reklama

Potvrzeno: Česká ekonomika rekordně propadla. Už ale roste, tvrdí analytici

Český statistický úřad zpřesnil údaje o vývoji hrubého domácího produktu České republiky ve druhém čtvrtletí letošního roku. Ten meziročně propadl o 11 procent, což je o 0,3 procentního bodu více než předběžný údaj ohlášený na konci července. Podle ekonomů to jen potvrzuje historicky nejhlubší pokles domácího hospodářství.

reklama

Za dramatickým snížením výkonnosti české ekonomiky ve druhém letošním kvartále stojí podle statistiků především pokles zahraniční poptávky. Vývoz České republiky se od dubna do června meziročně zmenšil o 23,3 procenta. Celková bilance zahraničního obchodu zůstala sice kladná, ovšem 44,1 miliardy korun je o 56,5 miliardy horší výsledek než před rokem. „Jde o nejnižší hodnotu od 2. čtvrtletí 2012,“ uvedl Český statistický úřad v tiskové zprávě.

K tématu

Výrazně klesly také spotřební výdaje tuzemských domácností – meziročně o 7,6, mezičtvrtletně o 6,3 procenta. Nejvíce se snížila poptávka po předmětech střednědobé a dlouhodobé spotřeby, ale také po službách. Domácí poptávku naopak držely výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, jež meziročně vzrostly o 1,8, ačkoli mezičtvrtletně byly o 1,5 procenta nižší. Firemní investice poklesly o necelých pět procent oproti druhému kvartálu loňského roku a o necelé procento v porovnání s obdobím od ledna do března roku letošního.

Ekonomika nyní už roste

Podle analytiků však zpřesněné údaje nepřinášejí žádnou dramaticky novou informaci, přestože revize ukázala, že česká ekonomika klesla mírně hlouběji, než se původně odhadovalo. „Nyní již ekonomika opět roste. Oživení navíc probíhá nejen ve spotřebitelském sektoru, ale také v odvětví průmyslu, a to dokonce rychleji, než se původně čekalo. Klíčové období však máme ještě před sebou, a tím je blížící se podzim. Nejsledovanějším bude samozřejmě další vývoj koronaviru,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Martin Gürtler, analytik Komerční banky. Podle něj je možné očekávat pokles české ekonomiky za celý letošní rok jen o pět procent a pro příští rok dokonce šestiprocentní růst.

Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček odhaduje celoroční pokles českého HDP ve výši 7,5 procenta. „To nejhroší máme již za sebou. Situace by se v následujících čtvrtletích měla zlepšovat,“ řekl CNN Prima NEWS. „Dnešní zpřesněná čísla se příliš nelišila od předběžných odhadů, a tak nadále očekáváme propad ekonomiky v letošním roce kolem sedmi procent,“ doplnil Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Ještě pesimističtěji vidí vývoj tuzemského HDP v letošním roce hlavní ekonom Tritiny Bank Lukáš Kovanda, podle kterého propadne asi o osm procent. „V příštím roce lze počítat s růstem o 5,5 procenta. Bude ovšem do značné míry odrážet právě dramaticky sníženou základnu meziročního srovnání,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko je už půlku ledna na čtvrtém stupni PES, vláda ale projedná zpřísnění opatření

Česko je už půlku ledna na čtvrtém stupni PES, vláda ale projedná zpřísnění opatření

Už 15 dnů se Česko drží fakticky na čtvrtém z pěti stupňů protiepidemického systému PES. Vláda bude přesto ve čtvrtek odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru. Ve středu se nemoc prokázala u 8 452 lidí, nových případů je asi o 240 víc než před týdnem. Dosud nakažených v mezitýdenním srovnání ubylo. Index je třetí den po sobě na 68 bodech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Babišův poradce: Stres kolem nedostatku vakcíny? Až dorazí, může to být třikrát horší
Češi budou bez soli a ořechů, mléko zdraží o pětinu. Takové mohou být důsledky kvót
Rozklad státní správy, politická korupce. Česko se zhoršuje, varuje Transparency
Nebudu politiky odposlouchávat, slibuje expolicista Šlachta, šéf nového hnutí Přísaha
reklama
reklama
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin

360°

Domácí zpravodajství

Středočeské nemocnice ruší rezervace na očkování. Není dost vakcíny, říká hejtmanka
Další články
reklama
reklama