Průlom v neobjasněné smrti kmotra Mrázka: Zastřelit ho měl elitní nájemný vrah ze Slovenska

Františka Mrázka zastřelil bývalý elitní policista ze Slovenska, uvádí zdroje MF DNES. Vyšetřovatelé vraždy jedné z nejznámějších postav českého podsvětí jsou o tomto podezření prý přesvědčeni. Nyní se mají snažit o shromáždění dostatku důkazů k potvrzení identity nájemného vraha a jeho napojení na kmotrovy spolupracovníky Radovana Krejčíře a Tomáše Pitra, promlčecí lhůta pro uzavření případu se totiž blíží.

Minulý týden uplynulo sedmnáct let od stále nerozřešené vraždy mafiána Mrázka. Neznámý pachatel ho 25. ledna 2006 na pražské Lhotce zabil jedinou střelou do srdce. Zabijákovi se dodnes daří vyhýbat se zákonu, policisté jsou však nyní zřejmě k jeho dopadení blíže než dříve. „Střelcem byl nájemný vrah ze Slovenska, jsme o tom přesvědčení,“ sdělil MF DNES zdroj blízký vyšetřování.

Motivem úkladné vraždy měly být podle podezření policie tahanice o potravinářský podnik Setuza mezi Mrázkem a jeho spolupracovníky Krejčířem, v současné době vězněným v Jihoafrické republice, a Pitrem, historicky trestaným za ekonomickou trestnou činnost. Sám Mrázek nebyl nikdy usvědčen. „Spekulovalo se, že byl zastřelen kvůli zájmům lidí z vládních kruhů, ale po vyšetřování zbyla tahle jediná verze. Vraha jsme měli i ztotožněného,“ uvedl pro MF DNES další zdroj.

Kriminalisté se dnes snaží získat pro svá podezření dostatečně silné důkazy či výpovědi, jež by obstály před soudem. Na objasnění případu jim před jeho promlčením zbývají již pouze tři roky. Kauze se věnuje speciální pracovní skupina Tempus, která se zabývá nedořešenými případy z minulosti. Policie nové poznatky oficiální cestou zatím nezveřejnila.

K TÉMATU: Největší loupež u nás: Ukradli obrazy za miliardu.

Tajemný elitní policista

Nájemným vrahem měl být podle zjištění novinářů bývalý elitní policista původem ze Slovenska, který pro Mrázka dříve minimálně ve třech případech pracoval. „Pro policii byl nový, neměl za sebou dohledatelné žádné vraždy,“ doplnil bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Vodítkem z jeho minulosti bylo pouze napojení na další tvář českého podsvětí, Antonína Bělu. Ani jeho vražda z roku 1996 nebyla doposud zcela objasněna.

Střelec zabil Mrázka z dálky odstřelovací puškou jedinou ranou do srdce. „Střela vzala s sebou do jeho těla i knoflík ze saka, způsobila mu tím ještě větší zranění,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS novinář Jaroslav Kmenta.

Kamery zrovna nefungovaly

Incident provází řada zvláštních okolností. Policisté místo vraždy monitorovali pomocí videozáznamu každý den několik měsíců. „Volal jsem jim, aby stáhli kameru, že tam bude všechno vidět. Řekli mi, že zrovna ten den nefungovalo nahrávání. Snad si nemyslíte, že tomu věřím,“ konstatoval Karel Tichý, jeden z vyšetřovatelů, který se případem dříve zabýval, v rozhovoru pro iDnes.

Jeho tým zároveň v osudový den kmotra sledoval, několik hodin před střelbou je však vedení odvolalo. „Přemlouval jsem je, že můžeme pokračovat, nikdo o nás nevěděl. Ale přesvědčili nás, abychom to ukončili. Nevěděl jsem, jestli nemají další akci, nechtěl jsem jim to narušovat,“ vzpomínal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vymahače dluhů rozstříleli samopalem v jeho luxusním autě. Soud nikoho nepotrestal

Odmítnutí státního zástupce

Kriminalisté se snažili případ dotáhnout do konce již krátce po uskutečnění vraždy. Věřili, že mají dostatek důkazů k usvědčení konkrétních osob. „Z našeho pohledu tam důkazy byly. Státní zástupce ale rozhodl, že věc bude odložena. Jinak bychom samozřejmě pokračovali dál,“ popsal pro deník Aktuálně tehdejší ředitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice.

Zda se případ podaří uzavřít do promlčecí lhůty, zatím zůstává otázkou. Kromě Krejčíře s Pitrem mohli mít úkladnou vraždu na svědomí i jiní představitelé podsvětí, kteří měli s Mrázkem spory. Podle dalších teorií pak podnikatele „odstranili“ politici, na které měl mít kompromitující materiály.

Tagy: