší výběr daní

Podle Niedermayera vláda neměla například zavádět slevu na jízdném, protože si to rozpočet nemohl dovolit. Následovalo zrušení daně z nemovitostí, která znamenala podstatný příjem pro stát, aniž by vláda řekla, jak tento deficit nahradí.

„Po volbách bude potřeba přijmout opatření. Strukturální deficit bude zhruba 300 miliard a nová vláda by z něj měla 150 až ⁠200 miliard umazat, což je ale nepředstavitelný úkol,“ řekl Niedermayer. Podle něj by krokem ke zlepšení mohl být lepší výběr daní. „Nízké zdanění práce bude třeba zachovat a zdroje se budou hledat jinde. První, co člověka napadne, jsou spotřební daně, například z alkoholu a cigaret, nebo uhlíkové daně,“ dodal Niedermayer.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil
Volby 2021

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise
Cestování

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové
Volby 2021

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Hrdina, který překonal rakovinu, i dopingový lump. Cyklista Armstrong slaví 50 let

Nejprve byl vedle Eddieho Merckxe považován za možná nejlepšího cyklistu všech dob. Hned sedmkrát vyhrál nejslavnější závod Tour de France, ke statusu hrdiny a nezdolného bojovníka mu dopomáhalo, že ještě před největšími úspěchy dokázal překonat rakovinu varlat. Jeho renomé však utrpělo definitivní zásah ve chvíli, kdy přišel s dopingovým „coming outem“. Lance Armstrong slaví 18. září 50 let.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Choupenitch: Jsem průkopník, bořím mantinely. Gratulace mě netankují, zájem dětí ano

Šermířské kluby v Česku jsou pod náporem nových zájemců, potřebují další trenéry. Hrdý na tento fakt může být Alexander Choupenitch, jehož bronzová medaile z olympijských her v Tokiu posloužila jako nejlepší možná vábnička. „Po covidovém roce už třeba některé děti chtěly se šermem končit, teď do něj mají velkou chuť,“ těší 27letého fleretistu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama