Byl to jeden z největších fotbalových šoků za poslední roky. Itálie v baráži o mistrovství světa v Kataru drtivě tlačila na Severní Makedonii, nicméně gól dát nedokázala. A tak stačila jedna akce balkánské reprezentace, která jí zajistila postup do finále a „skvadru azzurru“ ponechala v obrovském zklamání. Úřadující evropští šampioni si podruhé za sebou nezahrají světovou událost. Nebo bude nakonec všechno jinak?
Stále existuje zcela titěrná šance na to, že parta trenéra Roberta Manciciho okusí trávníky v Kataru. Byť sama pro to nemůže udělat nic. Šampionát jí mohou v extrémním případě přihrát události z jiné části světa.
V úterý si Itálie namísto finále baráže zahrála po vypadnutí pouze přátelské utkání s Tureckem a ve stejný den se v asijské části kvalifikace představil Írán. Ten už měl před závěrečným střetnutím s Libanonem jistý postup na mistrovství světa. Šlo jen o to, jestli v tabulce skončí před Jižní Koreou, nebo za ní, každopádně oba týmy díky své dominanci držely místenku na šampionát v rukou.
Po Jabulanim nebo Brazuce přichází Al Rihla. Čím se míč pro MS liší od předchůdců?
Fotbaloví fajnšmekři při myšlenkových návratech k uplynulým šampionátům rádi vzpomínají nejen na hezké góly, ale také na předměty, které po nezapomenutelných střelách skončily v bráně. S Eurem 2004 se pojí Roteiro, s mistrovstvím světa 2010 zase Jabulani. Co všechno předvedou s míčem reprezentace na letošním „mundialu“ v Kataru, zatím nikdo neví. Ale teď už je jisté, že se bude kouzlit s Al Rihlou.
Duel s libanonskou reprezentací v druhém největším íránském městě Mašhad skončil vítězstvím domácích 2:0. Stadion pro 25 tisíc diváků byl více než slušně zaplněný, ale stále na tribunách zbylo zhruba dva tisíce volných míst. Na nich měla sedět dvoutisícovka fanynek, jenže těm byl při příchodu ke stadionu vstup zakázán. Jak je známo, ženy v Íránu mají značně omezená práva, kvůli čemuž čelí i odepřenému přístupu na mnoho sportovních a kulturních akcí. Ale zrovna na fotbal už se v minulosti podívaly a myslely si, že navštíví i střetnutí s Libanonem.
Vzhledem k tomu, že už v minulosti FIFA varovala Írán před tím, aby se nevpuštění žen na stadion neopakovalo, nabídla italská média teorii, co by mohlo následovat. Přicházejí s tím, že právě FIFA i Asijská fotbalová konfederace jsou diskriminačním krokem Íránu velmi znepokojeny. Konkrétně weby Sport Mediaset, Sky Sport Italia a Sportitalia tvrdí, že to znamená titěrnou možnost, že by kvalifikovaný Írán mohl být potrestán vyloučením z Kataru.
MS ve fotbale 2022
Podle FIFA je to utopie
Pokud by k tomu došlo, jednou z variant, jak zaplnit vzniklé místo, by podle italských novinářů bylo řídit se žebříčkem FIFA. A v něm se ze všech týmů, které na MS nepostoupily, suverénně nejvýše nachází právě Itálie.
Ovšem to je spíše jen zbožné přání celého Apeninského poloostrova. „Squadra azzurra“ bude téměř jistě na „mundialu“ chybět, protože žádný tým v historii nebyl vyhozen z mistrovství světa po kvalifikování se – šlo by o bezprecedentní krok. I členka Rady FIFA Evelina Christillinová označila úsilí o nahrazení Íránu za utopické. Je navíc velmi pravděpodobné, že pokud by byl asijský stát skutečně vyloučen, bude nahrazen někým z jeho kontinentu.
Severní Makedonie po skalpu mistrů Evropy další senzaci ve finále baráže nepřidala. Měla velmi těžký los, který jí do cesty postavil Portugalce. A Cristiano Ronaldo se svými spoluhráči nezklamali – po výhře 2:0 podle předpokladů nebudou na katarském mistrovství světa chybět.