Poslední překážkou Brazílie. Anglie už vyhlíží finále MS, Katařany stihl naštvat trenér

Stejně jako na loňském fotbalovém Euru budou patřit Angličané mezi favority i na letošním světovém šampionátu v Kataru. Anglická média ihned po losu základních skupin začala mapovat scénáře, jak se jejich miláčci dostanou do vysněného finále. A trenér anglické reprezentace Gareth Southgate už si mezitím dokázal organizátory mistrovství znepřátelit.

Írán, USA a někdo z trojice Wales, Skotsko a Ukrajina. To jsou soupeři Anglie v základní skupině B na MS v Kataru, kteří nebudí podle britských novinářů příliš velký respekt. Všichni počítají, že tým kolem útočníka Harryho Kanea postoupí do vyřazovacích bojů, ideálně z prvního místa.

„Pokud Anglie vyhraje skupinu, střetne se s druhými ze skupiny A. To znamená, že budeme čelit Kataru, Nizozemsku, Senegalu, nebo Ekvádoru,“ predikují anglická média a nejčastěji zmiňují variantu, že se jejich fotbalisté v osmifinále utkají s africkými šampiony ze Senegalu. To, že by Albion skončil už ve skupině, si nikdo nepřipouští.

Ve čtvrtfinále bychom se potkali s posledními mistry světa z Francie. Ale jen za předpokladu, že i oni vyhrají svou skupinu a následně porazí nejspíše Argentinu, Mexiko, nebo Polsko,“ mapuje další cestu turnajem Sky News.

Angličané, jak jinak, zápas samozřejmě zvládnou a postoupí mezi elitní čtveřici šampionátu. Tam se okruh možných protivníků logicky rozšiřuje, ale britskému tisku se zdá, že by došlo na další bitvu evropských gigantů.

„Belgie, Španělsko, nebo Německo,“ odhaduje web Mirror soupeře pro utkání, ve kterém se rozhodne, kdo se utká o titul mistra světa, a kdo bude usilovat „jen“ o bronz. No a s kým se mají svěřenci kouče Garetha Southgatea utkat o trofej, kterou Anglie naposledy získala v roce 1966? „Čtyřnásobní vítězové z Brazílie by mohli být poslední překážkou, kterou budeme muset překonat,“ predikuje Sky News.

Anglie mezi favority i podle sázkových kanceláří

Samozřejmě, jakákoliv cesta do závěrečných bojů má mnoho proměnných a lze jen odhadovat podle papírových předpokladů, na koho může daný tým narazit. Na druhou stranu, finále mezi Anglií a Brazílií nemusí být vůbec nereálné. I české sázkové kanceláře řadí tyto dvě reprezentace na úplnou špici žebříčku favoritů.

Dá se předpokládat, že Angličané nebudou po posledním Euru hraném v roce 2021 patřit mezi miláčky ostatních fanoušků. Jen vzpomeňme, jaké kontroverze provázely jejich postup do finále na domácím londýnském stadionu Wembley – od simulování až po laser v obličeji dánského brankáře Kaspera Schmeichela v semifinálovém duelu. Itálie nakonec zvítězila po penaltovém rozstřelu a zhatila tak sen domácích o prvním titulu mistrů Evropy.

Angličané to nemají jednoduché ani v Kataru, a to turnaj začíná netradičně až ve druhé polovině listopadu. Trenér Southgate totiž opakovaně prohlásil, že je „velká škoda“, že část anglických příznivců na mistrovství světa nepojede kvůli nespokojenosti s tamními poměry.

Probereme to z očí do očí, vzkazuje organizátor

Měl na mysli obvinění týkající se zacházení s migrujícími pracovníky a nedodržování lidských práv. Nutno dodat, že samotné přidělení pořádání Kataru vyvolává po celém světě kontroverze a zprávy o tisících mrtvých dobrovolníků během stavby nových stadionů se ukazují stále reálnější.

Jenže výkonný ředitel mistrovství Nasser Al Khater vyzval Southgatea, aby „pečlivě volil slova“. „Doufám, že vše probereme z očí do očí. Kdo z anglického týmu byl v Kataru? Vychází ve svých názorech a veřejných prohlášeních z toho, co si přečetl? Protože je to trochu problém, když zakládáte názor, o kterém velmi hlasitě mluvíte, na věcech, které jste jen četli,“ opřel se do trenéra v rozhovoru pro Independent.

Bez ohledu na podmínky turnaje si Southgate věří. „V průběhu čtyř let jsme podávali konzistentní výkony a jsme jedním z týmů, které by mohly tento turnaj vyhrát. Pokud se stejně jako na Euru dostaneme do finále, je vítězství reálné,“ zdůraznil.

Složení skupin na MS ve fotbale 2022

  • skupina A: Katar, Nizozemsko, Senegal, Ekvádor
  • skupina B: Anglie, USA, Írán, Wales/Skotsko/Ukrajina
  • skupina C: Argentina, Mexiko, Polsko, Saúdská Arábie
  • skupina D: Francie, Dánsko, Tunisko, Austrálie / Peru / Spojené arabské emiráty
  • skupina E: Španělsko, Německo, Japan, Kostarika / Nový Zéland
  • skupina F: Belgie, Chorvatsko, Maroko, Kanada
  • skupina G: Brazílie, Švýcarsko, Srbsko, Kamerun
  • skupina H: Portugalsko, Uruguay, Jižní Korea, Ghana

Tagy:
Anglie Brazílie vítězství Írán finále Senegal fotbal USA sport Mistrovství světa v Kataru 2022 skupina Gareth Southgate Albion Nasser Al Khater