reklama

Potvrzeno: Česká ekonomika rekordně propadla. Už ale roste, tvrdí analytici

Český statistický úřad zpřesnil údaje o vývoji hrubého domácího produktu České republiky ve druhém čtvrtletí letošního roku. Ten meziročně propadl o 11 procent, což je o 0,3 procentního bodu více než předběžný údaj ohlášený na konci července. Podle ekonomů to jen potvrzuje historicky nejhlubší pokles domácího hospodářství.

reklama

Za dramatickým snížením výkonnosti české ekonomiky ve druhém letošním kvartále stojí podle statistiků především pokles zahraniční poptávky. Vývoz České republiky se od dubna do června meziročně zmenšil o 23,3 procenta. Celková bilance zahraničního obchodu zůstala sice kladná, ovšem 44,1 miliardy korun je o 56,5 miliardy horší výsledek než před rokem. „Jde o nejnižší hodnotu od 2. čtvrtletí 2012,“ uvedl Český statistický úřad v tiskové zprávě.

Výrazně klesly také spotřební výdaje tuzemských domácností – meziročně o 7,6, mezičtvrtletně o 6,3 procenta. Nejvíce se snížila poptávka po předmětech střednědobé a dlouhodobé spotřeby, ale také po službách. Domácí poptávku naopak držely výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, jež meziročně vzrostly o 1,8, ačkoli mezičtvrtletně byly o 1,5 procenta nižší. Firemní investice poklesly o necelých pět procent oproti druhému kvartálu loňského roku a o necelé procento v porovnání s obdobím od ledna do března roku letošního.

Ekonomika nyní už roste

Podle analytiků však zpřesněné údaje nepřinášejí žádnou dramaticky novou informaci, přestože revize ukázala, že česká ekonomika klesla mírně hlouběji, než se původně odhadovalo. „Nyní již ekonomika opět roste. Oživení navíc probíhá nejen ve spotřebitelském sektoru, ale také v odvětví průmyslu, a to dokonce rychleji, než se původně čekalo. Klíčové období však máme ještě před sebou, a tím je blížící se podzim. Nejsledovanějším bude samozřejmě další vývoj koronaviru,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Martin Gürtler, analytik Komerční banky. Podle něj je možné očekávat pokles české ekonomiky za celý letošní rok jen o pět procent a pro příští rok dokonce šestiprocentní růst.

Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček odhaduje celoroční pokles českého HDP ve výši 7,5 procenta. „To nejhroší máme již za sebou. Situace by se v následujících čtvrtletích měla zlepšovat,“ řekl CNN Prima NEWS. „Dnešní zpřesněná čísla se příliš nelišila od předběžných odhadů, a tak nadále očekáváme propad ekonomiky v letošním roce kolem sedmi procent,“ doplnil Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Ještě pesimističtěji vidí vývoj tuzemského HDP v letošním roce hlavní ekonom Tritiny Bank Lukáš Kovanda, podle kterého propadne asi o osm procent. „V příštím roce lze počítat s růstem o 5,5 procenta. Bude ovšem do značné míry odrážet právě dramaticky sníženou základnu meziročního srovnání,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

reklama

Domácí zpravodajství

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

reklama