Pospíšil o kauze Dozimetr: Doufám, že policisté vědí, co dělají. S Fremrem jsem skončil

Kauza Dozimetr se nadále rozrůstá a dopadá také na některé bývalé, ale i současné členy TOP 09. Předsednictvo strany například v úterý vyzvalo svého bývalého předsedu Jiřího Pospíšila, aby přestal spolupracovat se svým poradcem Jiřím Fremrem, který je ve vyšetřovacích spisech rovněž zmiňován. Pospíšil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že příslušné kroky učinil již v pondělí večer, tedy ještě před usnesením celostátního předsednictva.

Dnes vás předsednictvo TOP 09 vyzvalo, abyste ukončil spolupráci se svým poradcem Jiřím Fremrem, který je spojován s kauzou kolem bývalého náměstka pražského primátora za STAN Petra Hlubučka. Co na postoj vašich spolupracovníků říkáte?
Již včera (v pondělí, pozn. red.) jsem jasně pana kolegu Fremra vyzval, aby odešel z TOP 09. Ještě před dnešním jednáním předsednictva tedy sám vystoupil. Stejně tak jsem jej vyzval, aby se stáhl z veřejného života, a tím pádem samozřejmě končí také naše spolupráce, byť měla pouze externí charakter. Protože pokud pobíhá na takovýchto večírcích, nebo kde, tak to je pro mě naprosto nepřijatelné. Také je nepřijatelné, aby do doby, než se kauza vyšetří, byl Jiří Fremr spojován s pražskou TOP 09. Říkám to v situaci, kdy Jiří Fremr není obviněný ani podezřelý. Podle informací, co se objevují v médiích, není pan Fremr osobou, která by byla součástí oné zločinecké skupiny. Přesto se ztotožňuji s usnesením celostátního předsednictva, pouze konstatuji, že jsem ty kroky uskutečnil již včera.

Ve spisu, který mají některá media k dispozici, například zaznívá, že měl pan Fremr přímo seznámit podnikatele a zřejmě hlavní postavu kauzy Dozimetr Michala Redla s dnes již bývalým náměstkem pražského primátora Petrem Hlubučkem. O tom jste věděl?
Ne. Tohle jsou věci, o kterých dost pochybuji a vůbec o nich nic nevím. Ze spisu vychází tahle jedna informace. Velmi důrazně pochybuji, že by Jirka Fremr mohl něco takového dělat ve chvíli, kdy se jedná o lidi ze STAN a lidi ze Zlínského kraje. Tyhle informace já nemám.

Takže vy si nemyslíte, že by se mohl pan Fremr dopustit něčeho nekalého?
Teď to není korektní. Znovu opakuji, že pan Jiří Fremr není podle informací z médií obviněný ani podezřelý. Ale protože udržoval kontakt s tou osobou (Redlem, pozn. red.), tak to není obhajitelné, ale ne v rovině trestněprávní. Vyzval jsem jej tedy, aby ukončil členství v TOP 09 a stáhl se z veřejného života. Teď budeme čekat, jak ta věc dopadne. Neobhajuji jej. Pouze rozlišujme, když je někdo podezřelý ze spáchání trestného činu a když někdo jedná morálně neobhajitelně. Fremr končí v rovině mého externího poradce, nepatřil do mého interního týmu, nebere žádné peníze z magistrátu, nebyl tam nijak zaměstnán, nezatěžuje nijak daňového poplatníka. Já takové věci nebagatelizuji s odůvodněním, že to byl pouze nějaký večírek.

V posledních dnech jste podal trestní oznámení na náměstka pražského primátora z hnutí Praha sobě Čižinského...
Nebudu to komentovat, řeší to mí právníci. Byl bych šťastný, kdyby policie vyšetřila tuto kauzu stylem „padni komu padni“. Jenom doufám, a říkám to jako bývalý ministr spravedlnosti, že kauza nakonec nevyšumí do ztracena a nezbyde po ní jenom obrovská pachuť. Doufám, že policisté vědí, co dělají. Trochu mě totiž děsí úniky ze spisů. Připomíná mi to kauzu pádu vlády, která nakonec skončila u kabelek asistentky premiéra. (Nečasova vláda skončila v roce 2013 po policejní razii, pozn. red.) Jednou věcí jsou podezření, která působí senzačně, ale důležité budou až odsuzující rozsudky, kdy budeme moci přesně říci, jak jednání skupiny fungovalo.

Pan Čižinský upozorňuje právě na vaše spojení s panem Fremrem, a tedy i napojení na celou kauzu...
V tuto chvíli je samozřejmě kauza pouze na počátku a je výrazně využívána k politickému boji. Proto mě mrzí chování pana kolegy Čižinského, který se snaží tímto chováním zakrýt nečinnost vlastních lidí v dopravním podniku i to, že jeho kolega Scheinherr a další lidé hlasovali pro obviněného Augustína. (Jeden z obviněných, Matej Augustín, byl ekonomickým náměstkem v pražském dopravním podniku mj. i se souhlasem náměstka primátora Scheinherra, který podal trestní oznámení a celou dobu spolupracoval s policií, pozn. red.)

Tagy:

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

23:20

Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

23:01

Prachatická ODS jedná o pětikoalici, starostou chce být poslanec Jan Bauer

22:50

Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.