Politici si nechtěli přiznat, že tečka nebude, říká šéf JIP. Popsal, jak se schvalují vakcíny

360° 9.12.2021

Komunikace na poli očkování byla ze strany politiků nešťastná. Zřejmě si nechtěli přiznat tu chybu, že žádná tečka nebude, řekl přednosta ARO a JIP vinohradské nemocnice František Duška. Vakcíny proti nemoci COVID-19 jsou podle něj nejlepší, byť nedokonalou zbraní. V pořadu 360° rovněž popsal, jakým způsobem se schvalují koronavirové vakcíny na evropské úrovni, a ujistil, že jde o bezpečné preparáty.

Duška ve vysílání CNN Prima NEWS předně vyzval lidi, aby se před vánočními svátky nechali očkovat posilovacími dávkami a ideálně i testovat. Třebaže počty nakažených už nerostou tak dramaticky jako před nedávnem, nemocnice mají stále plné ruce práce. „Než pojedete za svou babičkou, která ještě nedostala třetí dávku, nechte se, prosím, otestovat,“ poprosil veřejnost.

Následně také vysvětlil schvalovací proces Evropské lékové agentury (EMA) u vakcín proti koronaviru, který podle některých odpůrců očkování probíhal až příliš rychle. Tvrdí proto, že dané preparáty nejsou dostatečně otestované ani bezpečné. Duška ale ve vysílání CNN Prima NEWS ujistil, že tomu tak není.

„Když registrujete lék v emergentním režimu, jsou tam fáze postupného zkoušení. Mezi nimi jsou dlouhé přestávky, kdy vědci shánějí peníze. Pak přinesou ke schválení tlustý balík dokumentů,“ začal přednosta. Poté na půdě EMA probíhá pečlivé přezkoumání veškerých dostupných materiálů, na jehož konci je v případě nezávadnosti a dostatku dat povolení k použití.

U vakcín proti nemoci COVID-19 byla ale situace dramaticky odlišná hned v několika faktorech. Velkou roli v tom sehrál tzv. rolling review neboli postupné přezkoumávání preparátu. Vlády hned několika zemí do výzkumu vakcín nalily enormní množství peněz, které by vědci jindy museli zdlouhavě shánět. Tím se proces testování a schvalování významným způsobem zrychlil, zkrátka se nemuselo na nic čekat.

„Všichni výzkumníci a firmy navíc otevřeli karty a pustili evropskou agenturu do všech fází vývoje, aby to dozorovala a spolupracovala (na vyhodnocování). Rolling review znamená, že preparát povolují postupně, jak data přicházejí. V žádném případě tím ale není jakkoliv kompromitován dozor nad účinností, bezpečností nebo výrobními procesy,“ pokračoval Duška v pořadu 360°.

„Ve chvíli, kdy vakcínu autorizovali, věděli, že je účinná na nějakou dobu. Co se stane za rok, to nemohl nikdo tušit. Vakcíny dostaly čtyři miliardy lidí – nebo i více. Data se nakumulovala tak, že lze téměř s jistotou říci, že jsou bezpečné,“ doplnil přednosta ARO a JIP.

Vakcína je nejlepší, byť nedokonalá zbraň

Samotný proces postupného přezkoumávání je nicméně stále otevřený, aby mohly vznikat i vylepšené verze vakcín, které by si poradily i s dalšími variantami koronaviru. „Dříve nebo později budeme mít polyvalentní vakcínu, která bude pokrývat v dané sezóně přítomné varianty,“ odhadl Duška směřování výzkumu.

Uznal ale, že komunikace okolo vakcín nebyla v případě českých politiků úplně nejšťastnější. „Lidé, kteří tomu rozuměli, mohli předvídat, že bude třídávkové schéma. Byl to nešťastně zvolený marketing. Museli byste se zeptat politiků – možná je to tím, že si nechtěli přiznat chybu, že to žádná tečka není. Že to je nejlepší, byť nedokonalá zbraň, kterou proti této hnusné nemoci máme,“ konstatoval Duška ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy: