reklama

Respirátor a očkování. Experti radí, kdy budou návštěvy rodičů o Vánocích bezpečné

Vláda doporučuje lidem, aby omezili přes Vánoce kontakty. Odborníci z lékařské branže v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS řekli, za jakých podmínek budou rodinné návštěvy bezpečné. Lékař Lukáš Pollert a biochemik Zdeněk Hostomský navíc zdůraznili, že návštěvy rodičů jsou potřeba.

reklama

Mám 91letého dědečka po třetí dávce vakcinace, je očkován i proti chřipce, uvedl moderátor Petr Suchoň a zeptal se, zda může svého příbuzného o Vánocích navštívit.

„Pokud jste očkovaný, navštivte ho. A když si chcete být úplně jistý, jděte na PCR test těsně před tím. Pro tyto lidi je psychicka důležitá součást života,“ odpověděl Hostomský. „Ale s respirátorem,“ dodal lékař a biochemik Aleksi Šedo.

Podle lékaře Lukáše Pollerta by děti měly své rodiče navštěvovat. „Samozřejmě v respirátoru, ale musíte je vidět. Ujištění přes telefon nemusí být vždy pravda,“ podotkl olympijský vítěz v kanoistice z Barcelony 1992.

Odborníci také odhadli, jak budou vypadat letošní Vánoce, která nás čekají přibližně za dva týdny, z pohledu zaplněnosti nemocnic. Názor měli vcelku jasný.

„Dopady na nemocnice mají dva až tři týdny zpoždění. Po Novém roce už to bude mnohem lepší,“ uvedl Hostomský. „Můžeme si to spočítat. Přes Vánoce budou plné nemocnice,“ dodal Šedo.

Pollert: Žádného antivaxera neznám

Došla řeč i na ty, kteří se mohou nechat očkovat proti covidu, ale odmítají. Pollert prohlásil, že žádného takzvaného antivaxera neznal a ani nezná. „Všichni jsme něčím očkovaní. Antivaxeři jsou imaginární skupina lidí živená médii. Jsou jen dvě skupiny lidí, které se proti sobě štvou,“ konstatoval.

Šedo měl ale trochu jiný názor. „Vnímám, že jsou tady antivaxeři a vaxeři. V každé skupině je tvrdé jádro jako u Sparty nebo Slavie. Nebudu ale skupiny s kluby spojovat, abych někoho nenaštval,“ řekl s úsměvem.

Hostomský zopakoval, že očkování je nejlepší praktická cesta z pandemie. „Vakcíny v rychlém čase jsou triumf vědeckého výzkumu. Teď přijdou antivirotika. Záleží ale na symptomech, když vám nic není, pilulku si nevezmete. Ale když budete mít příznaky a řeknete si, že by to mohl být covid, pilulku si dáte,“ naznačil další vývoj v boji s virem.

Tagy:
očkování Vánoce politika Lukáš Pollert koronavirus COVID-19 Aleksi Šedo Zdeněk Hostomský Co Čech, to politik!

Hlavní zprávy

Olympiáda plná robotů. Sportovcům doručí jídlo i dezinfekci, pomohou jim s tréninkem

Blížící se olympijské hry v Pekingu mají být připraveny odrážet útoky covidu ještě více než loňský letní sportovní svátek v japonském Tokiu. Olympionici musí respektovat rozsáhlý a přísný manuál, který říká, co všechno v pandemické době smí, respektive spíše nesmí. A pro to, aby nákaza nezhatila olympijské sny a cíle, jsou čínští pořadatelé odhodláni udělat vše. Třeba do služby povolat roboty.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama