reklama

Potvrzeno: Česká ekonomika rekordně propadla. Už ale roste, tvrdí analytici

Český statistický úřad zpřesnil údaje o vývoji hrubého domácího produktu České republiky ve druhém čtvrtletí letošního roku. Ten meziročně propadl o 11 procent, což je o 0,3 procentního bodu více než předběžný údaj ohlášený na konci července. Podle ekonomů to jen potvrzuje historicky nejhlubší pokles domácího hospodářství.

reklama

Za dramatickým snížením výkonnosti české ekonomiky ve druhém letošním kvartále stojí podle statistiků především pokles zahraniční poptávky. Vývoz České republiky se od dubna do června meziročně zmenšil o 23,3 procenta. Celková bilance zahraničního obchodu zůstala sice kladná, ovšem 44,1 miliardy korun je o 56,5 miliardy horší výsledek než před rokem. „Jde o nejnižší hodnotu od 2. čtvrtletí 2012,“ uvedl Český statistický úřad v tiskové zprávě.

K tématu

Výrazně klesly také spotřební výdaje tuzemských domácností – meziročně o 7,6, mezičtvrtletně o 6,3 procenta. Nejvíce se snížila poptávka po předmětech střednědobé a dlouhodobé spotřeby, ale také po službách. Domácí poptávku naopak držely výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, jež meziročně vzrostly o 1,8, ačkoli mezičtvrtletně byly o 1,5 procenta nižší. Firemní investice poklesly o necelých pět procent oproti druhému kvartálu loňského roku a o necelé procento v porovnání s obdobím od ledna do března roku letošního.

Ekonomika nyní už roste

Podle analytiků však zpřesněné údaje nepřinášejí žádnou dramaticky novou informaci, přestože revize ukázala, že česká ekonomika klesla mírně hlouběji, než se původně odhadovalo. „Nyní již ekonomika opět roste. Oživení navíc probíhá nejen ve spotřebitelském sektoru, ale také v odvětví průmyslu, a to dokonce rychleji, než se původně čekalo. Klíčové období však máme ještě před sebou, a tím je blížící se podzim. Nejsledovanějším bude samozřejmě další vývoj koronaviru,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Martin Gürtler, analytik Komerční banky. Podle něj je možné očekávat pokles české ekonomiky za celý letošní rok jen o pět procent a pro příští rok dokonce šestiprocentní růst.

Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček odhaduje celoroční pokles českého HDP ve výši 7,5 procenta. „To nejhroší máme již za sebou. Situace by se v následujících čtvrtletích měla zlepšovat,“ řekl CNN Prima NEWS. „Dnešní zpřesněná čísla se příliš nelišila od předběžných odhadů, a tak nadále očekáváme propad ekonomiky v letošním roce kolem sedmi procent,“ doplnil Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Ještě pesimističtěji vidí vývoj tuzemského HDP v letošním roce hlavní ekonom Tritiny Bank Lukáš Kovanda, podle kterého propadne asi o osm procent. „V příštím roce lze počítat s růstem o 5,5 procenta. Bude ovšem do značné míry odrážet právě dramaticky sníženou základnu meziročního srovnání,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Vrbětice rozpoutaly střet o Rusko. Češi se na sociálních sítích o kauze dohadují
Rusové podezřelí z výbuchu ve Vrběticích měli dostat nejvyšší státní vyznamenání
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
Další články
reklama
reklama