reklama

Politici si nechtěli přiznat, že tečka nebude, říká šéf JIP. Popsal, jak se schvalují vakcíny

Komunikace na poli očkování byla ze strany politiků nešťastná. Zřejmě si nechtěli přiznat tu chybu, že žádná tečka nebude, řekl přednosta ARO a JIP vinohradské nemocnice František Duška. Vakcíny proti nemoci COVID-19 jsou podle něj nejlepší, byť nedokonalou zbraní. V pořadu 360° rovněž popsal, jakým způsobem se schvalují koronavirové vakcíny na evropské úrovni, a ujistil, že jde o bezpečné preparáty.

reklama

Duška ve vysílání CNN Prima NEWS předně vyzval lidi, aby se před vánočními svátky nechali očkovat posilovacími dávkami a ideálně i testovat. Třebaže počty nakažených už nerostou tak dramaticky jako před nedávnem, nemocnice mají stále plné ruce práce. „Než pojedete za svou babičkou, která ještě nedostala třetí dávku, nechte se, prosím, otestovat,“ poprosil veřejnost.

Následně také vysvětlil schvalovací proces Evropské lékové agentury (EMA) u vakcín proti koronaviru, který podle některých odpůrců očkování probíhal až příliš rychle. Tvrdí proto, že dané preparáty nejsou dostatečně otestované ani bezpečné. Duška ale ve vysílání CNN Prima NEWS ujistil, že tomu tak není.

„Když registrujete lék v emergentním režimu, jsou tam fáze postupného zkoušení. Mezi nimi jsou dlouhé přestávky, kdy vědci shánějí peníze. Pak přinesou ke schválení tlustý balík dokumentů,“ začal přednosta. Poté na půdě EMA probíhá pečlivé přezkoumání veškerých dostupných materiálů, na jehož konci je v případě nezávadnosti a dostatku dat povolení k použití.

U vakcín proti nemoci COVID-19 byla ale situace dramaticky odlišná hned v několika faktorech. Velkou roli v tom sehrál tzv. rolling review neboli postupné přezkoumávání preparátu. Vlády hned několika zemí do výzkumu vakcín nalily enormní množství peněz, které by vědci jindy museli zdlouhavě shánět. Tím se proces testování a schvalování významným způsobem zrychlil, zkrátka se nemuselo na nic čekat.

„Všichni výzkumníci a firmy navíc otevřeli karty a pustili evropskou agenturu do všech fází vývoje, aby to dozorovala a spolupracovala (na vyhodnocování). Rolling review znamená, že preparát povolují postupně, jak data přicházejí. V žádném případě tím ale není jakkoliv kompromitován dozor nad účinností, bezpečností nebo výrobními procesy,“ pokračoval Duška v pořadu 360°.

„Ve chvíli, kdy vakcínu autorizovali, věděli, že je účinná na nějakou dobu. Co se stane za rok, to nemohl nikdo tušit. Vakcíny dostaly čtyři miliardy lidí – nebo i více. Data se nakumulovala tak, že lze téměř s jistotou říci, že jsou bezpečné,“ doplnil přednosta ARO a JIP.

Vakcína je nejlepší, byť nedokonalá zbraň

Samotný proces postupného přezkoumávání je nicméně stále otevřený, aby mohly vznikat i vylepšené verze vakcín, které by si poradily i s dalšími variantami koronaviru. „Dříve nebo později budeme mít polyvalentní vakcínu, která bude pokrývat v dané sezóně přítomné varianty,“ odhadl Duška směřování výzkumu.

Uznal ale, že komunikace okolo vakcín nebyla v případě českých politiků úplně nejšťastnější. „Lidé, kteří tomu rozuměli, mohli předvídat, že bude třídávkové schéma. Byl to nešťastně zvolený marketing. Museli byste se zeptat politiků – možná je to tím, že si nechtěli přiznat chybu, že to žádná tečka není. Že to je nejlepší, byť nedokonalá zbraň, kterou proti této hnusné nemoci máme,“ konstatoval Duška ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu
Velká Británie

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama