Respirátor a očkování. Experti radí, kdy budou návštěvy rodičů o Vánocích bezpečné

Lukáš Pollert a Zdeněk Hostomský v pořadu Co Čech, to politik!

Co Čech, to politik! (1209)

Vláda doporučuje lidem, aby omezili přes Vánoce kontakty. Odborníci z lékařské branže v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS řekli, za jakých podmínek budou rodinné návštěvy bezpečné. Lékař Lukáš Pollert a biochemik Zdeněk Hostomský navíc zdůraznili, že návštěvy rodičů jsou potřeba.

Mám 91letého dědečka po třetí dávce vakcinace, je očkován i proti chřipce, uvedl moderátor Petr Suchoň a zeptal se, zda může svého příbuzného o Vánocích navštívit.

„Pokud jste očkovaný, navštivte ho. A když si chcete být úplně jistý, jděte na PCR test těsně před tím. Pro tyto lidi je psychicka důležitá součást života,“ odpověděl Hostomský. „Ale s respirátorem,“ dodal lékař a biochemik Aleksi Šedo.

Podle lékaře Lukáše Pollerta by děti měly své rodiče navštěvovat. „Samozřejmě v respirátoru, ale musíte je vidět. Ujištění přes telefon nemusí být vždy pravda,“ podotkl olympijský vítěz v kanoistice z Barcelony 1992.

Odborníci také odhadli, jak budou vypadat letošní Vánoce, která nás čekají přibližně za dva týdny, z pohledu zaplněnosti nemocnic. Názor měli vcelku jasný.

„Dopady na nemocnice mají dva až tři týdny zpoždění. Po Novém roce už to bude mnohem lepší,“ uvedl Hostomský. „Můžeme si to spočítat. Přes Vánoce budou plné nemocnice,“ dodal Šedo.

Pollert: Žádného antivaxera neznám

Došla řeč i na ty, kteří se mohou nechat očkovat proti covidu, ale odmítají. Pollert prohlásil, že žádného takzvaného antivaxera neznal a ani nezná. „Všichni jsme něčím očkovaní. Antivaxeři jsou imaginární skupina lidí živená médii. Jsou jen dvě skupiny lidí, které se proti sobě štvou,“ konstatoval.

Šedo měl ale trochu jiný názor. „Vnímám, že jsou tady antivaxeři a vaxeři. V každé skupině je tvrdé jádro jako u Sparty nebo Slavie. Nebudu ale skupiny s kluby spojovat, abych někoho nenaštval,“ řekl s úsměvem.

Hostomský zopakoval, že očkování je nejlepší praktická cesta z pandemie. „Vakcíny v rychlém čase jsou triumf vědeckého výzkumu. Teď přijdou antivirotika. Záleží ale na symptomech, když vám nic není, pilulku si nevezmete. Ale když budete mít příznaky a řeknete si, že by to mohl být covid, pilulku si dáte,“ naznačil další vývoj v boji s virem.

Tagy:
očkování Vánoce politika Lukáš Pollert koronavirus COVID-19 Aleksi Šedo Zdeněk Hostomský Co Čech, to politik!